Princ Vladimír skládá finální zkoušky. Nová ruská ponorka má jaderný pohon a obejde se bez lodních šroubů

Po skončení Studené války a rozpadu Sovětského svazu se rozpadlo i ruské ponorkové námořnictvo. Hlavní část ponorkové flotily, stroje tříd Akula (v kódu NATO Typhoon), 667BDRM (v kódu NATO Delta) a Antěj (Oscar) převážně rezivěly v docích na Dálném Severu, nebo byly rovnou sešrotovány, případně se nechvalně proslavily při katastrofě jako ponorka Kursk. Nicméně ruské námořnictvo opět zvedá hlavu a zařazuje do služby ponorky projektu 955, tedy třídy Borej.

První z nich, Jurij Dolgorukij a Alexandr Něvskij nastoupily do služby v roce 2013, Vladimír Monomach potom o rok později. Ve výzbroji mají 16 raket Bulava, schopných dopravit až šest samostatně naváděných hlavic ráže 150 kt TNT do vzdálenosti 10 000 km.

Poháněna jaderným reaktorem

V květnu vyrazila na závěrečné zkoušky nová ponorka třídy Borej-A Kňaz Vladimir, neboli Princ Vladimír. Jedná se o ruskou odpověď na zavedení ponorek třídy Seawolf. Tyto americké ponorky jsou primárně určené pro stíhání a ničení ruských raketonosných ponorek. Navrženy byly ještě v době Studené války s cílem udržet si technologický náskok na Ruskými plavidly i do budoucnosti. Jedná se o velmi tichou a velmi rychlou ponorku s pokročilým senzorovým vybavením. A právě třída Burej-A je ruskou reakcí.

Také nový ruský stroj je velmi tichý a není poháněn lodními šrouby, nýbrž vodní tryskou. Pro pohyb za nízkých rychlostí mu slouží pár vysouvacích trysek velmi neobvyklé konstrukce, které jsou navrženy s ohledem na maximální potlačení kavitací a co nejtišší chod.

Ponorku pohání tlakovodní reaktor OK-650V osvědčené konstrukce. Hlavní výzbroj tvoří 20 střel 3M30-Bulava, pro boj s ponorkami je stroj vybaven šesticí torpédometů na přídi, které mohou vypouštět jak klasická samonaváděcí torpéda UGST-533mm, tak protilodní střely RPK-2 Vijuga. Dále je na přídi šest výmetnic pro hydroakustické klamné cíle MG-114 Beryl.

Brzy má následovat vypuštění ponorek Princ Oleg a Generalissimus Suvorov, jejichž stavba započala v roce 2014. Rusové počítají, že pro odstrašení budou postačovat dvě ponorky v Severním oceánu a tři v Pacifiku a že by měly nahradit zastaralou flotilu ponorek třídy Delta. Mimochodem, slovo „burej“ je básnické označení pro mrazivý severní vítr. 

Diskuze (58) Další článek: Tip: jak zajistit, aby prohlížeč Chrome neukládal obrázky ve formátu JPEG s příponou JFIF?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,