Přepište učebnice – australští vědci potvrdili existenci další vrstvy zemského jádra

Vědecký tým pod vedením odborníků z Australské národní univerzity potvrdil existenci další vrstvy zemského jádra. Novou vrstvu, nacházející se uvnitř stávajícího jádra, je těžké analyzovat a pozorovat, nicméně díky tomuto objevu můžeme pochopit více o historii naší planety.

Hlavní autorka studie – geofyzička Joanne Stephenson – neskrývala své nadšení, když prohlásila: „Je to velmi vzrušující – a mohlo by to znamenat, že budeme muset přepsat učebnice!“ Práce byla publikována v odborném časopise Journal of Geophysical Research.

Co se skrývá v zemském jádře?

Složení nově objevené vrstvy naznačuje, že historie naší planety mohla zahrnovat dvě různé fáze ochlazení. Až dosud se předpokládalo, že se Země skládá ze čtyř soustředných sfér: zemské kůry, zemského pláště, vnějšího jádra a vnitřního jádra.

Dosavadní znalosti o tom, co leží pod zemskou kůrou, většinou vycházejí ze studia sopek a seismických vln. Z těchto nepřímých pozorování vědci vypočítali, že vnitřní jádro s teplotami přesahujícími 5 000 stupňů Celsia, tvoří pouze jedno procento celkového objemu Země.

Uvnitř jádra je další vrstva

Nově objevená vrstva se nachází uvnitř vnitřního jádra. O její existenci se spekuluje již několik let, avšak dosud neexistovaly žádné jednoznačné důkazy. Zatímco některé modely naznačovaly, že materiál vnitřního jádra směřuje seismické vlny paralelně k rovníku, jiné tvrdí, že kombinace materiálů vyvolává vlny směřující paralelně k rotační ose Země.

Vědci proto použili algoritmus, jehož cílem bylo prozkoumat několik tisíc modelů vnitřního jádra s ohledem na tato zjištění. Stephenson a její kolegové tímto postupem našli další důkazy, ze kterých plyne, že vnitřní jádro Země může mít ve skutečnosti dvě vrstvy.

Ačkoli závěry jsou v souladu s ostatními studiemi, které se zaměřovaly na vnitřní jádro Země, časopis Science Alert konstatuje, že pro potvrzení bude nutný další výzkum. Každopádně nová zjištění mohou vysvětlit, proč některé experimentální důkazy nejsou v souladu s našimi současnými modely struktury Země.

Diskuze (38) Další článek: MojeID bude na úrovni eObčanky. Má to ale jeden háček a jeden otazník

Témata článku: Historie, Výzkum, Země, Geologie, Vrstva, Vědec, DAL, Zemské jádro, Učebnice, Existence, Jádro, Science Alerta, Australský vědecSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Test Drive Unlimited: Solar Crown ruší verze pro staré konzole a hlásí odklad na příští rok

Test Drive Unlimited: Solar Crown ruší verze pro staré konzole a hlásí odklad na příští rok

Očekávané závody se pozdrží a dorazí pouze na nejnovější generaci konzolí.

Michal Maliarov
Test Drive Unlimited: Solar CrownZávodní
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Hrozí konec soukromí. Evropská komise chce lidem číst i šifrované zprávy, aby ochránila děti
Markéta Mikešová
LegislativaSoukromíŠifrováníEvropská unie
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA