Při neúspěšném startu rakety Vega byly zničeny dvě družice. Na jedné byly české přístroje

  • Start rakety Vega byl neúspěšný.
  • Na oběžnou dráhu měla evropská raketa vynést dvě družice.
  • Na palubě jedné z nich byly i přístroje, na kterých se podíleli čeští vědci.

V noci na úterý ve 2:52 našeho času odstartovala z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně raketa Vega, která měla na oběžnou dráhu vynést dva menší satelity.

Horní stupeň AVUM měl pracovat jako poslední z celé rakety a celkem čtyřikrát zažehnout svůj motor, aby se dvě družice dostaly na požadované oběžné dráhy. Už při prvním zážehu se ale něco pokazilo.

Aktualizace: Příčina problému se nachází s největší pravděpodobností v oblasti mechanismu, který natáčí trysku motoru pro řízení vektoru tahu motoru. 

„Po prvním jmenovitém zážehu motoru posledního stupně došlo k anomálii, která způsobila odchylku trajektorie vedoucí ke ztrátě mise,“ uvedl Avio, italský hlavní dodavatel rakety Vega. 

Pokud by let rakety probíhal normálně, přelétl by horní stupeň rakety 1,5 hodiny po startu nad sledovací stanicí Galliot na kosmodromu Kourou. K tomu však nedošlo. Pozemní týmy neobdržely žádné signály z rakety. Obě družice byly označeny za ztracené.

Raketa Vega

Raketa má průměr 3 metry a výšku 30 metrů, takže patří k těm menším. Na nízkou oběžnou dráhu dokáže vynést náklad o hmotnosti až 2 tun (dle typu dráhy).

První tři stupně rakety jsou trochu netradičně na tuhé pohonné hmoty. Jakmile splní svůj úkol, zajistí dopravu nákladu na požadovanou dráhu nebo dráhy (družic je většinou více) stupeň AVUM. Pro tento úkol jsou potřeba opakované zážehy o různých délkách, takže poslední horní stupeň už musí být na kapalné pohonné hmoty. 

AVUM používá ukrajinský motor RD-843 od firmy Južnoje, který pohání směs oxidu dusičitého a UDMH (asymetrický dimethylhydrazin). 

Klepněte pro větší obrázek
Schéma rakety Vega, foto: ESA / J. Huart

První start Vegy proběhl v roce 2012. Zatím má na kontě 17 startů. Tento byl druhým neúspěšným. Vloni došlo při startu k selhání druhého ze tří stupňů na tuhé pohonné hmoty.

Na palubě české přístroje

Vega měla vynést dvě družice. První byl španělský satelit SEOSat-Ingenio pro snímkování Země a druhou francouzský satelit pro průzkum bouří TARANIS. 

Na palubě TARANIS byly i přístroje, na kterých se podíleli čeští vědci. Družice měla z výšky 670 km zkoumat výboje mezi vršky bouřkových mraků a ionosférou.

Mělo jít především o průzkum výbojů typu sprite neboli skřítky. Dalším zkoumaným jevem měly být fontány modrého světla, dvoubarevné modročervené obří výtrysky či rychle se zvětšující světelné kruhy, které se objevují po úderu silného blesku. Prozkoumat měly přístroje sondy také gama záblesky, které vznikají uvnitř bouřkového oblaku a souvisí s urychlováním elektronů na vysoké energie.

Češi se podíleli na dvou ze sedmi přístrojů. Ústav fyziky atmosféry AV ČR vyrobil analyzátor pro přístroj IME-HF, který měl měřit elektromagnetické vlny. V paměti analyzátoru bylo také nahráno 101 vzkazů, které byly vybrány před čtyřmi lety v rámci soutěže. 

Energetické elektrony nad bouřemi pak měl měřit přístroj IDEE, jehož analyzátor byl vyvinut na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy.

 
Diskuze (40) Další článek: Microsoft chystá další reklamu na Edge ve Windows 10. Opravdu chce, abyste přešli

Témata článku: Věda, Země, Kosmonautika, Družice, Satelit, ESA, Vega, Přístroj, Koura, Pohonné hmoty, Avio, Oběžná dráha, Neúspěšný start, Tah motorů, Raketa Vega, Francouzská Guyana, Akademie věd ČR, Start rakety, Satelitní komplety na Heureka.czIzrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

** Mexické drogové kartely využívají pozoruhodné nekonvenční zbraňové systémy ** Patří mezi ně rovněž drony v mnoha podobách ** Nedávno zveřejněné video zachycuje útok dronu shazujícího malé bomby

Stanislav Mihulka
MexikoDrogyZbraně
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

** Voděodolnost dnes ještě stále není samozřejmost u všech telefonů ** Polití či utopení tak může telefon nenávratně zničit ** Poradíme, co v takových případech dělat a jak jej zachránit

Martin Miksa
Tipy a trikyVideo
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Skládací telefony jsou stále docela nové a drahé, takže se nepoštěstí narazit na kus k popravě každý den. Tento má zničený vnitřní displej, ale jinak je funkční. Tak se pojďme podívat, jak to Samsung uvnitř vyřešil.

Jakub Michlovský
Ohebný displejSamsungPitva