Přípravy na návrat na Měsíc jsou v plném proudu. I pod vodou

  • V NASA probíhají intenzivní přípravy na program Artemis
  • Nedílnou součástí výcviku jsou i populární testy pod vodou
  • Co všechno astronauté trénují?

V NASA probíhají intenzivní přípravy na program Artemis. V roce 2024 by se měli lidé vrátit na Měsíc a vstoupit na jeho povrch v oblasti jižního pólu. S pobytem na Měsíci už máme nějaké zkušenosti, přesto je ale nutné budoucí dobyvatele Měsíce pořádně vycvičit.

Takový výcvik probíhá ve středisku Johnson Space Center v Houstonu, Texas. Astronauté tam testují nástroje a vytvářejí postupy, které pak uplatní na Měsíci.

Nedílnou součástí výcviku jsou i populární testy pod vodou, které ve středisku probíhají v laboratořích Neutral Buoyancy Lab. Astronauti testují skafandry určené pro povrch Měsíce a společně s odborníky simulují a následně plní úkoly, jaké je budou čekat během mise programu Artemis.

Jak uvádí vedoucí aktivit astronautů na povrchu Měsíce Daren Welsh, jde o úvodní testy, které by měly přispět k vývoji zařízení i pracovních postupů, pro budoucí mise programu Artemis. Zároveň již prověřují nástroje v praktickém použití a sbírají poznatky od astronautů, kteří jim poskytují zpětnou vazbu.

Co všechno astronauté trénují?

Astronauté přitom trénují například sběr vzorků hornin na povrchu Měsíce, používání přistávacího modulu, a také nezbytné umísťování americké vlajky. V rámci tréninku cvičí celou řadu dílčích činností, jako je výstup z modulu a opětovný návrat anebo aktivity na Měsíci za různých světelných podmínek.

Výsledky testů přispějí k plánování konkrétních misí a k jejich detailní přípravě, včetně realistické délky výprav na povrchu Měsíce.

Podvodní testy jsou velice užitečné. Jednotlivé nástroje je sice možné otestovat v počítačových simulacích nebo i v pozemském terénu, ale zásadní je jejich použití ve skafandrech pro výstup na měsíční povrch a v podmínkách snížené gravitace. Takové podmínky budou pro astronauty náročné a je nutné se na ně co nejlépe připravit.

Další věc je, že lidé byli na Měsíci naposledy před téměř 50 lety. Od té doby mají astronauté zkušenosti prakticky jen se skafandry v kosmických lodí a na palubě orbitální vesmírné stanice.

Operace na povrchu jiného vesmírného tělesa mají ale svá úskalí a specifika, s nimiž se astronauté musejí seznámit. Program Artemis rovněž nabídne astronautům pokročilé technologie a přístroje, které před 50 lety nebyly k dispozici.

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2022
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Diskuze (7) Další článek: Nové Amazon Echo Show 10 se bude za vámi otáčet a menší Echo Dot vypadá jako chlupatá koule

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,