Přichystejte si seznam přání. Srpnovou noční oblohu prozáří meteorický roj Perseidy. Ale také Měsíc

Každý rok prochází naše planeta v období od poloviny června do konce srpna pásem prachu a úlomků, jež za sebou zanechala kometa 109P/Swift-Tuttle. Jeho částice pak při vstupu do atmosféry vytvářejí úchvatnou podívanou v podobě „padajících hvězd“.

Meteorický roj Perseidy, lidově označovaný také jako „Slzy svatého Vavřince“, je neodmyslitelným prvkem letní noční oblohy. Jeho aktivita začíná 14. července, vrcholí v období kolem 13. srpna a končí 1. září. Během maxima lze pozorovat až sto meteorů za hodinu.

Připravte se na Perseidy

Perseidy dostaly své jméno podle souhvězdí Persea, ze kterého zdánlivě vyletují – pro toto místo se používá odborné označení radiant. Vrcholí v polovině srpna a jsou považovány za jeden z nejkrásnějších a nejhojnějších meteorických rojů. Jedná se o velmi rychlé a jasné meteory, jež za sebou často zanechávají dlouhé a leckdy i barevné svítící „stopy“.

K nesporným výhodám tohoto meteorického roje patří skutečnost, že probíhá během teplého letního nočního počasí, což zájemcům umožňuje jejich snadné a pohodlné pozorování. Relativně často se v jejich rámci objevují takzvané „ohnivé koule“ („fireballs“).

Americká meteorická společnost očekává letošní maximum v noci ze čtvrtku 11. srpna na pátek 12. srpna. I když jsou Perseidy obzvláště jasné, jejich pozorování může zkomplikovat měsíční svit. Letos bude maximum bohužel ovlivněno tím, že oblohu osvětlí Měsíc v úplňku.

Může za to obrovská kometa

Vesmírné úlomky, jež interagují s naší atmosférou a vytvářejí tak Perseidy, pocházejí z komety 109P/Swift-Tuttle. Objekt s průměrem 26 kilometrů (tj. dvakrát větší než asteroid, o kterém se předpokládá, že zahubil dinosaury) objevili v roce 1862 astronomové Lewis Swift a Horace Tuttle. Dodnes je největším známým objektem, který opakovaně prolétá kolem Země.

Pozdější měření ukázala, že kometa obíhá kolem Slunce s periodou 133 let. Fakt, že právě tato kometa je zdrojem Perseid, zjistil v roce 1865 Giovanni Schiaparelli. Zatím poslední návštěva vnitřní části sluneční soustavy se odehrála v roce 1992, příští by měla proběhnout až v roce 2126.

Typický meteoroid Perseid se při vstupu do zemské atmosféry pohybuje rychlostí 214 tisíc kilometrů za hodinu. Většinou se jedná o drobné úlomky, velké asi jako zrnko písku. S ohledem na miniaturní velikost téměř žádný z úlomků nedopadne na zem – skoro všechny shoří v atmosféře.

Váš názor Další článek: Co vy na to: Netflix, Disney+, HBO Max… Kterou placenou streamovací službu teď sledujete nejčastěji?

Témata článku: Vesmír, Země, Sluneční soustava, Atmosféra, Slunce, Meteorit, Komety, Úlomek, Kometa, Seznam přání, Perseus, Roj, Noční obloha, Meteorický roj, Meteor, PerseidySex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Bojovka Street Fighter 6 v novém traileru předvádí postavy Kimberly a Juri
Michal Maliarov
Street Fighter 6CapcomVideo
Oppo a OnePlus už nemohou v Německu prodávat telefony. Stejná situace by mohla potkat i další trhy

Oppo a OnePlus už nemohou v Německu prodávat telefony. Stejná situace by mohla potkat i další trhy

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Bojový vrtulník Raider X bude rychlý, obratný i odolný. Pro Pentagon ho vyvíjí Sikorsky a už ukázal prototyp

Bojový vrtulník Raider X bude rychlý, obratný i odolný. Pro Pentagon ho vyvíjí Sikorsky a už ukázal prototyp

** Pentagon hodlá nahradit své lehké víceúčelové vrtulníky Bell OH-58 Kiowa ** Za tímto účelem vznikl modernizační program Future Attack Reconnaissance Aircraft (FARA) ** V rámci něj vyvíjí společnost Sikorsky Aircraft Corporation vrtulník Raider X

Stanislav Mihulka
HelikoptéryVojenstvíPrototyp