Černé díry | Astronomie

Překvapivý záblesk: Studentský tým zapojený do mise OSIRIS-REx „přistihl“ černou díru

  • Zařízení REXIS na palubě sondy OSIRIS-REx zaznamenalo nečekaný záblesk
  • Záhy vyšlo najevo, že jde o zcela nedávno objevenou černou díru
  • Ta se nachází v souhvězdí Holubice na jižní obloze

Studenti a také odborníci, z americké Harvard University a institutu MIT (Massachusetts Institute of Technology), na sklonku loňského roku (2019) pracovali se zařízením Regolith X-Ray Imaging Spectrometer (REXIS), které sami navrhli. Teď je tento přístroj o velikosti krabice od bot na palubě meziplanetární sondy NASA OSIRIS-REx.

Branden Allen z Harvardu a jeho kolegové s REXISem rutinně snímkovali asteroid Bennu, tedy cíl mise sondy OSIRIS-REx. Najednou si všimli nečekaného záblesku, který tam neměl být. Záhy vyšlo najevo, že jde o zcela nedávno objevenou černou díru, která se nachází v souhvězdí Holubice na jižní obloze, ve vzdálenosti asi 30 tisíc světelných let.

REXIS funguje tak, že detekuje a analyzuje rentgenové záření, které vyzařují objekty, jako třeba asteroid Bennu, poté, co je ozáří Slunce. V přicházejícím rentgenovém záření při okraji asteroidu se ale náhle objevil jasný rentgenový záblesk. Badatelé nejprve prohledali dostupné katalogy vesmírných těles a zjistili, že by na tomto místě neměl být žádný podobný objekt.

Tým experimentu REXIS má důvod k oslavě

Záhy vyšlo najevo, že šlo o záblesk rentgenové dvojhvězdy MAXI J0637-430, kterou pouhý týden před pozorováním sondy OSIRIS-REx objevil japonský teleskop MAXI, co pracuje na palubě Mezinárodní vesmírné stanice.

Doposud neznámá černá díra proto dostala označení MAXI J0637-430. Rentgenové záblesky této černé díry zachytil i další teleskop na orbitální stanici ISS, americký NICER (Neutron Star Interior Composition Explorer).

I když rentgenové záření zmíněné černé díry detekovaly hned dva teleskopy na Mezinárodní vesmírné stanici, tedy na nízké oběžné dráze Země, sonda OSIRIS-REx zaznamenala významný primát. Je to poprvé, kdy jsme detekovali výtrysk rentgenového záření v meziplanetárním prostoru, ve značné vzdálenosti od Země.

Pro převážně studentský tým experimentu REXIS je to skvělý úspěch. Podle studentky MIT Madeline Lambert je detekce černé díry potvrzením, že přístroj pracuje tak, jak by měl, a že získává data velké vědecké hodnoty. Na projektu REXIS se doposud podílelo téměř sto vysokoškolských studentů různých ročníků, pro které je to cennou odbornou i životní zkušeností.

Diskuze (3) Další článek: Cortana mizí z Windows a přijde i o jméno. Nově by se měla jmenovat Microsoft 365 Assistant

Témata článku: Technologie, Vesmír, Země, Výzkum, Černé díry, Astronomie, Slunce, ISS, MIT, NICER, Záření, Rentgenové záření, Jižní obloha, Černá díra, Studentský tým, Sonda, Díra, Harvard, Záblesk, Harvard Univerzity


Určitě si přečtěte

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 169

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 122

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 57