Převratný objev v léčbě chronického pískání v uších zahrnuje elektrické šoky do jazyku

Vědci přišli s průlomovým objevem v léčbě tinnitu – chronického onemocnění, vyznačujícího se neustálou šelestí, bzučením, pískáním či zvoněním v uších. Tímto dosud ne zcela pochopeným a velmi obtížně léčitelným zdravotním problémem trpí asi patnáct procent lidí.

O objevu informoval odborný časopis Science s tím, že léčba spočívá ve zvukové terapii, kombinované s mírnými elektrickými šoky dávanými přes elektrodu připojenou k jazyku. Pozitivní výsledky této metody přetrvávají údajně až po dobu jednoho roku.

Elektrický šok na pískání v uších

Neurobiolog Christopher Cederroth je přesvědčen, že jde o „opravdu důležitou“ práci. Studie se připojuje k jinému výzkumu zkoumajícímu „bimodální“ stimulaci pomocí zvuku spolu s jemným elektrickým šokem, jež pomáhá mozku řídit chybně se chovající neurony.

Roli, kterou v onemocnění tinnitem hraje jazyk, objevil náhodou biomedicínský inženýr Hubert Lim z Minnesotské univerzity. První testy probíhaly na morčatech a jejich cílem bylo najít nejvhodnější část, těla, která stimuluje pískání v uších. Lim spolu s kolegy testoval uši, krk, končetiny a „však víte… jiná místa,“ (říká) a nakonec vyhodnotil jako nejúčinnější jazyk.

Následovalo testování na lidech – do experimentu bylo zapojeno 326 osob s tinnitem, kteří absolvovali až hodinu trvající terapii s malou elektrodou na jazyku. Jejím úkolem bylo dodávat elektrický proud určený k „podráždění“ mozku a vyvolat aktivitu v několika vzájemně propojených oblastech. Hubert Lim přirovnává pocity z působení elektrody k šumivým bonbónům – nejedná se tedy o nic bolestivého.

Překvapivě dobré výsledky

Kromě elektrody na jazyku měli pacienti nasazená sluchátka, jež poskytovala cílenou léčbu sluchového systému mozku. Účastníci v nich slyšeli rychle se měnící řadu čistých tónů na různých frekvencích na pozadí šumu, který zní podobně jako elektronická hudba.

Během léčebné kúry trvající dvanáct týdnů se příznaky tinnitu v testované skupině dramaticky zlepšily. Pozitivní změnu zaznamenalo více než 80 procent pacientů, kteří dodržovali předepsaný režim. Na stupnici pro hodnocení závažnosti nemoci se škálou od 0 do 100 byl zaznamenán průměrný pokles o 14 bodů.

V rámci objektivity je však nutné podotknout, že výsledky bude nutné ještě verifikovat. Neuroložka Victoria Bajo z Oxfordské univerzity upozornila, že do procesu testování nebyla zapojena žádná kontrolní skupina. Bez toho podle ní nelze odhadnout, o kolik by se pacienti zlepšili sami od sebe nebo s placebem. Práce je podle ní dobrá, „ale tohle je teprve začátek.“

Diskuze (23) Další článek: Test chytrých zařízení Vocolinc: Svítí to, nabíjí to a voní to

Témata článku: Zdraví, Výzkum, Medicína, Tělo, Mozek, Oxfordská univerzita, Elektrický šok, Elektroda, Objev, Převrat, Pískání, Léčba, Jazyk, Bzučení, Ucho, Šelest, OBJ, Onemocnění, Bajo, Minnesotská univerzita, Závažnost, Science, Šok



Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Muž se ztratil na Aljašce a byl nalezen živý a zdravý. Satelitní služba Applu zachránila prvního člověka

Muž se ztratil na Aljašce a byl nalezen živý a zdravý. Satelitní služba Applu zachránila prvního člověka

** Na světě je první případ záchrany satelitními službami Applu ** Na Aljašce se ztratil muž na sněžném skútru ** Díky satelitní komunikaci byl nalezen živý a zdravý

Martin Chroust
SatelitiPhone
Vyšší výkon, lepší efektivita, Ray tracing a Wi-Fi 7. Qualcomm ukázal špičkový čipset Snapdragon 8 Gen 2

Vyšší výkon, lepší efektivita, Ray tracing a Wi-Fi 7. Qualcomm ukázal špičkový čipset Snapdragon 8 Gen 2

** Qualcomm oznámil čipset pro budoucí supertelefony ** Poradí si s Wi-Fi 7 i s 200Mpx foťky ** Čipset má vyšší výkon, nižší spotřebu a spoustu dalších vychytávek

Martin Chroust
4nmSnapdragonMobilní čipsety