Předběžná zpráva o havárii čínského Boeingu 737 prozrazuje, že stroj před pádem ztratil část křídla

21. března tohoto roku došlo v Číně k havárii letadla Boeing 737-800, při které zahynulo všech 123 cestujících a 9 členů posádky. Stroj, zajišťující pravidelný vnitrostátní let MU-5735 mezi městy Kchun-ming a Kanton, dle dostupných záběrů spadl střemhlavě do hornatého terénu nedaleko města Feng-chuang.

Třicet dní po tragické události zveřejnil Čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) předběžnou zprávu o výsledcích dosavadního vyšetřování. Její výtah přinesl web The Aviation Herald, publikující zprávy o nehodách a incidentech v komerčním letectví.

Černé skříňky stále v řešení

Ani po měsíci bohužel nejsou k dispozici údaje z černých skříněk – tedy ze záznamníku hlasu v pilotní kabině a záznamníku letových dat. Silně poškozená zařízení se sice podařilo nalézt a byla odeslána na analýzu do Pekingu, avšak následně se ukázalo, že paměťový čip záznamníku hlasu byl poškozen a musel být odeslán výrobci k opravě.

Předběžná zpráva uvádí, že letadlo opustilo přidělenou cestovní výšku 8900 metrů ve 14:20:55 místního času. Řídící letového provozu okamžitě kontaktoval posádku, ale nedostal žádnou odpověď. Ve 14:21:40 zaznamenal radar jeho poslední polohu ve výšce 3380 metrů. Stroj se v tom okamžiku pohyboval vůči zemskému povrchu rychlostí 1010 km/h v kurzu 117 stupňů. Následně zmizel z radaru.

Hlavní část trosek byla nalezena v kotlině v prostoru o rozloze 45 metrů čtverečních na souřadnicích N23.3238 E111.1123. Zahrnovaly vodorovný stabilizátor, svislou ocasní plochu, levý a pravý motor, levé a pravé křídlo, části trupu, části kokpitu a také podvozek. Všechny nalezené části byly převezeny k další analýze.

Možná zásadní část příběhu

Již týden po nehodě se objevila informace o nálezu více než metrového kusu trosek asi 12 kilometrů západně od místa havárie. Zpráva nyní blíže specifikuje, že se jednalo o odtokovou hranu wingletu (malé pomocné plochy na konci nosného křídla letadla) pravého křídla. To by mohl být jeden z klíčových prvků celého příběhu, nicméně zpráva zatím pouze konstatuje, ale nevyvozuje žádné závěry.

Kvalifikace a certifikace letové a palubní posádky byla v pořádku, stejně tak letadlo bylo letuschopné bez jakýchkoli odložených záznamů v technickém deníku a na jeho palubě nebyl žádný nebezpečný náklad. Všechna pozemní navigační zařízení fungovala normálně a v době, kdy letoun opustil svou cestovní výšku, nebylo pro danou oblast předpovídáno žádné nebezpečné počasí.

V tuto chvíli tedy není žádný viditelný postup v objasňování příčin, proč se jen šest let starý Boeing zřítil z oblohy. CAAC uzavírá zprávu s tím, že „vyšetřovací tým bude pokračovat v hloubkovém vyšetřování, zaměří se na identifikaci, klasifikaci a inspekci trosek, analýzu letových údajů a nezbytná experimentální ověření v souladu s příslušnými postupy, a vědecky a důsledně určí příčinu nehody."

Diskuze (37) Další článek: Lenovo opravilo chyby v biosu, kvůli kterým mohou hackeři ovládnout miliony notebooků

Témata článku: Technika, Čína, Letadla, Létání, Boeing, Analýza, Katastrofy, Křídlo, The Aviation Herald, Havárie, Kanton, CAAC, Předběžná zpráva, Stroj, Nehoda, Letadlo, PekingSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Elektromobily a fotovoltaika. Úplně zadarmo jezdit nebudete, ale FVE a auto je nejlepší kombinace

Elektromobily a fotovoltaika. Úplně zadarmo jezdit nebudete, ale FVE a auto je nejlepší kombinace

Snem každého motoristy je jezdit zadarmo. Víme, že to v důsledku zcela nelze, místo tankování drahého benzínu či nafty ale můžete do auta ládovat elektřinu vyrobenou na vlastní střeše. Jak to funguje v praxi a jaká jsou úskalí?

Jiří Kuruc
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Vyrobte si elektřinu sami. S dobře vybranou fotovoltaikou vás nebude trápit zdražování, Rusko a vlastně ani vlastní stát

Vyrobte si elektřinu sami. S dobře vybranou fotovoltaikou vás nebude trápit zdražování, Rusko a vlastně ani vlastní stát

Zdražení se na nás valí ze všech stran a nejvíce se týká energií. Ať už je to plyn, pohonné hmoty, nebo elektřina. Z těchto tří můžete nejvíce zahýbat právě s elektřinou, a to investicí do fotovoltaické elektrárny. Podívejme se objektivním pohledem, pro koho je vhodná, a komu se naopak vůbec nevyplatí.

Jiří Kuruc
EnergetikaFotovoltaika
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
V 81 letech zemřel zakladatel Razeru a mistr herních myší Robert „RazerGuy“ Krakoff
Karel Kilián
RazerOsobnosti počítačové historieIT Osobnosti
Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

** Umíme vyrobit elektřinu ze Slunce ** Potřebujeme ale obrovskou baterii, kam ji uložíme na noc ** Jednou z cest jsou betonové gravitační baterie

Jakub Čížek
EnergetikaObnovitelné zdroje