Pozorovat hvězdy je čím dal obtížnější. Důvodem je rostoucí obliba LED osvětlení

Tým výzkumníků během uplynulých 12 let analyzoval desítky tisíc pozorování občanských vědců z celého světa. Nakonec dospěl k závěru, že jas oblohy každoročně roste v průměru o 9,6 %.

Světelné znečištění samozřejmě není nic nového. Alarmující však je poznatek, že k tomuto rozjasňování dochází mnohem rychleji – „exponenciálně“ – než kdokoli čekal.

Například v lokaci, kde se původně nacházelo 250 hvězd viditelných pouhým okem, se jejich počet od roku 2011 snížil na 100.

Co je příčinou?

Výzkumníci předpokládají, že hlavním viníkem této neblahé situace je LED osvětlení. Jeho podíl na trhu totiž mezi lety 2011 a 2019 vzrostl z 1 % na 47 %. To ale není jediný problém.

„Protože LED umožňuje produkovat více světla ze stejného množství energie, jedním z důsledků jeho vývoje byl i zvýšené využívání osvětlení,“ vysvětlil badatel Christopher Kyba v rozhovoru pro server Gizmodo.

„Hlavním zjištěním je, že viditelnost hvězd klesá pozoruhodně rychlým tempem – rychleji, než jsme očekávali například na základě satelitních dat a růstu populace. Je to známka toho, že dosavadní snahy o kontrolu světla nefungují, alespoň pokud uvažujeme v kontinentálním měřítku,“ dodal.

Titulní foto: makelessnoise, CC BY 2.0

Diskuze (9) Další článek: Microsoft potvrdil investici do AI. Na Azure běží upovídaná neuronka ChatGPT i malíř Dall-E 2

Témata článku: , , , , , , , , , ,