Přes 46 let nebyl člověk na Měsíci. Seznamte se se 12 kosmonauty, kteří se po něm procházeli

  • Poslední člověk chodil po Měsíci 14. prosince 1972
  • Od té doby na naší přirozené družici více než 46 let nikdo nebyl
  • Představíme vám všech 12 kosmonautů, kteří chodili po Měsíci

Datum 20. července 1969 se zapsalo do dějin jako den, kdy člověk poprvé přistál na Měsíci. Ten je tak dosud jediným vesmírným tělesem mimo Zemi, na které vstoupila lidská noha. Ač v současnosti probíhají přípravy expedice na Mars, smutnou skutečností je, že poslední člověk chodil po jiném než zemském povrchu už před bezmála 47 lety.

Celkem bylo na Měsíc vysláno sedm posádek a po jeho povrchu se procházelo pouhých dvanáct kosmonautů. Další plány na návštěvy našeho vesmírného souputníka však zhatily škrty v rozpočtech NASA, které přišly v sedmdesátých letech minulého století. Pojďme si představit tucet vyvolených, kteří měli možnost pohlédnout na naši planetu z Měsíce.

Apollo 11

Jednoznačné prvenství náleží posádce sestávající z velitele Neila A. Armstronga, pilota velitelského modulu Michaela Collinse a pilota lunárního modulu Edwina „Buzze“ E. Aldrina. Apollo 11 vynesla raketa Saturn V z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě 16. července 1969.

Klepněte pro větší obrázek 
Posádka Apolla 11 (zleva: Armstrong, Collins a Aldrin)

Kosmická loď měla tři části: velitelský modul s kabinou pro tři astronauty a částí, která se vrátila na Zemi; servisní modul, který podporoval hlavní modul pohonem, elektrickou energií, kyslíkem a vodou; a lunární modul, určený pro přistání na Měsíci a návrat astronautů zpět na oběžnou dráhu.

Po třech dnech letu vstoupilo Apollo 11 na oběžnou dráhu Měsíce. Armstrong a Aldrin se poté přesunuli do modulu Eagle, se kterým úspěšně přistáli v Moři klidu. Příprava na výstup trvala déle, než se původně plánovalo – tři a půl hodiny místo dvou. Zatímco při nácviku na Zemi byly všechny nezbytnosti přehledně rozloženy, v kabině modulu byla celá řada dalších věcí – například potravinových balíčků a nástrojů.

Výstup byl přenášen televizí, takže diváci mohli v přímém přenosu sledovat výstup prvních dvou lidí na Měsíc. Šest a půl hodiny po přistání učinil Neila A. Armstrong onen první krok a zazněla památná věta: „Je to malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo.“

Poté Armstrong odebral na povrchu vzorky, které schoval do kapsy na svém skafandru. Kosmonauti se následně věnovali fotografování a zkoušeli se pohybovat po měsíčním povrchu, kde je ve srovnání se Zemí šestinová gravitace.

Klepněte pro větší obrázek 
Neil Armstrong

Astronauti pak odebrali další vzorky hornin pomocí lopatek a kleští s prodlouženou rukojeti. Mnoho činností však trvalo déle, než se očekávalo, takže sběr materiálů byl ukončen v polovině stanoveného času. I tak se povedlo získat zhruba před dvacet kilogramů hornin, jež byly později identifikovány jako čedič a brekcie. Kromě toho byly objeveny tři nové minerály: armalcolit, tranquillityit a pyroxferroit.

Celkem Armstrong s Aldrinem strávili na Měsíci 2 hodiny, 31 minut 40 sekund. Poté se vrátili do lunárního návratového modulu, odstartovali a vystoupali na oběžnou dráhu, kde se úspěšně spojili s velitelským modulem, ve kterém po celou dobu čekal Collins. 24. července přistáli kosmonauti v Tichém oceánu, odkud byli evakuováni vrtulníkem na letadlovou loď.

Diskuze (37) Další článek: Minecraft má 10 let. Na oslavách bude chybět jeho tvůrce, Microsoft ho tam nechce

Témata článku: Historie, NASA, Země, Mars, Raketa, Slunce, Měsíc, Saturn, Apollo, Golf, Tisíc kilometrů, Shepard, Rover, John Young, Nešťastná událost, Eugen Cernan, Tichý oceán, Aldrin, Michael Collins, Gordon, Charles Conrad, Kosmonaut, Charles, Surveyor, SamoaJak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Od 1. října 2021 platí upravené podmínky pro dotaci na FVE, přičemž v platnosti by měly zůstat až do roku 2025. Důležitou informací je, že jde o podmínky velmi štědré.

Jiří Kuruc
DotaceEnergetikaFotovoltaika
Rozluštili jsme infračervený signál a připojili starou stropní klimatizaci k internetu

Rozluštili jsme infračervený signál a připojili starou stropní klimatizaci k internetu

** Nedávno jsme si pohráli s mobilní klimatizací a Wi-Fi ** Ale co se starými kancelářskými kusy? ** Dekódujeme jejich IR signál a vyrobíme si Wi-Fi ovladač

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování
Domácí síť bez kompromisů. Jak dosáhnout na maximální propustnost a dokonalé pokrytí

Domácí síť bez kompromisů. Jak dosáhnout na maximální propustnost a dokonalé pokrytí

Rychlost sítě omezuje ten nejpomalejší prvek po cestě. Poradíme vám, jak vybudovat síť s maximální propustností a dokonalým pokrytím domácnosti.

Antonín Trčálek
SíťRouter
Vyrobte si elektřinu sami. S dobře vybranou fotovoltaikou vás nebude trápit zdražování, Rusko a vlastně ani vlastní stát

Vyrobte si elektřinu sami. S dobře vybranou fotovoltaikou vás nebude trápit zdražování, Rusko a vlastně ani vlastní stát

Zdražení se na nás valí ze všech stran a nejvíce se týká energií. Ať už je to plyn, pohonné hmoty, nebo elektřina. Z těchto tří můžete nejvíce zahýbat právě s elektřinou, a to investicí do fotovoltaické elektrárny. Podívejme se objektivním pohledem, pro koho je vhodná, a komu se naopak vůbec nevyplatí.

Jiří Kuruc
EnergetikaFotovoltaika
MacBook Air M2 bude hit. Apple vsadil na nový design, vrátil MagSafe a displej ozdobil výřezem

MacBook Air M2 bude hit. Apple vsadil na nový design, vrátil MagSafe a displej ozdobil výřezem

** Po dlouhých letech se mění ikonický design MacBooku Air ** Apple zlepšil výkon, obraz i zvuk ** Zůstává přitom pořád skvělá výdrž a dokonale tichý chod

Lukáš Václavík
MacBookApple