Přicházejí biohybridi: U.S. Army chce pro roboty živé svaly

Dnešní armádní roboti využívají čistě mechanické struktury a komponenty. To by se ale mohlo brzy změnit. Americká armáda by ráda vybavila budoucí vojenské roboty živými svaly, které nabízejí řadu předností. Namísto mechanické konstrukce by roboti měli svalovou tkáň, napěstovanou v laboratoři.

Odborníci amerických laboratoří Army Research Laboratory věří, že jejich roboti budou schopní efektivně používat k pohybu svých končetin, kol a dalších součástí konstrukce živé svaly.

Tento koncept, který je pro někoho možná poněkud kontroverzní, je příkladem nedávno vzniklého odvětví robotiky – výzkumu a vývoje biohybridů.

Organická tkáň nastupuje

Soudobí armádní roboti, kteří operují na zemi, obvykle využívají kola, pohon a navigace podobného typu, jaký je vlastní vozidlům s lidskou posádkou. Zdrojem energie je pro ně baterie.

U robotů biohybridů je celý tento systém nahrazený organickou tkání vypěstovanou v laboratoři. Umělá svalová tkáň může pohánět končetiny nebo i další komponenty robota. Umělé svaly jsou přitom ovládané elektrickými nebo chemickými impulzy.

Proč právě umělé svaly? Jedna z hlavních výhod takového pohonu tkví v tom, že organická tkáň je ze svojí podstaty velmi flexibilní. Svaly a šlachy je možné natahovat i stahovat, přesně jako v živých organismech.

Jak uvádí Dean Culver z výzkumného týmu Army Research Laboratory, když po louce jede tradiční vozidlo a zapadne do díry, tak je nutné se spolehnout na jeho odolnou konstrukci a pak ho vyprostit. Když je to ale králík, tak se už během pádu jeho svaly a šlachy adaptují na náhlou změnu prostředí. Takové systémy mají velký potenciál.

Culvert rovněž připomíná, že armádní roboti by měli být nasazováni především v neznámém prostředí, v němž je možné čekat prakticky cokoliv. V takovém případě by pro ně bylo velkou výhodou, kdyby se mohli pružně adaptovat na neočekávané prostředí.

Přes všechny tyto přednosti bude pro biohybridy a zvláště pro armádní biohybridy zásadní, jak se s nimi vyrovnají lidé. Jsme připraveni na terminátory?

Titulní foto: Daniel Juřena from Prague, Czech Republic, CC BY-SA 2.0

Diskuze (8) Další článek: Opera podporuje kryptointernet a doménu .crypto. Můžete si zaregistrovat třeba adresu jsem.crypto

Témata článku: Technologie, Budoucnost, Výzkum, Vojenství, Roboti, USA, Armáda, Orgány, Pohon, Army Research Laboratory, Konstrukce, Sval, Komponenta, Tkáň, Robot, Czech Republic, Prague, LaboratořSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
ČTÚ v roce 2021: Za své peníze dostáváme minimum služeb, spotřeba dat rostla navzdory drahým tarifům

ČTÚ v roce 2021: Za své peníze dostáváme minimum služeb, spotřeba dat rostla navzdory drahým tarifům

** ČTÚ vydal výroční zprávu za rok 2021 ** Úřad se chlubí spoustou novinek, ceny se ale spíše zvyšovaly ** O drahých službách svědčí i rekordní počty převodů čísel

Martin Chroust
RegulacePředražené službyČTÚ
WhatsApp letos zmizí z některých telefonů. Už brzy jej nespustíte na starších Androidech a iPhonech

WhatsApp letos zmizí z některých telefonů. Už brzy jej nespustíte na starších Androidech a iPhonech

** Široce rozšířený WhatsApp brzy odstřihne starší stroje ** Řada přijde na staré iPhony a Androidy ** Nejdříve se s WhatsAppem rozloučí pátá generace iPhonů...

Martin Miksa
Operační systémyWhatsAppSociální sítě
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA