Přestupná sekunda trápila technologické firmy. Po padesáti letech se rozhodlo o jejím zrušení

Skupina vědců a zástupců vlád v pátek 18. listopadu (téměř jednomyslně) odhlasovala zrušení přestupných sekund, informuje magazín The Verge. Tato drobná korekce měla vyrovnávat rozdíl mezi člověkem stanoveným měřením času a postupně zpomalující rotací naší planety.

Přestupná sekunda byla zavedena v roce 1972 a během padesáti let způsobila bolesti hlavy mnoha technologickým společnostem. Jelikož je přidávání přestupné sekundy nepravidelné a těžko předvídatelné kvůli měnící se rychlosti rotace Země, může tento proces narušit systémy, které vyžadují přesné měření času.

Přestupná sekunda

Cílem přestupné sekundy je vyrovnávat rozdíl mezi 86 400 sekundami atomového času a průměrnou délkou dne slunečního času. Podobným způsobem vyrovnávají přestupné roky nesoulad mezi délkou kalendářního roku (365 dní) a délkou tropického roku (365,24 dní).

Atomové hodiny jsou totiž z hlediska měření času přesnější než naše planeta. Rotace Země podléhá mírným změnám způsobeným třením, přílivem a odlivem i náhodným zvláštnostem její kolísavé asymetrie při pohybu vesmírem. To má obecně za následek, že jsou dny o maličko delší než ty, které měří atomové hodiny.

Pokud je nutná korekce, vloží se mezi čas 23:59:59 a 00:00:00 jedna sekunda navíc. Při pohledu na hodiny, které by tuto skutečnost uměly zobrazit, byste tak na dobu jedné sekundy měli spatřit čas 23:59:60. Nejvhodnějšími termíny pro vložení přestupné sekundy jsou poslední dny měsíce června a prosince, případně března nebo září.

Od roku 1972 došlo k vložení celkem 27 přestupných sekund. Zatímco v sedmdesátých letech se přidávaly každý rok (v roce 1972 dokonce dvakrát – v červnu a v prosinci), v letech 2000 až 2009 byla přestupná sekunda zařazena jen dvakrát. K zatím poslednímu přidání jedné sekundy navíc došlo na Silvestra roku 2016.

Problémy s časem 23:59:60

Vkládání přestupné sekundy způsobovalo řadu technických potíží. Neexistuje totiž žádný koordinovaný systém a nečekaná jedna sekunda navíc může zmást kód, který je napsán za předpokladu konzistentního, dopředu jdoucího času. Přestože přestupné sekundy jsou pro běžného člověka v podstatě nepostřehnutelné, nepravidelné změny jsou schopné vyvolat výpadky v systémech, které jsou na měření času závislé.

I proto společnost Meta na začátku letošního roku zveřejnila na svém blogu příspěvek vyzývající ke zrušení přestupných sekund. V roce 2012 došlo kvůli zařazení přestupné sekundy v poslední červnový den k výpadku diskusní služby Reddit, trvajícímu přibližně 40 minut. V roce 2017 firma Cloudflare obvinila přestupnou sekundu z toho, že na Nový rok vypadla její služba DNS.

Mezinárodní úřad pro míry a váhy na pátečním zasedání ve francouzském Versailles téměř jednomyslně podpořil požadavek, vyzývající k tomu, aby se od roku 2035 nejméně do roku 2135 přestupné sekundy nepřidávaly. Během tohoto období budou mít vědci možnost vyvinout lepší systém pro synchronizaci atomových a astronomických časových škál.

„Zavedení přestupných sekund vytváří nespojitosti, které mohou způsobit vážné poruchy v kritické digitální infrastruktuře, včetně globálních navigačních družicových systémů (GNSS), telekomunikací a energetických přenosových systémech,“ uznal Úřad pro váhy a míry v přijatém usnesení.

Diskuze (15) Další článek: Univerzální mRNA vakcína proti chřipce se už testuje a vypadá to nadějně. Má chránit proti 20 kmenům

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,