Připravte se na dubnovou nebeskou podívanou: oblohu prozáří Lyridy s až 15 meteory za hodinu

Připravte se na dubnovou nebeskou podívanou: oblohu prozáří Lyridy s až 15 meteory za hodinu

Pokud rádi sledujete dění na noční obloze, pak byste si rozhodně měli do svých diářů a kalendářů poznamenat datum 19. dubna. Zhruba celý týden bude možné pozorovat nejstarší zdokumentovaný meteorický roj Lyridy, jež v roce 687 před naším letopočtem poprvé zaznamenali čínští astronomové.

Dle serveru EarthSky.org je vrchol očekáván ve čtvrtek 22. dubna, kdy by mělo oblohou prolétnout 10 až 15 meteorů za hodinu. Pozorování bohužel může svým svitem ovlivňovat Měsíc, který bude v těchto dnech zapadat až v brzkých ranních hodinách. Optimální podmínky tak nastanou mezi západem Měsíce a východem Slunce.

Lyridy prozáří oblohu

Lyridy dostaly své jméno podle toho, že zdánlivě vylétají ze souhvězdí Lyra. To najdete na noční obloze poměrně snadno – dobrým vodítkem může být nejjasnější hvězda Vega, kterou byste večer měli najít při pohledu na severovýchod.

Radiant (tj. bod, ze kterého meteory zdánlivě vylétávají) se během noci posouvá směrem vzhůru, přičemž nejvýše nad obzorem se bude nacházet těsně před úsvitem. Pomoci v orientaci vám mohou mobilní aplikace – například Sky Map pro Android či SkyView pro iOS.

Klepněte pro větší obrázek 
Souhvězdí Lyra s nejjasnější hvězdou Vega

Nutno podotknout, že uváděná hodnota deset až patnáct meteorů za hodinu je pouze průměrná. Lyridy umí překvapit, takže například v roce 1982 zaznamenali američtí pozorovatelé během jedné hodiny téměř stovku „padajících hvězd“. V letošním roce se však očekává spíše mírnější průběh.

Jak vzniká meteorický roj?

Meteorické roje vznikají zpravidla jako doprovod větších kosmických objektů. V případě Lyridů je jejich zdrojem kometa C/1861 G1 (Thatcher), objevená v roce 1861 amatérským americkým astronomem A.E. Thatcherem. Toto těleso není fotograficky zdokumentováno – a patrně jen tak nebude, neboť doba jeho oběhu kolem Slunce je 415 let. Její návrat je očekáván až v roce 2276.

Klepněte pro větší obrázek 
Lyridy dle webu MeteorShowers

Země každý rok protíná oběžnou dráhu této komety, čímž se opakovaně a pravidelně setkává s jejími úlomky (vizte animaci na webu MeteorShowers). Ty se střetávají s horními vrstvami atmosféry naší planety, do které vstupují rychlostí až 177 tisíc kilometrů za hodinu. V případě větších kusů pak třením v atmosféře dochází k jejich rozžhavení a tím k jevu, laicky označovanému jako „padající hvězda“.

Sečteno a podtrženo: v pondělí 19. dubna vstoupí Země do pásu úlomků, které za sebou zanechala kometa. Na vrcholu se případní pozorovatelé mohou těšit na 10 až 15 meteorů za hodinu, pozorovací podmínky však bude narušovat Měsíc, který zapadá až v brzkých ranních hodinách.

Váš názor Další článek: Windows 10 vylepší nastavení displeje a přebarví ikonu prehistorického Malování

Témata článku: Země, Astronomie, iOS, Slunce, Sluneční soustava, Meteorit, Atmosféra, Komety, Vega, Astronom, Podívaná, Meteorický roj, Meteor, Kometa, Thatcher, Obloha, Hvězda, Noční oblohaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

** Umíme vyrobit elektřinu ze Slunce ** Potřebujeme ale obrovskou baterii, kam ji uložíme na noc ** Jednou z cest jsou betonové gravitační baterie

Jakub Čížek
EnergetikaObnovitelné zdroje
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA