Připravte si seznam přání a dobrý výhled na oblohu. O víkendu bude viditelný meteorický roj Lyridy | Foto: Ron Cogswell, CC BY 2.0

Foto: Ron Cogswell, CC BY 2.0

Připravte si seznam přání a dobrý výhled na oblohu. O víkendu bude viditelný meteorický roj Lyridy

Každý rok se v období mezi 16. a 25. dubnem naše planeta dostává do dráhy ledoprachových částic uvolněných z jádra komety C/1861 G1 Thatcher. Tyto částice při kontaktu s atmosférou Země shoří, čímž vytvářejí efekt takzvaných „padajících hvězd“. Ať už věříte na to, že padající hvězdy plní přání, nebo se prostě rádi podíváte na zajímavou astronomickou událost, následující noci budou z tohoto hlediska ideální příležitostí.

Jedná se o Lyridy – meteorický roj pojmenovaný podle souhvězdí Lyry, ze kterého zdánlivě vylétá. Radiant – tedy označení bodu na obloze, z něhož zdánlivě vyletují meteoroidy daného meteorického roje – se nachází poblíž nejjasnější hvězdy Vegy. Očekávané maximum letos připadá na víkend – konkrétně na sobotu 22. dubna a neděli 23. dubna.

Meteorický roj

Meteorický roj Lyridy je jednou z nejlepších příležitostí, jak z jakéhokoli místa na světě spatřit padající hvězdy. Letos jsou podmínky pro pozorování obzvláště příznivé! Měsíc totiž 20. února – pouhé dva dny před předpokládaným vrcholem meteorického roje – vstupuje do novoluní a nebude tak rušit svým svitem.

Meteorické roje jsou způsobovány oblaky trosek, které zůstávají za kometami. Když Země na své cestě kolem Slunce prochází těmito mračny vesmírného nepořádku, drobná zrnka prachu nebo hornin se dostávají do atmosféry tak vysokou rychlostí, že třením mezi nimi a vzduchem shoří. Vzniká tak záblesk, který se pohybuje po obloze.

Dubnové Lyridy jsou nejsilnějším každoročním meteorickým rojem pocházejícím z úlomků dlouhoperiodické komety. Je tomu tak především proto, že v porovnání s ostatními dlouhoperiodickými kometami (tj. s oběžnou dobou 200 až 10 000 let) má kometa Thatcher relativně krátkou dobu oběhu (přibližně 415 let). Lyridy jsou pozorovány a hlášeny od roku 687 před naším letopočtem a jedná se tak o historicky nejstarší doložený meteorický roj.

Jak pozorovat Lyridy?

Pokud se nacházíte na severní polokouli, hledejte souhvězdí Lyry, které bude viditelné na východě těsně po západu Slunce. Z jižní polokoule není toto souhvězdí vidět, ale meteory mohou putovat všemi směry, takže pokud se podíváte na východ, mohou být vidět některé padající hvězdy i v těchto oblastech.

Na tmavém místě, bez oblohy ozářené světly měst, by mělo být v době maxima roje vidět asi 10 až 15 meteorů za hodinu. Meteory mají obvykle hvězdnou velikost kolem +2, některé však mohou být jasnější. Objevit se mohou i „lyridové ohnivé koule“, které na zlomek sekundy vrhají stíny a zanechávají za sebou kouřové stopy.

Určitě si přečtěte

Články odjinud