Pozor na to, co děláte pod hladinou. TARF se to dozví

Pozor na to, co děláte pod hladinou. TARF se to dozví

Když se potřebuje ponorka rádiově spojit s velením, musí se vynořit, anebo k hladině vypustit komunikační bóji. Jiné cesty není, běžné rádiové vlny se totiž pod vodou nešíří. V minulosti se sice experimentovalo s velmi nízkými frekvencemi vln v řádu jednotek až stovek Hz (pásmo ELF), které se šíří jak vzduchem, tak vodou, ovšem vyžadují obrovské antény – i deset ponorek za sebou tvořící anténní síť by bylo málo.

Laboratoř MIT MediaLab se nicméně na nedávné konferenci SIGCOMM 2018 pochlubila experimentálním způsobem, jak by mohly jednou ponorky komunikovat třeba s letadlem, které poletí nad hladinou.

Inženýři technologii říkají TARF (Translational Acoustic-RF communication) a už z názvu je patrné, oč se vlastně jedná. Ponorka jednoduše k přenosu dat pod hladinou použije akustické vlny stejně jako v případě sonaru.

Když zvukové vlny dorazí na hladinu, analogicky ji rozvibrují. No, a tyto vibrace konečně zachytí radar hypotetického letounu a přeloží je opět na vysílanou informaci. TARF tedy umožňuje pouze jednosměrnou komunikaci, protože naopak to nefunguje – rádiové vlny se prostě při styku s hladinou v ty akustické nepromění.

Milimetrové vlny přečtou vibrující hladinu

Zní to vlastně docela jednoduše, jak je tedy možné, že to zatím nikoho nenapadlo. Samozřejmě napadlo, nicméně doposud chyběla technologie. Na odečet droboučkých vibrací vodní hladiny způsobených zvukem kdesi v hlubinách totiž nemůžete použít standardní radar, který pracuje na příliš nízkých frekvencích. Tyto nuance prostě nezachytí.

V posledních několika letech se však stále investuje do milimetrové rádiové technologie, která ostatně bude již brzy i jedním z pilířů mobilních telekomunikací 5G. Výzkumníci z MIT tedy použili radar s frekvencí okolo 60 GHz, pomocí kterého už skutečně dokázali přečíst zvukové vibrace z hladiny.

Zatím jen v bazénu s reproduktorem na dně

Podařilo se jim to přitom nejenom v ryze laboratorních podmínkách, kdy byla hladina naprosto klidná, ale i v bazénu, ve kterém se koupali lidé, takže se na hladině tvořily až 8 centimetrů vysoké vlny (nejvyšší rozdíl tedy činil okolo 16 centimetrů). Textovou zprávu přenesli rychlostí 400 b/s, což odpovídá standardní sonarové komunikaci.

Rádiové čtení dat z reproduktoru kdesi na dně bazénu je sice úctyhodné, nicméně k praktickému využití má tato technologie ještě poměrně daleko, více než 8cm vlnky má totiž leckterý větší český rybník a v případě moří a širých oceánů jsou pak vlny i o dva řády vyšší.

Takže představa, že kdesi nad Atlantikem prolétne vysoko letoun a z vibrací na hladině přeloží umělou komunikaci posádek ponorek kdesi v hlubinách, je zatím stále spíše téma špionážních filmů z Hollywoodu.

Diskuze (6) Další článek: TSMC by mělo být hlavním dodavatelem Applu i pro budoucí čipy A13 na příští rok

Témata článku: Technologie, Věda, Komunikace, Armáda, Rádio, Ponorky, Nízká frekvence, Radar, Špionážní film, Atlantik, Vibrace, Bazén, Seamless, Vlna, Frekvence, DEL, Širý oceán, Nedávná konference, Zvuková vlna, Mobilní telekomunikace, Vodní hladina, Milimetrová vlna, Laboratorní podmínky, Pilíř, HollywoodNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Pro práci i pro zábavu, pod stromeček. Vybrali jsme 15 tabletů, které se dnes vyplatí koupit

Pro práci i pro zábavu, pod stromeček. Vybrali jsme 15 tabletů, které se dnes vyplatí koupit

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 13 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa
Tablety
Švýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

Švýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

** Firma Exit International chce usnadnit proces asistované sebevraždy ** Jako řešení nabízí „kapsli“ Sarco vytištěnou na 3D tiskárně ** S důstojným odchodem pomůže dusík a umělá inteligence

Karel Kilián
ŠvýcarskoSebevraždaTechnologie