V poslední době nelze přehlédnout, že světové mocnosti pracují na nových, technicky vyspělých zbraních, které mají společnou jednu klíčovou vlastnost. Jsou nesmírně rychlé. Někteří odborníci se obávají, že takzvané hypersonické zbraně, které jsou schopné pokořit rychlost Mach 5, tedy pětinásobek rychlosti zvuku, ve skutečnosti zvyšují riziko rozpoutání válečného konfliktu.
Hypersonické zbraně jsou navrženy a vyvíjeny kvůli tomu, aby protivník měl jenom velmi málo času na smysluplnou reakci. A to je právě ten problém. Pokud mají lidé na klíčových velitelských postech na své rozhodnutí jen velice omezený čas, klesá tím jejich schopnost správě analyzovat přicházející útok. Pod vlivem stresu se mohou rozhodnou špatně a omylem vypukne zničující válka.
Prestižní americká výzkumná instituce RAND Corporation ve své nové studii varuje, že především hypersonické střely, které v současnosti vyvíjí Spojené státy, Čína a také Rusko, mohou způsobit potíže. Tyto zbraňové systémy mají překonat stávající systémy s balistickými střelami a rovněž systémy protivzdušné obrany. Prostě letí tak rychle, že je lze jenom velice obtížně zastavit.
Důsledkem by pak mohlo být to, že ozbrojené síly světových mocností nastaví připravenost svých strategických, čili jaderných sil na „ostří nože“. Jinými slovy, budou mít neustále prst na spoušti útočných jaderných zbraní.
Hypersonické zbraně jsou typicky střely, které nesou velká a vysoko letící letadla anebo je do velkých výšek dostanou balistické rakety. Jakmile je hypersonická střela uvolněna ze svého nosiče, tak použije náporový nadzvukový motor scramjet, případně jiný podobně exotický pohonný systém, aby dosáhla rychlosti Mach 5 a vyšší.
Letící hypersonická střela by se pohybovala příliš nízko na možný zásah většiny systémů obrany proti balistickým střelám. Zároveň by ale letěla příliš rychle na to, aby ji mohly zneškodnit tradiční systémy protivzdušné obrany.
Pokud by dva sousedící státy, které se navzájem hluboce nesnášejí, jako například Indie s Pákistánem, měly k dispozici hypersonické střely s jadernými hlavicemi, tak by jejich ozbrojené síly měly na reakci v případě reálného nebo domnělého útoku na hlavní město tak asi pár minut. Selhání elektroniky by v takovém případě mohlo stát životy milionů lidí.
Odborníci RAND Corporation už nemohou vrátit džina hypersonických zbraní zpět do lahve. Apelují ale na jaderné mocnosti, aby si navzájem dohodly pravidla pro nešíření těchto zbraní a technologií menším státům, a rovněž pravidla pro řešení krizových situací. Budou je potřebovat.
Zdroj: Popular Mechanics, Foto: U.S. Air Force