Přejídání není prvotní příčinou obezity. Důležité je i to, jaké potraviny konzumujeme

  • Stoleté dogma o nevyrovnané energetické bilanci jako hlavní příčině obezity bylo zpochybněno
  • Podle nové studie za pandemií obezity stojí nežádoucí změny v balanci hormonů a následné poruchy metabolismu
  • Důležité tedy není jen to, kolik potravin sníme, ale také jaké potraviny konzumujeme

Staletý „model energetické rovnováhy“ říká, že k přibývání na váze dochází, protože lidé přijímají s potravou více energie, než kolik jí vydávají. Kritici tento model viní ze zavádění principů fyziky do fyziologie a ignorování biologických mechanismů, které jsou pravou příčinou nežádoucích přírůstků tělesné hmotnosti.

Americký endokrinolog David Ludwig působící na Boston Children's Hospital a který je zároveň profesorem na Harvard Medical School přichází spolu s dalšími experty se sacharido-inzulínovým modelem obezity. Obezitu vysvětlují jako metabolickou poruchu vyvolanou mnohem víc tím, co jíme, než tím, kolik toho sníme.

Ludwig a spol. jsou přesvědčeni, že s obezitou bojujeme špatně, když nabádáme lidi, aby méně jedli a více cvičili. I proto výskyt obezity a nemocí souvisejících s obezitou ve společnosti narůstají.

Autoři článku dokládají závažnost situace údaji ze Spojených států, kde obezita postihuje více než 40% dospělých Američanů. Ti čelí vyššímu riziku kardiovaskulárních chorob, mozkové mrtvice, diabetu 2. typu a některých typů rakoviny.

Podle údajů Českého statistického úřadu trpí obezitou 18,5 % obyvatel České republiky, z toho téměř 20 % mužů a 18 % žen. Nadváhu má 47 % mužů a 33 % žen. Přitom 40 % dospělých Čechů se nevěnuje žádné sportovní ani rekreační pohybové aktivitě. Více se pohybu věnují muži než ženy, ty jsou naopak důslednější v dodržování zásad zdravé výživy.

Diskuze (17) Další článek: Nové grafické ovladače od Nvidie podporují Windows 11, DLSS pro 28 dalších her a přibylo i DLAA

Témata článku: Zdraví, Výzkum, USA, Energie, Tělo, Potraviny, Jídlo, Nadváha, Hubnutí, Harvard Medical School, Hormon, Metabolismus, Model, Český statistický úřad, Rovnováha, Česká republika, ObezitaSci-fi epos Starfield přibližuje v novém videu nebezpečnou zónu Settled Systems

Sci-fi epos Starfield přibližuje v novém videu nebezpečnou zónu Settled Systems

Galaxie vám bude otevřená, ale rozhodně nebude bezpečná.

Michal Maliarov
StarfieldVideo
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze filmu Duna. Kultovní sci-fi, na které určitě běžte do kina, než je zase zavřou

Recenze filmu Duna. Kultovní sci-fi, na které určitě běžte do kina, než je zase zavřou

Star Wars pro dospělé, u nichž nás režisér Denis Villeneuve přesvědčuje intenzitou a naléhavostí své autorské vize, jak zprostředkovat románovou mytologii.

Marek Čech
Recenze filmů