Aktualizováno ve 23:30 | ispace vydala zprávu, podle které se přistání nezdařilo. Komunikace měla pokračovat i po dosednutí modulu na měsíční povrch, ale nestalo se tak. Společnost získala cenná data a bude se soustředit na misi 2 startující v roce 2024 a misi 3 o rok později.
Aktualizováno v 19:10 | Půl hodiny po touchdownu oznámilo řídící středisko mise, že nemá se sondou spojení. S velkou pravděpodobností to znamená nezdar pokusu o přistání. Potvrzení by mělo přijít v následujících hodinách.
Přímý přenos z přistání na Měsíci. Dnes večer to zkusí Japonci, v tomto tisíciletí byla úspěšná pouze Čína
Původní článek | Sonda Hakuto-R japonské společnosti ispace od března krouží kolem Měsíce a dnes se pokusí přistát na přivrácené straně poblíž kráteru Atlas (pro fajnšmekry mám i souřadnice 47,5°N, 44,4°E). V případě úspěchu půjde o první přistání soukromé mise na Měsíci. Dosud se to povedlo pouze vládním programům USA, Ruska (Sovětského svazu) a Číny a nutno dodat, že úspěch rozhodně není zaručený.



Neintuitivní trajektorie, po které se modul dostal ze Země k Měsíci. Když na palubě nejsou lidé a nejde primárně o čas, je tohle energeticky nejúspornější cesta.
Celá akce bude streamovaná, dívat se můžete přímo pod tímto odstavcem, přenos začíná v 17:00, „touchdown“ je plánovaný cca v 18:40. Pokud se dnes nezadaří, další přistávací okna se otevřou 26. dubna, 1. a 3. května.
Hakuto-R váží 340 kg, na užitečný náklad je vyhrazeno 30 kg – vedle řady senzorů se vešlo i vozítko Rashid, které dodaly Spojené arabské emiráty, a „baseballový míček“ od Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA). Modul měří 230 cm na výšku, jeho sklopné a odpružené „nohy“ se rozkročí na 260 cm. Výkon dodává hlavní motor, o řízení se stará systém balančních trysek, energii pro palubní elektroniku dodávají solární panely.

Dnes je řeč o misi Hakuto-R M1, ale souběžně se na Zemi připravují mise M2 a M3, které mají odstartovat v letech 2024 a 2025.