Tým badatelů z Kharazmi University v Teheránu zkoumal jedenáct různých typů betonu či cementu, které by „na základě dostupných zdrojů a technologií“ mohly být připravovány přímo na povrchu rudé planety.
Pravděpodobně nejzajímavější je přitom tzv. AstroCrete. Jde o směs marsovského regolitu a tělesných tekutin – doslova krve, potu a slz – budoucích kolonistů. Tato myšlenka má zřejmě původ ve starověkem Římě.
„Ačkoli je to trochu zvláštní, krev lze využít k vytvoření pevného betonu nebo cihel pro výstavbu na Marsu,“ napsali badatelé v článku, který přijal k publikaci žurnál Acta Astronautica.
„Po příchodu prvních obyvatel Marsu a jejich umístění do primárních struktur, které mohou zahrnovat nafukovací konstrukce, lze kombinaci slz, krve a potu obyvatel spolu s marťanským regolitem použít k výrobě betonu známého jako AstroCrete.“
HAS a močovina
Naše krev mj. obsahuje protein zvaný lidský sérový albumin (human serum albumin, HAS), který může sloužit jako pojivo. Močovina, tedy organická sloučenina uhlíku, dusíku, kyslíku a vodíku, pak může výsledný materiál ještě zpevnit.
Lidský sérový albumin.
Podle íránských odborníků by jediný osadník mohl vyprodukovat množství HAS dostatečné k „postavení malého habitatu pro dalšího člena posádky“ za pouhých 72 týdnů.
„Vědci se pokoušeli vyvinout životaschopné technologie pro výrobu materiálů podobných betonu na povrchu Marsu, ale nikdy jsme se nezastavili, abychom se zamysleli nad tím, že odpověď se může celou dobu nacházet uvnitř nás,“ uvedl Aled Roberts z University of Manchester, kde toto řešení v roce 2021 navrhli.