Prestižní Indický vědecký kongres rozpoutal kontroverze. A nebylo to poprvé

  • Indický vědecký kongres bývá kolbištěm různých názorů
  • V poslední době se na něm však objevují kontroverzní příspěvky
  • Ty rozhodně nezapadají do mantinelů dnešní vědy a budí velký rozruch

Indická asociace ISCA, čili Indian Science Congress Association, je prestižní vědecká organizace Indie, jejímž cílem je především propagovat a podporovat vědu. Kromě toho také každoročně pořádá Indický vědecký kongres, který se odehrává vždy první týden v lednu. První z těchto kongresů proběhl v roce 1914 v Kalkatě, kde dodnes ISCA sídlí. Členy této prestižní společnosti je více než 30 tisíc vědců.

Indický vědecký kongres bývá kolbištěm různých názorů. Představují se tu úspěchy indické vědy, té současné i vědy velmi dávné. Také se tu přetřásá korupce a podobné problémy indické vědy a vědců. A obzvláště v poslední době se na Indickém vědeckém kongresu objevují kontroverzní příspěvky, které nezapadají do mantinelů dnešní vědy.

Takové události pak budí rozruch i daleko za hranicemi Indie. Stalo se to i na letošním 106. Indickém vědeckém kongresu, který se uskutečnil v Džalandharu, v indickém státu Paňdžáb.

Věda, nebo mytologie?

Organizátoři letošního Indického vědeckého kongresu vyjádřili své rozčarování nad příspěvky prominentních indických vědců, kteří zpochybňovali Einsteinovy objevy, a také prohlašovali, že dávní obyvatelé Indie objevili a používali kmenové buňky.

Politováníhodné prý bylo zejména to, že jde o akademicky významné osobnosti, jejichž výstřední jednání upoutalo pozornost ve světových médiích a vyvolalo mnoho posměšků. Nejnovější kontroverze opět potvrzují, že Indický vědecký kongres má zásadní problém. Akce, kterou navštěvují nositelé Nobelovy ceny, a která bývala přehlídkou tohoto nejlepšího z indické vědy, se stále více stává arénou zvláštních názorů, které obvykle vycházejí z indické mytologie.

Profesor anorganické chemie G. Nageswara Rao, který je prorektorem indické Andhra University, během svého vystoupení prohlásil, že Kuruovci, tedy jedna ze znesvářených stran konfliktu v legendárním indickém eposu Mahábhárata, byli zrozeni pomocí technologie kmenových buněk.

Kromě toho uvedl, že Rávana, král krvelačných démonů rákšasů a hlavní záporná postava druhého zásadního indického eposu Rámájana, měl k dispozici 24 typů letadel, přičemž Srí Lanka v té době měla mít v provozu letiště. Oba dva eposy přitom zřejmě vznikly ve stoletích před naším letopočtem.

Newton i Einstein se prý mýlili

Velkou pozornost vzbudilo i vystoupení K. J. Krishnana, badatele z vědeckého centra v indickém státu Tamilnádu. Ten se nechal slyšet, že gravitační teorie Izáka Newtona a Alberta Einsteina nejsou správné a měly by být vyvráceny. Gravitační vlny by podle něj měly nést jméno současného indického premiéra Naréndry Módího a efekt gravitačních čoček by Krishnan přejmenoval podle aktuálního indického ministra vědy a technologií, kterým je Harsh Vardhan.

Letos to nebylo poprvé, kdy se Indický vědecký kongres stal svědkem kontroverzí a nesmyslů, inspirovaných bohatou indickou mytologií.

Na kongresu, který se odehrál v Bombaji v roce 2015, vystoupil Anand J. Bodas, ředitel pilotní školy ve státě Kerala a Ameya Jadhav, přednášející na vysoké školy v Bombaji, kteří prohlašovali, že dávní Indové vynalezli létající stroje, s nimiž mohli létat po Zemi i do vesmíru, na jiné planety. Vycházeli přitom z textu, který byl sepsán až v roce 1904 a již dávno byl odborníky z řady důvodů ohodnocen jako výmysl.

Ve stejném roce se na Indickém vědeckém kongresu objevily ještě další kontroverzní příspěvky, které se týkaly inženýrských aplikací dávné indické botaniky, neurovědy, jógy nebo pokročilé chirurgie v dávné Indii.

Indický ministr vědy a technologií Harsh Vardhan zase při úvodní řeči vážně míněným tónem sdělil posluchačům, že dávní indičtí matematici objevili Pythagorovu větu a pak velmi milostivě dovolili Řekům, aby si prvenství s objevením této matematické poučky přisvojili.

Ministr Vardhan zabodoval i na 105. Indickém vědeckém kongresu v Imphálu, kde uvedl, že podle výroku slavného astrofyzika Stephena Hawkinga obsahují Védy, rozsáhlé archaické textu v sanskrtu ze starověké Indie, teorii, která strčí do kapsy Einsteinovo slavné „E“ rovná se „m“ krát „c“ na druhou. Mnozí vědci pak jeho prohlášení označili za výmysl.

Všechny tyto vyjádření mají jedno společné. Je to přesvědčení, že starověcí Indové uskutečnili fantastické objevy, a to o celá tisíciletí dříve, než k tomu došlo na Západě.

Mnozí indičtí vědci s tím nesouhlasí a opakovaně vyjadřují své rozhořčení, zastánců mytické vědy je ale stále dost. Zřejmě to souvisí i s narůstajícími nacionalistickými náladami po celém světě. Prvenství v řadě významných objevů je pro nacionalisty jako příjemné pohlazení, i když je jenom vymyšlené.

Příznačné je i to, jak autoři kontroverzních výroků hájí své přesvědčení. Rao, který letos mluvil o kmenových buňkách v Mahábháratě a letadlech s letišti v Rámájaně, tvrdí, že tyto starověké eposy nejsou mytologie, nýbrž historické texty, popisující skutečné události.

Jak by prý jinak bylo možné, aby jedna matka měla v krátké době 100 synů, než s technologií kmenových buněk a asistovanou reprodukcí? A pokud jde o dávná letiště, jak by prý fungovala starověká letadla, kdyby neměla kde přistát a doplňovat palivo? Když tohle slyší vědci, jako biolog z Cambridge a nositel Nobelovy ceny Venkatraman Ramakrishnan, tak už s Indickým vědeckým kongresem nechtějí mít nic společného.

Titulní foto: Biswarup Ganguly, CC BY 3.0

Pseudovědy

Pseudovědy jsou postupy nebo znalosti, které jejich provozovatelé staví na úroveň vědeckých disciplín. Ale i když je propagují způsobem připomínající vědecké postupy, nedodržují při tom základní pravidla vědy nebo vycházejí z chybných předpokladů. Pseudovědy často předpokládají existenci dosud nepoznaných, někdy i duchovních sil. Jejich výsledky bývají neověřitelné, neopakovatelné.

Biorezonance | Homeopatie | Tradiční čínská medicína | Astrologie | Akupunktura | Plochá Země | Scientologie | Sisyfos

Diskuze (41) Další článek: Nadšenec přeprogramoval Quake 2 s podporou ray tracingu a ukázal, jak běží na GeForce RTX 2080 Ti

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,