Praga R1 je pěkně divoká bestie! Nový český závoďák řádí na britských okruzích

Česká firma Praga je známá především díky svým závodním strojům na okruhové závody. Novinka pro rok 2021 naznačuje ještě lepší výsledky.

Praga nedávno uvedla vylepšený model R1 pro britský šampionát vytrvalostních závodů Britcar Endurance Championship, ve kterém v loňském ročníku vyhrál předchozí model 7 z 9 závodů. Vylepšený závodní vůz se vyznačuje novým karbonovým monokokem. Ze stejného materiálu jsou pak také veškeré karosářské panely.

I když si tak vůz zachoval svou původní siluetu, je v podstatě celý nový. Aktualizovaný model má také o polovinu větší nádrž paliva, vylepšenou elektroniku, nastavitelné pedály, přepracované zavěšení kol a nové osvětlení pro závodění v noci. Zcela nová je i podlaha a přední splitter pro lepší proudění vzduchu k zadnímu difuzoru. Větší zadní křídlo pak dává o 15 % více přítlaku.

R1 pohání uprostřed uložený čtyřválcový závodní motor od Renault Alpine o objemu dvou litrů, který dosahuje výkonu 365 koní a točivého momentu 395 N.m. Životnost motoru je stanovena na 4500 kilometrů závodního tempa. Vůz přitom váží jen 643 kg (suchá hmotnost). V zatáčkách tak dokáže vyvolat přetížení až 3G.

Nová R1 měří na délku 4130 milimetrů a není ani metr vysoká. První kousky budou připravené k doručení zákazníkům v nejbližší době. První závod se jede 27. března na okruhu Silverstone. Celkem bude nasazeno 12 vozů.

Článek připravila redakce Autorevue.cz

Diskuze (1) Další článek: Do hry o nejrychlejší SSD vstupuje i Corsair. Špičkový model chladí vodníkem

Témata článku: Automobily, Renault, Závoďák, Přítlak, Model, Praga, Alpine, Okruh, Závodní stroj, Vytrvalostní závod, Endurance, Silverstone, BestieSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

** Umíme vyrobit elektřinu ze Slunce ** Potřebujeme ale obrovskou baterii, kam ji uložíme na noc ** Jednou z cest jsou betonové gravitační baterie

Jakub Čížek
EnergetikaObnovitelné zdroje