Koronavirus | Bakterie | Viry

Povrchy mohou být před koronavirem ochráněny až 90 dnů, umožní to nově vyvinutá dezinfekce

Výzkumníci z Hongkongské vědecko-technologické univerzity vyvinuli dezinfekci, která může být účinná v ochraně před novým koronavirem. Antimikrobiální látky v novém dezinfekčním prostředku jsou aktivovány teplem – například dotekem ruky či dopadajícími kapkami potu. O novince informuje server Interesting Engineering.

Látka se aplikuje na povrchy, které dokáže chránit před bakteriemi a viry, včetně SARS-CoV-2, až po dobu 90 dnů. Tím výrazně snižuje riziko infekce a může se stát způsobem, jak chránit lidi před nákazou ve veřejných prostorách.

Zázračný MAP-1 v akci

Vrstva víceúrovňového antimikrobiálního polymeru („Multilevel Antimicrobial Polymer“) dokáže likvidovat nejen viry, bakterie, ale dokonce i těžko zničitelné spóry. Dle tiskové zprávy zvládne eliminovat 99,99 % vysoce infekčních virů, jako jsou spalničky, příušnice, zarděnky či kočičí kalcivirus.

Vědci otestovali ošetření povrchů látkou MAP-1 v nemocnici Kowloon Hospital, v domově pro seniory Haven of Hope Woo Ping Care & Attention Home a v objektu místních vodáren a kanalizací. Výsledky jsou zatím velice povzbudivé.

Profesor chemického a biologického inženýrství Yeung King Lun konkrétně uvedl, že „celkový počet bakterií na záclonách a ložním prádle se snížil o více než 99 %, respektive 95,8 %.“ To je dle jeho slov podstatně lepší účinnost, než jakou mohou poskytovat tradiční dezinfekční prostředky na bázi alkoholu.

Účinnější než alkohol

Zatímco alkohol ztratí účinky poté, co se odpaří, MAP-1 se aktivuje jakýmkoli zdrojem tepla. Účinná látka pak po „probuzení“ opětovně dezinfikuje povrch, na kterém je nanesena. Povlak je přitom netoxický a je bezpečný pro lidskou pokožku i životní prostředí.

Dle tiskové zprávy bude toto ošetření povrchů použitelné v celé řadě segmentů. Zmiňovány jsou například dezinfekční prostředky na ruce, barvy a nátěry, filtrační materiály pro čištění vzduchu a vody či masky pro ochranu zdraví jednotlivce a veřejnosti.

Koronavirus online

Diskuze (6) Další článek: Test procesoru AMD Ryzen 9 3950X: Šestnáct jader a hromada výkonu ve střední třídě

Témata článku: Koronavirus, Věda, COVID-19, Bakterie, Viry, Alkohol, Virus, Interesting Engineering, Mapa, Dezinfekční prostředek, Látka, Dezinfekce, Povrch, Origin Space


Určitě si přečtěte

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 43

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 30

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 244

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 141