Přesnější předpověď počasí může lidem ročně ušetřit miliony dolarů na elektřině

Podle nové studie amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) může lepší předpověď počasí ušetřit energetickým firmám a tím i koncovým spotřebitelům větrné energie jen v USA 150 milionů dolarů ročně.

Náklady na elektřinu získávanou z větru v průběhu času klesly díky účinnějším turbínám, ale v oblasti obnovitelných zdrojů je stále třeba překonat jednu velkou překážku v podobě jejich nestálosti. Na rozdíl od uhelných a plynových elektráren mohou větrné a solární farmy vyrábět jen tolik elektřiny, kolik dovolí počasí.

Přesné předpovědi jsou tedy pro energetické společnosti klíčové, aby mohly plánovat, kolik energie budou mít v daný den k dispozici. Větrná energie rychle roste a v současnosti pokrývá v USA téměř 10 % elektřiny. Bidenova administrativa má za cíl dosáhnout do roku 2035 energetické sítě bez uhlíkových emisí a přesnější předpovědi by mohly pomoci větrné energii stát se zásadnější součástí energetického mixu.

Špatná předpověď = vyšší náklady

Aby se předešlo výpadkům, snaží se energetické společnosti neustále vyrovnávat nabídku energie s poptávkou, a právě zde přicházejí na řadu předpovědi. Pokud předpovídají větrný den, energetické společnosti počítají s tím, že budou moci tuto energii využít k uspokojení poptávky spotřebitelů.

Obvykle si vybírají cenově nejdostupnější zdroj energie, a vítr je v USA jedním z nejlevnějších – obnovitelné zdroje jsou nyní ve většině zemí světa levnější než fosilní paliva. Na druhou stranu, pokud předpovědi varují před slabým větrem, plánují energetické společnosti získávat elektřinu z jiných, potenciálně dražších zdrojů.

Chybné odhady znamenají vyšší náklady. Pokud je k dispozici méně větrné energie, než se původně předpokládalo, mohou být energetické firmy nuceny platit mimořádně vysoké ceny za krátkodobý nákup elektřiny, aby uspokojily poptávku zákazníků.

Naopak je-li k dispozici více větrné energie, než se původně předpokládalo, může energetická společnost zbytečně nakupovat dražší elektřinu například z uhelné elektrárny. Náklady spojené s těmito špatnými předpověďmi se obvykle přenesou na zákazníky v podobě vyšších účtů za elektrickou energii.

Na cestě za lepšími časy

Předpovědi se naštěstí díky specializovanému výzkumu zlepšily. V roce 2015 zahájilo americké ministerstvo energetiky čtyřletý výzkum atmosférických procesů, které ovlivňují předpovědi větrné energie. Na základě tohoto výzkumu vznikl důležitý meteorologický model, který poskytuje hodinové předpovědi větrných podmínek.

Model nazvaný High-Resolution Rapid Refresh (HRRR) byl od roku 2015 několikrát aktualizován. Podle nové studie by spotřebitelé v letech 2015 až 2018 ušetřili 384 milionů dolarů, kdyby po celou dobu fungovala nejaktuálnější verze modelu.

To ukazuje, jak cenné je neustálé zlepšování předpovědí počasí. Při provádění studie vědci porovnávali předpovědi modelu s pozorováním v reálném čase, aby zjistili, jak se předpovědi v průběhu času zlepšují. Poté odhadli potenciální úspory nákladů pro veřejné služby a jejich zákazníky.

V USA (s odhadovaným počtem 329 milionů obyvatel) jsou úspory pro jednotlivé domácnosti malé. Tyto úspory by však mohly růst s tím, jak se budou zlepšovat předpovědi a současně s tím bude k dispozici více cenově dostupné větrné energie.

Vědci stále pracují na tom, aby předpovědi byly ještě lepší a přesnější. Novější verze HRRR by měly být schopny lépe předpovídat nárazy větru, ke kterým dochází při velmi rychlých změnách. Probíhá také další studie, která má zjistit, jak by přesnější předpovědi oblačnosti mohly podpořit také solární energii a snížit náklady na ni.

Diskuze (9) Další článek: Týden Živě: Boj s řemínky na hodinky. Jeden vám sežere ruku, druhý stojí celé jmění

Témata článku: USA, Obnovitelné zdroje, Elektrárna, Energie, Elektřina, Energetika, Větrná energie, Předpověď, Náklady, Předpověď počasí, HRRR, Spotřebitel, Energetická společnost, Elektrika, Vítr, DolarSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

** Na většině map vypadá Rusko větší než ve skutečnosti ** A co teprve takové Grónsko, které je reálně 14× menší než Afrika ** Za vše může kartografická projekce a její historický vývoj

Jakub Čížek
MapyHistorie
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

** Zdoláním nákazy covid nekonč, následky mohou přetrvávat ještě řadu měsíců ** Práci mozku může choroba poznamená podobně, jako kdyby člověk zestárnul o dvacet let ** V IQ testech se to projeví poklesem o deset bodů

Jaroslav Petr
SARS-CoV-2COVID-19Mozek