Překvapení pro geology: Na povrchu Marsu stále hraje významnou roli magma | Foto: NASA/JPL/USGS

Foto: NASA/JPL/USGS

Překvapení pro geology: Na povrchu Marsu stále hraje významnou roli magma

  • Odborníci až doposud považovali Mars za geologicky prakticky mrtvou planetu
  • Mezinárodní výzkumný tým ale nedávno vyčetl ze seismických signálů něco zajímavého
  • Povrch Marsu, přinejmenším na některých místech, stále aktivně utváří vulkanismus

Odborníci až doposud považovali Mars za geologicky prakticky mrtvou planetu, kde se neděje nic moc zajímavého, kromě slabé eroze. Mezinárodní výzkumný tým, který vedli badatelé švýcarského technologického institutu ETH Zürich, nedávno vyčetl ze seismických signálů, že povrch Marsu, přinejmenším na některých místech, stále aktivně utváří vulkanismus.

Od roku 2018, kdy americký „robotický geolog“ InSight umístil na povrch Marsu seismometr SEIS (Seismic Experiment for Interior Structure), vědci této mise detekovali více než 1 300 marsotřesení.

Byl to otřes za otřesem, někdy slabší, někdy silnější. Detailní analýzy detekovaných otřesů přinesly zjištění, že epicentra těchto otřesů leží v oblasti Cerberus Fossae, kde jsou patrné zlomy a propadliny.

V rámci nového výzkumu badatelé analyzovali roj více než 20 marsotřesení z Cerberus Fossae. Ze získaných seismických dat vyvodili, že tyto otřesy pocházejí z vnitřní části Cerberus Fossae a podle všeho souvisejí s horkým zdrojem, čemuž by nejlépe odpovídala tekutá láva.

Relativně nedávná aktivita

Když vědci prostudovali orbitální snímky dané oblasti, ukázalo se, že otřesy vznikaly v blízkosti útvaru, který připomíná mladou vulkanickou trhlinu. Jak potvrzuje vedoucí výzkumu Simon Stähler. Uložení tmavých hornin v okolí této trhliny naznačuje, že tam probíhala relativně nedávná aktivita, snad před 50 tisíci let.

Mars byl intenzivně geologicky aktivní před miliardami let. Jak se ale zdá, ještě není úplně geologicky vyhaslý. Podle Stählera je možné, že v Cerberus Fossae pozorujeme poslední zbytky aktivity kdysi vulkanicky velmi aktivní oblasti. Anebo je možné, že se tam pohybuje magma k místu, kde v budoucnu dojde k další vulkanické erupci.

Mise „robotického geologa“ InSight se chýlí ke konci. Sonda fungovala téměř dvojnásobně dlouho oproti původním předpokladům. Její solární panely jsou pokryté prachem a InSight už nemá dost energie pro provoz. Předpokládá se, že v letos v prosinci (2022) bude sonda vypnuta. Svým příspěvkem k výzkumu geologie Marsu se ale nepochybně zapíše do historie.

Určitě si přečtěte

Články odjinud