Přesnější předpověď počasí může lidem ročně ušetřit miliony dolarů na elektřině

Podle nové studie amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) může lepší předpověď počasí ušetřit energetickým firmám a tím i koncovým spotřebitelům větrné energie jen v USA 150 milionů dolarů ročně.

Náklady na elektřinu získávanou z větru v průběhu času klesly díky účinnějším turbínám, ale v oblasti obnovitelných zdrojů je stále třeba překonat jednu velkou překážku v podobě jejich nestálosti. Na rozdíl od uhelných a plynových elektráren mohou větrné a solární farmy vyrábět jen tolik elektřiny, kolik dovolí počasí.

Přesné předpovědi jsou tedy pro energetické společnosti klíčové, aby mohly plánovat, kolik energie budou mít v daný den k dispozici. Větrná energie rychle roste a v současnosti pokrývá v USA téměř 10 % elektřiny. Bidenova administrativa má za cíl dosáhnout do roku 2035 energetické sítě bez uhlíkových emisí a přesnější předpovědi by mohly pomoci větrné energii stát se zásadnější součástí energetického mixu.

Špatná předpověď = vyšší náklady

Aby se předešlo výpadkům, snaží se energetické společnosti neustále vyrovnávat nabídku energie s poptávkou, a právě zde přicházejí na řadu předpovědi. Pokud předpovídají větrný den, energetické společnosti počítají s tím, že budou moci tuto energii využít k uspokojení poptávky spotřebitelů.

Obvykle si vybírají cenově nejdostupnější zdroj energie, a vítr je v USA jedním z nejlevnějších – obnovitelné zdroje jsou nyní ve většině zemí světa levnější než fosilní paliva. Na druhou stranu, pokud předpovědi varují před slabým větrem, plánují energetické společnosti získávat elektřinu z jiných, potenciálně dražších zdrojů.

Chybné odhady znamenají vyšší náklady. Pokud je k dispozici méně větrné energie, než se původně předpokládalo, mohou být energetické firmy nuceny platit mimořádně vysoké ceny za krátkodobý nákup elektřiny, aby uspokojily poptávku zákazníků.

Naopak je-li k dispozici více větrné energie, než se původně předpokládalo, může energetická společnost zbytečně nakupovat dražší elektřinu například z uhelné elektrárny. Náklady spojené s těmito špatnými předpověďmi se obvykle přenesou na zákazníky v podobě vyšších účtů za elektrickou energii.

Na cestě za lepšími časy

Předpovědi se naštěstí díky specializovanému výzkumu zlepšily. V roce 2015 zahájilo americké ministerstvo energetiky čtyřletý výzkum atmosférických procesů, které ovlivňují předpovědi větrné energie. Na základě tohoto výzkumu vznikl důležitý meteorologický model, který poskytuje hodinové předpovědi větrných podmínek.

Model nazvaný High-Resolution Rapid Refresh (HRRR) byl od roku 2015 několikrát aktualizován. Podle nové studie by spotřebitelé v letech 2015 až 2018 ušetřili 384 milionů dolarů, kdyby po celou dobu fungovala nejaktuálnější verze modelu.

To ukazuje, jak cenné je neustálé zlepšování předpovědí počasí. Při provádění studie vědci porovnávali předpovědi modelu s pozorováním v reálném čase, aby zjistili, jak se předpovědi v průběhu času zlepšují. Poté odhadli potenciální úspory nákladů pro veřejné služby a jejich zákazníky.

V USA (s odhadovaným počtem 329 milionů obyvatel) jsou úspory pro jednotlivé domácnosti malé. Tyto úspory by však mohly růst s tím, jak se budou zlepšovat předpovědi a současně s tím bude k dispozici více cenově dostupné větrné energie.

Vědci stále pracují na tom, aby předpovědi byly ještě lepší a přesnější. Novější verze HRRR by měly být schopny lépe předpovídat nárazy větru, ke kterým dochází při velmi rychlých změnách. Probíhá také další studie, která má zjistit, jak by přesnější předpovědi oblačnosti mohly podpořit také solární energii a snížit náklady na ni.

Diskuze (9) Další článek: Týden Živě: Boj s řemínky na hodinky. Jeden vám sežere ruku, druhý stojí celé jmění

Témata článku: Obnovitelné zdroje, USA, Elektrárna, Energie, Elektřina, Energetika, Větrná energie, Předpověď počasí, Dolar, HRRR, Energetická společnost, Elektrika, Náklady, Předpověď, Vítr, SpotřebitelRecenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

Recenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

** Garmin do svého stále unikátního cykloradaru přidal kameru ** Snímá a ukládá, co se při jízdě děje za sedlem ** Kromě toho je to jedna z nejsilnějších svítilen na kolo

Marek Lutonský
Testy
Jak nakupovat na německém Amazonu. Tipy, triky a na co dát pozor

Jak nakupovat na německém Amazonu. Tipy, triky a na co dát pozor

** Amazon.de je tím hlavním, přes který byste měli v ČR nakupovat ** Má ale svá úskalí týkající se češtiny, cen a dopravy ** Prozradíme trky, které se vám budou hodit

Lukáš Václavík
E-shopyAmazonTipy
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Domácí síť bez kompromisů. Jak dosáhnout na maximální propustnost a dokonalé pokrytí

Domácí síť bez kompromisů. Jak dosáhnout na maximální propustnost a dokonalé pokrytí

Rychlost sítě omezuje ten nejpomalejší prvek po cestě. Poradíme vám, jak vybudovat síť s maximální propustností a dokonalým pokrytím domácnosti.

Antonín Trčálek
SíťRouter
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Aplikací pro skenování dokumentů je celá řada, nicméně Lens od Microsoftu těží z napojení na OneDrive nebo možností přímého exportu do Wordu.

Jakub Michlovský
NávodyMobilní aplikaceMicrosoft
V nitru DJI Mini 3 Pro: Ten dron je větší záhada než tajemný hrad v Karpatech [galerie]

V nitru DJI Mini 3 Pro: Ten dron je větší záhada než tajemný hrad v Karpatech [galerie]

** Létá skvěle, fotí slušně a má autopilota ** Jak se to všechno podařilo vtěsnat do 249 gramů? ** Podívejte se na rozborku nejlepšího dronu letošní sezóny

Jakub Čížek
KvadrokoptéraDJIDrony
MacBook Air M2 bude hit. Apple vsadil na nový design, vrátil MagSafe a displej ozdobil výřezem

MacBook Air M2 bude hit. Apple vsadil na nový design, vrátil MagSafe a displej ozdobil výřezem

** Po dlouhých letech se mění ikonický design MacBooku Air ** Apple zlepšil výkon, obraz i zvuk ** Zůstává přitom pořád skvělá výdrž a dokonale tichý chod

Lukáš Václavík
MacBookApple