Pozemský i mimozemský život se mohl vyvíjet v kráterech po dopadech meteoritů

Řada vědců se domnívá, že prebiotickou evoluci na Zemi výrazně usnadnily (nebo dokonce nastartovaly) meteority obsahující různé základní stavební kameny života. A nyní se objevila další zajímavá hypotéza.

Tým badatelů dospěl k závěru, že meteority rovněž mohly vytvořit ideální podmínky pro vývoj života – což je mj. důvod, proč bychom při pátrání po jeho stopách ve vesmíru měli věnovat zvýšenou pozornost impaktním kráterům.

Tyto krátery byly bezprostředně po dopadu meteoritů nepochybně značně nehostinné. Nicméně po uplynutí určité doby již mohly být plné sedimentů, živin a dokonce i čerstvě vytvořených hydrotermálních průduchů.

„V podstatě vytvářejí oázy pro život,“ uvedl spoluautor nové studie a ředitel Institute for Earth and Space Exploration při Western University Gordon Osinski v tiskové zprávě.

Z tohoto důvodu Osinski doporučuje, abychom podobné „oázy“ hledali i v rámci našich misí na rudou planetu. „Na Marsu existují další impaktní krátery, které by bylo s ohledem na tyto úvahy dobré prozkoumat,“ konstatoval.

Titulní foto: Shane.torgerson, CC BY 3.0

Diskuze (2) Další článek: Doručování drony se stává realitou. Wallmart začal v prvním městě létat s potravinami objednanými přes internet

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Země, Mars, Mimozemský život, Meteorit, Evoluce, Western University, Shan, Create, Oáza, Kráter, DopadSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie