Při neúspěšném startu rakety Vega byly zničeny dvě družice. Na jedné byly české přístroje

  • Start rakety Vega byl neúspěšný.
  • Na oběžnou dráhu měla evropská raketa vynést dvě družice.
  • Na palubě jedné z nich byly i přístroje, na kterých se podíleli čeští vědci.

V noci na úterý ve 2:52 našeho času odstartovala z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně raketa Vega, která měla na oběžnou dráhu vynést dva menší satelity.

Horní stupeň AVUM měl pracovat jako poslední z celé rakety a celkem čtyřikrát zažehnout svůj motor, aby se dvě družice dostaly na požadované oběžné dráhy. Už při prvním zážehu se ale něco pokazilo.

Aktualizace: Příčina problému se nachází s největší pravděpodobností v oblasti mechanismu, který natáčí trysku motoru pro řízení vektoru tahu motoru. 

„Po prvním jmenovitém zážehu motoru posledního stupně došlo k anomálii, která způsobila odchylku trajektorie vedoucí ke ztrátě mise,“ uvedl Avio, italský hlavní dodavatel rakety Vega. 

Pokud by let rakety probíhal normálně, přelétl by horní stupeň rakety 1,5 hodiny po startu nad sledovací stanicí Galliot na kosmodromu Kourou. K tomu však nedošlo. Pozemní týmy neobdržely žádné signály z rakety. Obě družice byly označeny za ztracené.

Raketa Vega

Raketa má průměr 3 metry a výšku 30 metrů, takže patří k těm menším. Na nízkou oběžnou dráhu dokáže vynést náklad o hmotnosti až 2 tun (dle typu dráhy).

První tři stupně rakety jsou trochu netradičně na tuhé pohonné hmoty. Jakmile splní svůj úkol, zajistí dopravu nákladu na požadovanou dráhu nebo dráhy (družic je většinou více) stupeň AVUM. Pro tento úkol jsou potřeba opakované zážehy o různých délkách, takže poslední horní stupeň už musí být na kapalné pohonné hmoty. 

AVUM používá ukrajinský motor RD-843 od firmy Južnoje, který pohání směs oxidu dusičitého a UDMH (asymetrický dimethylhydrazin). 

Klepněte pro větší obrázek
Schéma rakety Vega, foto: ESA / J. Huart

První start Vegy proběhl v roce 2012. Zatím má na kontě 17 startů. Tento byl druhým neúspěšným. Vloni došlo při startu k selhání druhého ze tří stupňů na tuhé pohonné hmoty.

Na palubě české přístroje

Vega měla vynést dvě družice. První byl španělský satelit SEOSat-Ingenio pro snímkování Země a druhou francouzský satelit pro průzkum bouří TARANIS. 

Na palubě TARANIS byly i přístroje, na kterých se podíleli čeští vědci. Družice měla z výšky 670 km zkoumat výboje mezi vršky bouřkových mraků a ionosférou.

Mělo jít především o průzkum výbojů typu sprite neboli skřítky. Dalším zkoumaným jevem měly být fontány modrého světla, dvoubarevné modročervené obří výtrysky či rychle se zvětšující světelné kruhy, které se objevují po úderu silného blesku. Prozkoumat měly přístroje sondy také gama záblesky, které vznikají uvnitř bouřkového oblaku a souvisí s urychlováním elektronů na vysoké energie.

Češi se podíleli na dvou ze sedmi přístrojů. Ústav fyziky atmosféry AV ČR vyrobil analyzátor pro přístroj IME-HF, který měl měřit elektromagnetické vlny. V paměti analyzátoru bylo také nahráno 101 vzkazů, které byly vybrány před čtyřmi lety v rámci soutěže. 

Energetické elektrony nad bouřemi pak měl měřit přístroj IDEE, jehož analyzátor byl vyvinut na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy.

 
Diskuze (40) Další článek: Microsoft chystá další reklamu na Edge ve Windows 10. Opravdu chce, abyste přešli

Témata článku: Věda, Kosmonautika, Země, Satelit, Družice, ESA, Vega, Francouzská Guyana, Koura, Akademie věd ČR, Přístroj, Pohonné hmoty, Oběžná dráha, Avio, Raketa Vega, Start rakety, Tah motorů, Neúspěšný start, Satelitní komplety na Heureka.czLék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Mobilní protivzdušný systém Skynex z Německa během testu vyřídil osm malých dronů

Mobilní protivzdušný systém Skynex z Německa během testu vyřídil osm malých dronů

** Německá společnost Rheinmetall nedávno představila nový pozoruhodný systém protivzdušné obrany Skynex ** Ten může být vybaven senzory, zbraněmi, taktickým radarem i dalšími prvky ** Během testu si hravě poradil s hejnem osmi malých dronů

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenstvíDrony
Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna