Povrchy mohou být před koronavirem ochráněny až 90 dnů, umožní to nově vyvinutá dezinfekce

Výzkumníci z Hongkongské vědecko-technologické univerzity vyvinuli dezinfekci, která může být účinná v ochraně před novým koronavirem. Antimikrobiální látky v novém dezinfekčním prostředku jsou aktivovány teplem – například dotekem ruky či dopadajícími kapkami potu. O novince informuje server Interesting Engineering.

Látka se aplikuje na povrchy, které dokáže chránit před bakteriemi a viry, včetně SARS-CoV-2, až po dobu 90 dnů. Tím výrazně snižuje riziko infekce a může se stát způsobem, jak chránit lidi před nákazou ve veřejných prostorách.

Zázračný MAP-1 v akci

Vrstva víceúrovňového antimikrobiálního polymeru („Multilevel Antimicrobial Polymer“) dokáže likvidovat nejen viry, bakterie, ale dokonce i těžko zničitelné spóry. Dle tiskové zprávy zvládne eliminovat 99,99 % vysoce infekčních virů, jako jsou spalničky, příušnice, zarděnky či kočičí kalcivirus.

Vědci otestovali ošetření povrchů látkou MAP-1 v nemocnici Kowloon Hospital, v domově pro seniory Haven of Hope Woo Ping Care & Attention Home a v objektu místních vodáren a kanalizací. Výsledky jsou zatím velice povzbudivé.

Profesor chemického a biologického inženýrství Yeung King Lun konkrétně uvedl, že „celkový počet bakterií na záclonách a ložním prádle se snížil o více než 99 %, respektive 95,8 %.“ To je dle jeho slov podstatně lepší účinnost, než jakou mohou poskytovat tradiční dezinfekční prostředky na bázi alkoholu.

Účinnější než alkohol

Zatímco alkohol ztratí účinky poté, co se odpaří, MAP-1 se aktivuje jakýmkoli zdrojem tepla. Účinná látka pak po „probuzení“ opětovně dezinfikuje povrch, na kterém je nanesena. Povlak je přitom netoxický a je bezpečný pro lidskou pokožku i životní prostředí.

Dle tiskové zprávy bude toto ošetření povrchů použitelné v celé řadě segmentů. Zmiňovány jsou například dezinfekční prostředky na ruce, barvy a nátěry, filtrační materiály pro čištění vzduchu a vody či masky pro ochranu zdraví jednotlivce a veřejnosti.

Koronavirus online

Diskuze (6) Další článek: Test procesoru AMD Ryzen 9 3950X: Šestnáct jader a hromada výkonu ve střední třídě

Témata článku: Koronavirus, Věda, COVID-19, Bakterie, Viry, Alkohol, Interesting Engineering, Látka, Mapa, Povrch, Origin Space, Dezinfekce, Virus, Dezinfekční prostředekNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět