Před 60 lety se vydal do kosmu první člověk. Příběh Jurije Gagarina: ze slévače kosmonautem

  • Právě před šedesáti lety se vydal do kosmu první člověk
  • Byl to sovětský kosmonaut Jurij Gagarin
  • Pojďme si připomenout jeho příběh

V těchto dnech si připomínáme významné výročí v historii vesmírných letů. Právě před šedesáti lety se vydal do kosmu první člověk, sovětský kosmonaut Jurij Gagarin.

Sovětský program Vostok  – předešlé programy:

Pro Sovětský svaz to tehdy znamenalo drtivý propagandistický úspěch, který Spojené státy vyrovnaly až legendárním přistáním amerických astronautů na Měsíci 20. července 1969. Toho se ale už Gagarin nedožil.

Titulní foto: Robert Couse-Baker from Sacramento, California, CC BY 2.0

Mládí kosmonauta

Jurij Gagarin se narodil 9. března 1934 v ruské vesnici Klušino ve Smolenské oblasti. Do života rodiny významně zasáhla válka. Celou oblast v říjnu 1941 obsadili Němci a drželi ji až do března 1943. Členové rodiny bojovali v řadách Rudé armády, ale na koci války se všichni shledali. Gagarin se po válce dostal na učiliště v oboru slévač a poté pokračoval ve studiu na střední průmyslovce.

Klepněte pro větší obrázek
Jurij Gagarin ve skafandru (Foto: Randy McDonald, CC BY-NC-SA 2.0)

Od jara 1955 Gagarin létal, nejprve v aeroklubu v Saratovu, na cvičném vrtulovém letounu Jakovlev Jak-18. Na podzim 1955 ho přijali na vojenskou leteckou školu v Orenburgu, kterou navzdory počátečním potížím s létáním na stroji MiG-15UTI po dvou letech úspěšně vystudoval.

Po škole nastoupil k 769. stíhacímu leteckému pluku 122. stíhací letecké divize Severního loďstva, na základně Luostari-Novoje u Murmanska za polárním kruhem, kde sloužil od listopadu 1957.

Diskuze (28) Další článek: To musel být bzukot! V Šanghaji překonalo 3281 dronů světový rekord

Témata článku: Vesmír, Země, Historie, USA, Měsíc, Praha, Velká Británie, Osobnosti vědy a techniky, Sovětský svaz, Let, Kosmos, Jurij Gagarin, Válka, Moskva, Pandora, Slévač, Kos, SLE, Kosmonaut, Samantha Cristoforetti, Sacramento, Foto, Kalifornium, Saratov, Hvězdné městečko