Povrch Marsu by mohla prozkoumávat „nanolepenková“ letadélka bez pohyblivých částí

Podle výzkumníků z University of Pennsylvania bychom jednoho dne mohli prozkoumávat povrch Marsu pomocí jakýchsi „nanolepenkových“ letadélek. Každé z nich váží zhruba stejně jako muška octomilka a neobsahuje žádné pohyblivé části.

Tato zařízení využívají teplotní rozdíly mezi horní a spodní stranou. Když na jednu stranu dopadá jasné světlo a ohřívá ji, vzduch cirkuluje vlnitými kanálky (odtud „lepenkových“) a zajišťuje tah.

Při dosavadních testech – které probíhaly uvnitř nízkotlaké komory simulující prostředí na Marsu – byla letadélka dokonce schopna nést malé užitečné zatížení ve formě silikonových prstenů.  Tým nyní pracuje na miniaturních chemických senzorech pro detekci vody.

V jednoduchosti je síla

Hlavní výhodou dotyčných letadélek je jejich jednoduchý design. Například tzv. Mars Helicopter, kterou na rudou planetu letos v létě vyšle NASA, je mnohem složitější.

„Je velice zajímavá, ale stále jen o jediný komplikovaný stroj,“ uvedl o této robotické helikoptéře Igor Bargatin z Department of Mechanical Engineering and Applied Mechanics.

„Pokud se něco pokazí, váš experiment skončil, protože neexistuje způsob, jak to opravit,“ dodal. „My navrhujeme zcela odlišný přístup, při němž nebudete mít všechna svá vejce v jednom košíku.“

Diskuze (8) Další článek: Budoucnost je ohnutá: Jak se v praxi osvědčil skládací telefon Samsung Galaxy Fold

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Budoucnost, Nanotechnologie, Mars, Létání, Mars Helicopter, Letadélko, Mar, Povrch, Department, Pohyblivá část, Povrch Marsu40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Digitální mířidla udělají z palných zbraní zbraně proti dronům

Digitální mířidla udělají z palných zbraní zbraně proti dronům

** Američtí mariňáci si pořizují větší množství pokročilých digitálních mířidel SMASH 2000 ** Ta byla vyvinuta k tomu, aby zvýšila šance střelce zasáhnout cíl první ranou ** Umožňují střelci sledovat cíle a nabízejí jim optimální zamíření s přihlédnutím k pohybu cíle

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenstvíDrony