Imitace lidského embrya vzniká bez vajíčka a spermií. Pro vědu je neocenitelná, ale vědci naráží na etiku

  • Vědci vytvářejí v laboratořích stále věrnější napodobeniny lidských embryí
  • Izraelští vědci teď předvedli velmi přesnou imitaci lidského zárodku starého dva týdny
  • Smíme s těmito tzv. embryoidy provádět experimenty, které jsou na lidském embryu zakázané?

Když něco vypadá, plave a kváká jako kachna, bude to patrně kachna. Nad „biologickými objekty“, které vypadají jako lidské embryo a chovají se jako lidské embryo, však vedou biologové, lékaři a bioetici sáhodlouhé diskuse. Jedná se o lidské embryo nebo ne?

A právě tahle diskuse plane plnou silou v reakci na průlomovou studii týmu Jacoba Hanny z Weizmannova vědeckého institutu v izraelském Rechovotu publikované ve vědeckém časopise Nature.

Hanna a spol. nejsou první (a zcela jistě ani poslední), kdo se pokusil vytvořit lidské embryo v laboratoři z tzv. pluripotentních kmenových buněk. Tyto buňky vykazují dvě základní vlastnosti. Bez omezení se množí a v příhodných podmínkách se promění v jakýkoli typ buněk dospělého těla. Mohou z nich vznikat neurony, svalové buňky, červené i bílé krvinky, ale třeba i vajíčka nebo spermie.

Když je vědci kultivují za speciálních podmínek vytvářejí „shluky“, které vykazují řadu charakteristik časného lidského embrya starého zhruba pět dní. Jejich vývojová schopnost je omezená. Z takové „imitace embrya“ by se rozhodně nenarodil člověk. Na druhé straně ale jejich vlastnosti imitují skutečné lidské embryo natolik, že se na nich dá provádět smysluplný výzkum.

Základní otázka bioetiky, zda smíme dělat všechno, co umíme, se tu přímo nabízí. Můžeme na těchto „embryoidech“ provádět výzkum, který bychom s lidskými embryi nepovolili? Je fakt, že se z embryoidu nemůže vyvinout člověk, dostatečným argumentem pro povolení takových experimentů? Pro někoho zcela jistě ano, pro jiného ani náhodou.

Titulní foto je pouze ilustrační.

Diskuze (6) Další článek: Kim Čong-un na návštěvě u Putina. Jeho vlak je neprůstřelný, luxusní, jede jak šnek a doprovází jej vrtulníky

Témata článku: , , ,