Potřebovali byste tři ruce? Vědci na tom pracují! Zkouší umělou ruku ovládanou mozkem

Máte někdy pocit, že k tomu, abyste zvládli vše, co potřebujete udělat, potřebujete tři ruce? Ač to může znít absurdně, není to tak nereálná představa, jak se může zdát, informuje Digital Trends.

Experimenty s chytrými robotickými končetinami nejsou žádnou novinkou. Například bionické protézy jsou dnes již sice finančně náročnou, ale fungující cestou, jak vrátit lidi po amputaci končetiny do normálního života.

Vědci z japonského Advanced Telecommunications Research Institute International učinili další logický krok vytvořením robotické třetí ruky. Jejím cílem je umožnit uživateli zvládat více úkolů najednou. Zajímavostí je, že umělá ruka se ovládá mozkem.

Výzkumný pracovník projektu Christian Penaloza k tomu říká: „Namísto systému robotické paže bych to označil spíše jako rozhraní mozkem ovládaného stroje (BMI – brain-machine interface).“ Robotické končetiny se používají zpravidla k obnově nebo nahrazení ztracené funkce osoby se zdravotním postižením, nikoliv ke zlepšení schopností zdravých uživatelů.

Stávající systémy BMI vyžadují, aby se uživatel soustředil na určitý úkol, jako je například ovládání robotické paže nebo invalidního vozíku, zatímco tělo zůstává v klidu. To znamená, že uživatel může dělat pouze jeden úkol.

Nově vyvinuté rozhraní mezi mozkem a strojem se zaměřuje na schopnost zpracovávat více úloh najednou (multitasking). Robotická paže použitá při demonstraci je ovládána dvěma elektrodami, které jsou uchyceny na hlavě uživatele a sledují jeho mozkovou aktivitu. Zásadní je, že k ovládání robotické ruky není nutná plná pozornost. To znamená, že uživatelé mohou současně provádět jednu úlohu současně s jinou.

„V našich experimentech používali účastníci robotickou ruku k uchopení lahve, zatímco svými rukami vyrovnávali pozici míče na podložce," vysvětluje Penaloza. K čemu může být něco takového dobré?

Příklady využití tohoto konkrétního systému se nabízejí samy – například stavební nebo výrobní dělníci by mohli využít třetí rameno ke zvýšení své produktivity. Uplatnění by mohla najít třeba i u kosmonautů ve vesmíru.

Použitý systém se však nemusí omezovat pouze na robotickou paži. V budoucnu lze tento způsob interakce použít systém k ovládání dalších zařízení – domácích přístrojů, mobilních telefonů nebo strojů – zatímco my se budeme moci věnovat dalšímu úkolu.

Diskuze (9) Další článek: Jak aplikace a hry z Androidu spustit ve Windows: Tyhle 3 programy to dokážou

Témata článku: Technika, Věda, Výzkum, Roboti, Mobilní telefon, Mozek, Zdravotní postižení, Plná pozornost, RUC, Uživatelé, Nereálná představa, TRI, Normální život, Ruka, Vozík, Robotická ruka, Určitý úkol, Digital Trends, Invalidní vozík, Robotická paže, Úkol, Domácí přístroj, Y-Soft, Vědec, Končetina, Mobilní telefony na Heureka.cz