Pravda o covidu-19. Čtyři fakta, kterým jste možná věřili, ale dnes už tak úplně neplatí

Pravda o covidu-19. Čtyři fakta, kterým jste možná věřili, ale dnes už tak úplně neplatí

Pandemie onemocnění covid-19 je únavně dlouhá, nicméně bohužel zatím nijak výrazněji neslábne. Během necelých tří let jsme však o této nemoci a koronaviru SARS-CoV-2, jež ji způsobuje, zjistili celou řadu faktů. Některé nové poznatky zásadně mění to, čemu jsme věřili v počátcích.

Prodělání nemoci přináší imunitu

V počátcích pandemie odborníci věřili, že po prodělání nemoci získá člověk imunitu. Když už ne doživotní, tak alespoň na několik měsíců. To se také odráželo ve vládních opatřeních, jež k osobám po potvrzené infekci přistupovala, jako by se nemohly znovu nakazit (a jako by ani nemohly nakazit ostatní).

Bohužel virus neustále mutuje – zatímco ještě koncem loňského roku převládala varianta, označovaná jako delta, letos tu máme omikron, a to hned v několika mutacích. Ukázalo se, že prodělání nemoci v podstatě téměř nechrání před další infekcí. Stačí se podívat například na čísla z tohoto pondělí: ze 2704 potvrzených nákaz se v 673 případech (tj. skoro ve čtvrtině) jednalo o reinfekce.

Prodělání nemoci nepřináší imunitu Prodělání nemoci nepřináší imunitu

Situace však není tak vážná, jak naznačují některé články. Jeden například tvrdil, že reinfekce „neposkytují žádnou imunitu“, což není pravda. Předchozí infekce pravděpodobně stále poskytuje alespoň určitou ochranu, a když už onemocníte, tak je šance na méně závažný průběh.

Pokračování 2 / 4

Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě

Asi většina z těch, kdo před dvěma roky pobývali na území naší republiky, si dobře pamatuje domácí výrobu roušek. Šil je snad každý, kdo měl k dispozici šicí stroj, lidé je prodávali za symbolickou cenu a Česká pošta dokonce nabídla poštovné pro roušky zdarma.

V té době jsme věděli, že ochrana dýchacích cest může poměrně efektivně bránit šíření kapének vycházejících z nosu a úst. Jenže koronavirus SARS-CoV-2 se může šířit také ve formě aerosolu. A ten, bohužel, běžné látkové roušky filtrovat neumí.

Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě

Látkové roušky tedy poskytují určitou, avšak dle aktuálních poznatků ne zcela dostatečnou míru ochrany. Pokud se pohybujete v místech s vyšším výskytem lidí, určitě není špatný nápad nosit respirátor třídy FFP2 či FFP3. Dobře padnoucí respirátor, zejména pokud je vyroben z kvalitního materiálu, udělá hodně pro vaši bezpečnost bez ohledu na to, co dělají, nebo nedělají ostatní.

Pokračování 3 / 4

Rozestup alespoň 1,5 metru

Poslední pravidlo z dokola omílaného tria dobře míněných rad „Ruce, roušky, rozestupy“ bylo založeno na zóně rozstřiku kapének z dýchacích cest. Během dýchání či mluvení se kapénky mohou dostat do vzdálenosti asi 75 centimetrů, v případě kýchnutí či zakašlání se může dosah zdvojnásobit.

Jenže jednou ze zákeřností koronaviru SARS-CoV-2 je schopnost přenosu přes drobné částice rozptýlené ve vzduchu – aerosol. Největší riziko infekce touto cestou je, celkem pochopitelně, v uzavřených prostorách. Naopak venku se tímto způsobem velmi pravděpodobně nenakazíte.

Rozestupy alespoň 1,5 metru vás nezachrání Rozestupy alespoň 1,5 metru vás nezachrání

Pokud se nacházíte v uzavřeném prostoru s nakaženým člověkem, pak je virus pravděpodobně přítomen ve vzduchu, i když se k dotyčnému nepřiblížíte na méně než metr a půl. Udržovat odstup tedy trochu pomáhá, ale nestačí to k tomu, aby se udržování vzdálenosti dalo považovat za bezpečnou ochranu.

Pokračování 4 / 4

Vakcíny udělají za covidem-19 tečku

Když se objevily první dostupné očkovací látky, upínaly se k nim obrovské naděje laické i odborné veřejnosti. První klinické studie vykazovaly více než 90% účinnost, takže vakcíny vypadaly jako neprůstřelný štít. Naše vláda tehdy vyzývala k očkování sloganem „Udělejme tečku za koronavirem!“

Po více než roce a půl bylo v Česku podáno 17,7 milionu vakcín proti covidu-19. Denní přírůstky nakažených jsou však skoro desetkrát vyšší než loni touto dobou. Kde se stala chyba? Původně to skutečně vypadalo, že se očkovaní znovu nenakazí, neonemocní a nebudou moci nakazit ostatní. Proto se k nim přistupovalo jako k neinfekčním i v rámci tehdejších vládních omezení.

Vakcíny tečku za covidem-19 neudělaly Vakcíny tečku za covidem-19 neudělaly

Nicméně později, zejména s nástupem dalších mutací viru SARS-CoV-2, se ukázalo, že i očkovaní se mohou nakazit a nemoc dále šířit. Důležitým pozitivem však je šance na lehčí průběh onemocnění a nižší riziko úmrtí. Vakcíny tedy tečku za koronavirem neudělaly, ale dost možná právě jim (spolu s přirozeně získanou imunitou) vděčíme za relativně nízký počet nemocných vyžadujících hospitalizaci.

Určitě si přečtěte

Články odjinud