Přední íránský jaderný vědec byl údajně zabit chytrou zbraní řízenou satelitem

Foto: Profimedia
Přední íránský jaderný vědec byl údajně zabit chytrou zbraní řízenou satelitem | Foto: Profimedia

Přední íránský jaderný vědec Mohsen Fachrízádeh byl zabit zbraní řízenou satelitem, která využívala umělou inteligenci (AI). Alespoň to tvrdí druhý nejvyšší velitel Sboru islámských revolučních gard Ali Fadavi.

Fachrízádeh byl postřelen 27. listopadu v autě nedaleko Teheránu a to z dálky – údajně kulometem namontovaným na pickupu. Později svým zraněním podlehl. Jeho žena, která seděla hned vedle něj, ovšem přežila.

„Zbraň se zaměřila pouze na tvář mučedníka Fachrízádeha a to takovým způsobem, že jeho manželka nebyla zasažena, přestože se nacházela ve vzdálenosti pouhých 25 centimetrů,“ prohlásil Fadavi.

Žádné z těchto tvrzení dosud nebylo ověřeno vnějšími zdroji ani podloženo konkrétními důkazy. Jsou-li však pravdivá, tento atentát by mohl vytvořit znepokojivý precedens.

„Pokud by taková zařízení byla autonomní a pomocí rozpoznávání obličeje identifikovala a zabíjela lidi, ocitli bychom se na kluzkém svahu, který by zcela narušil globální bezpečnost,“ prohlásil Noel Sharkey z Campaign Against Killer Robots.

Diskuze (54) Další článek: GeForce RTX 3080 Ti už se chystá, karta se objevila v grafických ovladačích od Nvidie

Témata článku: Technologie, Umělá inteligence, Satelit, Zbraně, Írán, Jaderný vědec, Jade, Teherán, New World, Killer Robots, Atentát, Vědec, Satelitní komplety na Heureka.czIzrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

** Mexické drogové kartely využívají pozoruhodné nekonvenční zbraňové systémy ** Patří mezi ně rovněž drony v mnoha podobách ** Nedávno zveřejněné video zachycuje útok dronu shazujícího malé bomby

Stanislav Mihulka
MexikoDrogyZbraně
Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Skládací telefony jsou stále docela nové a drahé, takže se nepoštěstí narazit na kus k popravě každý den. Tento má zničený vnitřní displej, ale jinak je funkční. Tak se pojďme podívat, jak to Samsung uvnitř vyřešil.

Jakub Michlovský
Ohebný displejSamsungPitva
Zapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu
Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix