V té době se zřejmě mezi lidoopy nenašel ekoaktivista přisátý na dotace, který by tvrdil, že to jde zvrátit a středozemní moře zachránit. Opravdu se musím smát všem těm vypatlancům, kteří ve své nadutosti a omezenosti věří, že Země potřebuje zachraňovat, nebo že s přirozeným vývojem dokonce lidstvo může něco udělat. Člověk je bezvýznamný červ a Země zažila i mnohem horší katastrofy než je činnost člověka. A vždy si poradila. Země je v pohodě a bude v pohodě dávno po tom, co tady nezbude žádný ekokok0t.
Zažila, ale na tu relativní nevýznamnost člověka- dokážeme to poměrně rychle. Je jasné, že se Matička pohybuje v nějakých teplotních cyklech a osobně si myslím, že současné oteplování má kus v tom cyklu a jen kus je vliv člověka. Ale- on se ten náš vliv ukáže s jistou setrvačností. A to nemluvím o spotřebování nerostných surovin, které ovšem třeba pro slony moc potřeba nejsou. A navíc- po nás zůstanou pěkné ostrovy z PET, zejména v oblasti Indického oceánu.
80 procent populace jsou naprostí vypatlaní primitivní dementi jedoucí Maslowa. Takže je mi to u prdele. Pokud nejsi jeden z nich, tak je ti jasné, že snaha cokoli změnit je píčovina. Takže buď se zařídíš podle sebe, a není se ještě navíc přisaješ na nějakou dotaci a budeš z toho profitovat.
Problém je spíš v tom, že ti ekovypatlanci hlásají, že je třeba chránit Zemi před člověkem kvůli jakési abstraktní "přírodě", popř. kvůli Zemi samotné. Ve skutečnosti potřebujeme Zemi chránit kvůli nám samotným. Tedy chránit ji proti takovým změnám přírody, které ji udělají hůře obyvatelnou pro nás, lidi. Tzv. "příroda" si poradí se vším. A Země jako taková už úplně se vším. Pro "přírodu" a pro Zemi neexistuje žádný ideální stav, "přírodě" a Zemi je jedno, jestli tu budou lidi, červi, nebo třeba žádný život založený na DNA a uhlíkatých sloučeninách. Nicméně nám lidem by to pro nás jedno být nemuselo.Ekok0ti škodí ve všech směrech - oni často mají pravdu, ale jejich akce jsou často extrémní (obstrukce při výstavbě obchvatů) a jejich argumentace je často tak mimo, že běžné lidi zcela odradí.Jsem člověk a fandím více vlastnímu druhu. Předpokládám, že děti mojich dětí budou také druhu homo sapiens, a ne žáby nebo čolci. Takže mě zajímá, jak bude planeta příjemná k obývání pro ně. Čert vem žáby a čolky. Nicméně pokud jako člověk potřebují k přežití funkční ekosystém a ty žáby a čolci jsou v něm potřební, tak mě to zajímá. Ale budu je chránit jenom do té míry, pokud to nebude výrazně znižovat kvalitu života lidí. Protože lidi jsou můj živočišný druh.
V tom případě by ale největší současnou ekologickou krizí byla Východní fronta - topení na necertifikovaných zařízeních, likvidace skladů pohonných látek, atd. Jeden velký nefiltrovaný kouř.
Přijde mi divné, že by této situace nevyužili Australopithecové či rané formy homininů.
A k čemu to měli využít? Migrovat mezi Afrikou a Evropou? To asi dělali tak jako tak, Evropa a Afrika byly spojené přes Asii. A na té extra pevnině možná i žili, i když mi není úplně jasné, jak moc dobrá půda to vysušené mořské dno bylo. Minimálně kolem velkých řek se asi brzy udělaly slušné naplaveniny. Mimochodem, na dně Středozemního moře se našly pozůstatky delt velkých řek, posunuté oproti stávajícímu stavu hluboko do moře.
Názor byl 1× upraven, naposled 2. 9. 2024 14:14
Nějak moc soli, milion m3 ? Článek :" vrstva soli ...zaujímá téměř milion kilometrů krychlovýchKomentář: Středozemní moře obsahuje v současnosti asi čtyři milióny kilometrů krychlových vody.Když se moře uzavřelo a začalo vysychat mělo 3,5 % soli, takže zhruba 4 000 000*0,035 =140 000 m3 soli.
Možná je váš výpočet správný, neověřoval jsem ho, ale vidím v něm logickou chybu. Středozemní moře se jistě neuzavřelo naráz a pak se zase naráz neotevřelo. Po nějakou dobu, která mohla trvat možná i několik tisíc let, mohla stále z Atlantského oceánu do Středozemního moře přitékat slaná voda (vlivem rozdílných úrovní hladin). Voda se pak odpařovala a sůl zůstávala. Takže nemůžete započítat jen sůl z objemu vody kterou Středozemní moře pojme, to by fungovalo jen za předpokladu že by se Středozemní moře uzavřelo naráz ;-)
Ano, slaná řeka mohla přitékat. Ale poměr 4miliony m3 vody ku 1 milion m3 soli je nevídaný. Nasycený roztok NaCl je asi 36%. Dnešní plocha Středozemního moře je 2,5 milionu km2, tedy vrstva by vycházela při 1 milion km3 soli na 0,4 km ( 400 m). Na území české kotliny bylo moře ( někdy a někde) celkem asi 180 milionů let. Vysychající moře byla leckde ( Halstadt, Wieliczka). Kde je taková vrstva soli? Na konci poslední doby ledové bylo Černé moře jezero, jehož hladina byla o 170 metrů níže než dnes. Vznik dnešního mořského dna se datuje do doby před 1,7 mil. let. Během ledových dob bylo Černé moře odříznuto od Středozemního.
https://images.theconversation.com/files/613487/original/fil... ... https://www.science.org/doi/10.1126/science.adp3703... Solný obr ve Středozemním moři vznikl v důsledku omezení jeho brány do Atlantiku během Messinské slané krize (MSC) před 5,97 až 5,33 miliony let.Při zpětném prolomení Gibraltaruhttps://cs.wikipedia.org/wiki/Messinsk%C3%A1_salin... ... Krize skončila asi před 5,3 miliony let, kdy se podle teorie protrhla pevninská hráz v oblasti Gibraltaru a do kotliny začaly proudit vody Atlantiku („zancleánská potopa“). Na základě počítačových modelů se odhaduje, že v prvních měsících až dvou letech stoupala mořská hladina až o deset metrů denně a voda tekla rychlostí až 300 km/h. Podle jiných teorií trvalo tisíce let, než se hladiny obou moří zcela vyrovnaly.https://theconversation.com/5-5-million-years-ago-the... ... Od 70. let 20. století několik generací mořských geologů a geofyziků potvrdilo existenci jeden až tři kilometry silné vrstvy soli pohřbené ve většině hlubších částí Středozemního moře.To je téměř milion kubických kilometrů soli, které svědčí o krátkém období, kdy bylo Středozemní moře izolováno od zbytku světových oceánů – krátké v geologickém smyslu, protože epizoda trvala asi 190 000 let.Komentář: Je otázka, proč se sůl při zpětném zalití vodou nerozpustila, když se může rozpouštět až do poměru 36:100 a jak jsem psal dříve poměr 1 milion m3 soli ku 4 milionům m3 vody je jen 25 :100. Hustota NaCl je 2,16 kg/dm3, tedy objem 1 milion m3 soli je zhruba 2 miliony kg soli. To je odpaření 6 milionů m3 mořské vody s 3,5 % soli.
"Středomořská pánev, která je uvězněna mezi dvěma kontinenty, jenž se neustále přibližují o dva centimetry ročně, byla odříznuta od Atlantiku."Ach jo, zase ten Češtin - ...JEŽ se neustále...
Názor byl 1× upraven, naposled 2. 9. 2024 00:36
Z Aralského moře je nyní jezero a stále vysychá ...Mrtvé moře má šanci vyschnout do roku 2050.
Aral nikdy nebyl moře a na jeho vyschlém dně mají archeologové žně. Sídliště, pohřebiště,... z různých dob.
Tak hlavně k nadpisu.Ono nějakou dobu vysychalo, určitě by se to dalo spočítat, protože výpočet na objem je známý a množství energie na výpar také.To je jeden z důvodu proč nevěřím ekologickým fanatikům, protože nechápou že příroda a vše kolem ní funguje v cyklech.Druhý důvod je pragmatický, prostě na území Evropy a za cenu největšího sebemrskání a zdanění čehokoliv, nejsme schopni ovlivnit zbytek světa.
Tak samozřejmě se to spočítalo - středozemní moře má vodní bilanci -3300km3 za rok a objem 3700000km3 tj vyschlo na geologické poměry celkem fofrem - za o něco víc než tisíc let. A vyschne znovu - Afrika se tlačí na Evropu cca 10cm za rok takže časem se Gibraltar zase zavře.
Kdyby tenkrát nejezdili autama a měli uzávěry na lahvích napevno, tak by se to nestalo.
A hlavně neprděli...Blbost s pomocí AI kvete...
A halvně brčka! Rákosová brčka!
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.