Přejídání není prvotní příčinou obezity. Důležité je i to, jaké potraviny konzumujeme

  • Stoleté dogma o nevyrovnané energetické bilanci jako hlavní příčině obezity bylo zpochybněno
  • Podle nové studie za pandemií obezity stojí nežádoucí změny v balanci hormonů a následné poruchy metabolismu
  • Důležité tedy není jen to, kolik potravin sníme, ale také jaké potraviny konzumujeme

Staletý „model energetické rovnováhy“ říká, že k přibývání na váze dochází, protože lidé přijímají s potravou více energie, než kolik jí vydávají. Kritici tento model viní ze zavádění principů fyziky do fyziologie a ignorování biologických mechanismů, které jsou pravou příčinou nežádoucích přírůstků tělesné hmotnosti.

Americký endokrinolog David Ludwig působící na Boston Children's Hospital a který je zároveň profesorem na Harvard Medical School přichází spolu s dalšími experty se sacharido-inzulínovým modelem obezity. Obezitu vysvětlují jako metabolickou poruchu vyvolanou mnohem víc tím, co jíme, než tím, kolik toho sníme.

Ludwig a spol. jsou přesvědčeni, že s obezitou bojujeme špatně, když nabádáme lidi, aby méně jedli a více cvičili. I proto výskyt obezity a nemocí souvisejících s obezitou ve společnosti narůstají.

Autoři článku dokládají závažnost situace údaji ze Spojených států, kde obezita postihuje více než 40% dospělých Američanů. Ti čelí vyššímu riziku kardiovaskulárních chorob, mozkové mrtvice, diabetu 2. typu a některých typů rakoviny.

Podle údajů Českého statistického úřadu trpí obezitou 18,5 % obyvatel České republiky, z toho téměř 20 % mužů a 18 % žen. Nadváhu má 47 % mužů a 33 % žen. Přitom 40 % dospělých Čechů se nevěnuje žádné sportovní ani rekreační pohybové aktivitě. Více se pohybu věnují muži než ženy, ty jsou naopak důslednější v dodržování zásad zdravé výživy.

Diskuze (17) Další článek: Nové grafické ovladače od Nvidie podporují Windows 11, DLSS pro 28 dalších her a přibylo i DLAA

Témata článku: Zdraví, Výzkum, USA, Energie, Tělo, Potraviny, Jídlo, Hubnutí, Nadváha, Harvard Medical School, Obezita, Metabolismus, Hormon, Český statistický úřad, Model, Rovnováha, Česká republikaDJI Mini 3: Nová okřídlená čivava do kabelky. Nemá pokročilé funkce jako Pro, ale je mnohem levnější

DJI Mini 3: Nová okřídlená čivava do kabelky. Nemá pokročilé funkce jako Pro, ale je mnohem levnější

** DJI na jaře představilo Mini 3 Pro s autopilotem ** Na konec roku si nechalo jeho ořezanou verzi ** Chybí 4K@60 a právě autopilot, ale cena začíná na 439 eurech

Jakub Čížek
DJIDrony
Starší smartphony poděkují. Google spouští archivaci aplikací, která ušetří až 60 % paměti

Starší smartphony poděkují. Google spouští archivaci aplikací, která ušetří až 60 % paměti

** Čekání na archivaci Android aplikací trvalo 9 měsíců ** Až v těchto dnech se tato funkce pomalu dostává do smartphonů ** Archivací ušetříte až 60 % paměti, kterou zabírala hra či aplikace

Martin Chroust
ArchivaceAndroid
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2