Povrchová teplota pekelné planety TOI dosahuje až 3315 stupňů Celsia. Kolem svého slunce oběhne za 16 hodin

Vědci objevili planetu, která je pětkrát větší než Jupiter a panují na ní skutečně extrémní podmínky. Tzv. TOI-2109b totiž obíhá tak blízko svého slunce, že její povrchová teplota může přes den dosáhnout téměř 3315 stupňů Celsia.

V této pekelné výhni se molekuly rozpadají na atomy, které se v noci (kdy dojde k ochlazení) opět spojují dohromady.

Z příspěvku zveřejněného minulý týden v The Astronomical Journal rovněž plyne, že TOI-2109b oběhne svou hvězdu za pouhých 16 hodin, což je jedna z nejkratších dob, jaké byly dosud zaznamenány.

Relativní vzácnost

Dotyčný plynný obr byl poprvé detekován v květnu 2020 satelitem TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite). V průběhu letošního roku ho badatelé pozorovali pomocí pozemských observatoří a nakonec byli schopni potvrdit jeho existenci.

„Vše korespondovalo s tím, že se jedná o planetu, a my jsme si uvědomili, že máme něco velmi zajímavého a relativně vzácného,“ uvedl spoluautor studie Avi Shporer z Kavli Institute for Astrophysics and Space Research.

Tým doufá, že Vesmírný dalekohled Jamese Webba  – který by měl být vypuštěn v prosinci – jim umožní zkoumat TOI-2109b i v době, kdy se ještě více přiblíží ke svému slunci.

Titulní ilustrační foto: Nolesh, CC BY-SA 4.0

Diskuze (4) Další článek: Stažení covidových certifikátů bude i od 1. ledna fungovat bez Identity občana

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Astronomie, Slunce, Jupiter, Atom, TESS, Stupeň, Planeta, Stupeň Celsia, Teplota, The Astronomical journal, Celsius, James Webb, Povrchová teplota, MolekulaSledujte start rakety Falcon 9 s družicí CSG-2
Jiří Černý
Vesmírné startyDružiceFalcon
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda