Před 60 lety poprvé úspěšně přistáli psí kosmonauti Belka a Strelka

Dnes je Mezinárodní den moskytů, spíše bychom ale měli 20. srpen věnovat všem odvážným psům, králíkům a myším. Téhož dne před šedesáti lety, totiž úspěšně skončila kosmická mise Корабль-Спутник 2. Dnes ji známe pod západní zkratkou Sputnik 5.

Vše vypuklo o den dříve, kdy z kazašského Bajkonuru odstartoval raketový nosič Vostok-L s upravenou lodí Vostok-1K. Na palubě byli dva vystrašení psíci Belka a Strelka, šedý králík, několik desítek myší, dvě krysy, pár much a několik květin.

Podivná kosmická archa měla za cíl několik obletů Země a oproti předchůdcům také úspěšné přistání. Belka a Strelka tedy měly za cíl ověřit, zdali je návrat do atmosféry bezpečný a zdali bude fungovat padákový systém a přistání na tvrdém povrchu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Belka a Strelka nakonec skončily podobně jako Lenin a dodnes jsou k vidění v moskevském Muzeu kosmonautiky

Jedné z fen se během letu udělalo špatně

Jedné z fen se však během letu udělalo špatně (nepřekvapivě), a tak se velení rozhodlo nakonec misi zkrátit na tři oblety. Psí kosmonauti měli štěstí, vše totiž bylo na vážkách a klidně mohli dopadnout jako jejich předchůdce Lajka, která sice v podobné kapsli otestovala úspěšný start rakety, s návratem zpět na zemský povrch se ale už nepočítalo.

Klepněte pro větší obrázek
Psí kapsle

Mise byla nakonec úspěšná, modul 20. srpna 1960 v dopoledních hodinách přistál a všechna zvířata na palubě přežila. Strelka se později zapletla s Pušokem – dalším psím kosmonautem, který se však do vesmíru nikdy nepodíval, a bylo z toho šest štěňat. Jedno z nich, Pušinku, o rok později věnoval Nikita Chruščov svému americkému protějšku J. F. Kennedymu.

Protentokrát Sověti ještě ve vesmírných závodech zvítězili a velkou měrou se přiblížili k prvnímu letu s lidskou posádkou, který se odehrál 12. dubna 1961. To je už ale zase jiný příběh.

Diskuze (14) Další článek: Další exotické technologie baterií: S kevlarem a pro letadla zítřka

Témata článku: Vesmír, Historie, Země, Raketa, Rusko, Pes, Oblet, Lenin, Fena, Archa, Vostok, Králík, Přistání, Vážka, Lajka, Kosmonaut, Kapsle, Mise, LetUtopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

** Voděodolnost dnes ještě stále není samozřejmost u všech telefonů ** Polití či utopení tak může telefon nenávratně zničit ** Poradíme, co v takových případech dělat a jak jej zachránit

Martin Miksa
Tipy a trikyVideo
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita na Xboxu a Relicta zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita na Xboxu a Relicta zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Už jste také zařvali na nehostinné planetě bez možnosti pokračovat?

Michal Maliarov
IcarusSurvival
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Zapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu
Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje