Pozemský i mimozemský život se mohl vyvíjet v kráterech po dopadech meteoritů

Řada vědců se domnívá, že prebiotickou evoluci na Zemi výrazně usnadnily (nebo dokonce nastartovaly) meteority obsahující různé základní stavební kameny života. A nyní se objevila další zajímavá hypotéza.

Tým badatelů dospěl k závěru, že meteority rovněž mohly vytvořit ideální podmínky pro vývoj života – což je mj. důvod, proč bychom při pátrání po jeho stopách ve vesmíru měli věnovat zvýšenou pozornost impaktním kráterům.

Tyto krátery byly bezprostředně po dopadu meteoritů nepochybně značně nehostinné. Nicméně po uplynutí určité doby již mohly být plné sedimentů, živin a dokonce i čerstvě vytvořených hydrotermálních průduchů.

„V podstatě vytvářejí oázy pro život,“ uvedl spoluautor nové studie a ředitel Institute for Earth and Space Exploration při Western University Gordon Osinski v tiskové zprávě.

Z tohoto důvodu Osinski doporučuje, abychom podobné „oázy“ hledali i v rámci našich misí na rudou planetu. „Na Marsu existují další impaktní krátery, které by bylo s ohledem na tyto úvahy dobré prozkoumat,“ konstatoval.

Titulní foto: Shane.torgerson, CC BY 3.0

Diskuze (2) Další článek: Připravme se na budoucnost práce

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Země, Mars, Mimozemský život, Meteorit, Evoluce, Oáza, Kráter, Western University, Shan, Create, Dopad40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Digitální mířidla udělají z palných zbraní zbraně proti dronům

Digitální mířidla udělají z palných zbraní zbraně proti dronům

** Američtí mariňáci si pořizují větší množství pokročilých digitálních mířidel SMASH 2000 ** Ta byla vyvinuta k tomu, aby zvýšila šance střelce zasáhnout cíl první ranou ** Umožňují střelci sledovat cíle a nabízejí jim optimální zamíření s přihlédnutím k pohybu cíle

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenstvíDrony
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil umělé rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy