Princ Vladimír skládá finální zkoušky. Nová ruská ponorka má jaderný pohon a obejde se bez lodních šroubů

Po skončení Studené války a rozpadu Sovětského svazu se rozpadlo i ruské ponorkové námořnictvo. Hlavní část ponorkové flotily, stroje tříd Akula (v kódu NATO Typhoon), 667BDRM (v kódu NATO Delta) a Antěj (Oscar) převážně rezivěly v docích na Dálném Severu, nebo byly rovnou sešrotovány, případně se nechvalně proslavily při katastrofě jako ponorka Kursk. Nicméně ruské námořnictvo opět zvedá hlavu a zařazuje do služby ponorky projektu 955, tedy třídy Borej.

První z nich, Jurij Dolgorukij a Alexandr Něvskij nastoupily do služby v roce 2013, Vladimír Monomach potom o rok později. Ve výzbroji mají 16 raket Bulava, schopných dopravit až šest samostatně naváděných hlavic ráže 150 kt TNT do vzdálenosti 10 000 km.

Poháněna jaderným reaktorem

V květnu vyrazila na závěrečné zkoušky nová ponorka třídy Borej-A Kňaz Vladimir, neboli Princ Vladimír. Jedná se o ruskou odpověď na zavedení ponorek třídy Seawolf. Tyto americké ponorky jsou primárně určené pro stíhání a ničení ruských raketonosných ponorek. Navrženy byly ještě v době Studené války s cílem udržet si technologický náskok na Ruskými plavidly i do budoucnosti. Jedná se o velmi tichou a velmi rychlou ponorku s pokročilým senzorovým vybavením. A právě třída Burej-A je ruskou reakcí.

Také nový ruský stroj je velmi tichý a není poháněn lodními šrouby, nýbrž vodní tryskou. Pro pohyb za nízkých rychlostí mu slouží pár vysouvacích trysek velmi neobvyklé konstrukce, které jsou navrženy s ohledem na maximální potlačení kavitací a co nejtišší chod.

Ponorku pohání tlakovodní reaktor OK-650V osvědčené konstrukce. Hlavní výzbroj tvoří 20 střel 3M30-Bulava, pro boj s ponorkami je stroj vybaven šesticí torpédometů na přídi, které mohou vypouštět jak klasická samonaváděcí torpéda UGST-533mm, tak protilodní střely RPK-2 Vijuga. Dále je na přídi šest výmetnic pro hydroakustické klamné cíle MG-114 Beryl.

Brzy má následovat vypuštění ponorek Princ Oleg a Generalissimus Suvorov, jejichž stavba započala v roce 2014. Rusové počítají, že pro odstrašení budou postačovat dvě ponorky v Severním oceánu a tři v Pacifiku a že by měly nahradit zastaralou flotilu ponorek třídy Delta. Mimochodem, slovo „burej“ je básnické označení pro mrazivý severní vítr. 

Diskuze (58) Další článek: Tip: jak zajistit, aby prohlížeč Chrome neukládal obrázky ve formátu JPEG s příponou JFIF?

Témata článku: loď, Rusko, Námořnictvo, NATO, Ponorky, Sovětský svaz, Lodní šroub, Vladimír, Ponor, Typhoon, Oscar, Ponorka, Třída, Studená válka, PON, TNT, Šroub, Jade, Jaderný pohon, PacifikIzrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Zapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu
Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje
Mimořádné aktualizace pro Windows opravují od ledna nefunkční VPN a jiné problémy
Petr Urban
Windows 11Windows UpdateWindows 10Operační systémy
Horizon Forbidden West vás v novém traileru hlouběji zavrtá do příběhu
Radek Wunderlich
Horizon: Forbidden WestVideo
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Už jste také zařvali na nehostinné planetě bez možnosti pokračovat?

Michal Maliarov
IcarusSurvival
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
Google spěchá se zprovozněním Android her ve Windows. Jaké budou minimální hardwarové požadavky?

Google spěchá se zprovozněním Android her ve Windows. Jaké budou minimální hardwarové požadavky?

** Google spustil betatestování služby Play Games ve Windows ** Konkurenci pro Amazon Appstore bude stačit Windows 10 ** Budete potřebovat 8jádrový procesor a alespoň 8GB RAM

Martin Chroust
Google PlayWindows