Praga R1 je pěkně divoká bestie! Nový český závoďák řádí na britských okruzích

Česká firma Praga je známá především díky svým závodním strojům na okruhové závody. Novinka pro rok 2021 naznačuje ještě lepší výsledky.

Praga nedávno uvedla vylepšený model R1 pro britský šampionát vytrvalostních závodů Britcar Endurance Championship, ve kterém v loňském ročníku vyhrál předchozí model 7 z 9 závodů. Vylepšený závodní vůz se vyznačuje novým karbonovým monokokem. Ze stejného materiálu jsou pak také veškeré karosářské panely.

I když si tak vůz zachoval svou původní siluetu, je v podstatě celý nový. Aktualizovaný model má také o polovinu větší nádrž paliva, vylepšenou elektroniku, nastavitelné pedály, přepracované zavěšení kol a nové osvětlení pro závodění v noci. Zcela nová je i podlaha a přední splitter pro lepší proudění vzduchu k zadnímu difuzoru. Větší zadní křídlo pak dává o 15 % více přítlaku.

R1 pohání uprostřed uložený čtyřválcový závodní motor od Renault Alpine o objemu dvou litrů, který dosahuje výkonu 365 koní a točivého momentu 395 N.m. Životnost motoru je stanovena na 4500 kilometrů závodního tempa. Vůz přitom váží jen 643 kg (suchá hmotnost). V zatáčkách tak dokáže vyvolat přetížení až 3G.

Nová R1 měří na délku 4130 milimetrů a není ani metr vysoká. První kousky budou připravené k doručení zákazníkům v nejbližší době. První závod se jede 27. března na okruhu Silverstone. Celkem bude nasazeno 12 vozů.

Článek připravila redakce Autorevue.cz

Diskuze (1) Další článek: Do hry o nejrychlejší SSD vstupuje i Corsair. Špičkový model chladí vodníkem

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,