Artemis | Měsíc

Přípravy na návrat na Měsíc jsou v plném proudu. I pod vodou

  • V NASA probíhají intenzivní přípravy na program Artemis
  • Nedílnou součástí výcviku jsou i populární testy pod vodou
  • Co všechno astronauté trénují?

V NASA probíhají intenzivní přípravy na program Artemis. V roce 2024 by se měli lidé vrátit na Měsíc a vstoupit na jeho povrch v oblasti jižního pólu. S pobytem na Měsíci už máme nějaké zkušenosti, přesto je ale nutné budoucí dobyvatele Měsíce pořádně vycvičit.

Takový výcvik probíhá ve středisku Johnson Space Center v Houstonu, Texas. Astronauté tam testují nástroje a vytvářejí postupy, které pak uplatní na Měsíci.

Nedílnou součástí výcviku jsou i populární testy pod vodou, které ve středisku probíhají v laboratořích Neutral Buoyancy Lab. Astronauti testují skafandry určené pro povrch Měsíce a společně s odborníky simulují a následně plní úkoly, jaké je budou čekat během mise programu Artemis.

Jak uvádí vedoucí aktivit astronautů na povrchu Měsíce Daren Welsh, jde o úvodní testy, které by měly přispět k vývoji zařízení i pracovních postupů, pro budoucí mise programu Artemis. Zároveň již prověřují nástroje v praktickém použití a sbírají poznatky od astronautů, kteří jim poskytují zpětnou vazbu.

Co všechno astronauté trénují?

Astronauté přitom trénují například sběr vzorků hornin na povrchu Měsíce, používání přistávacího modulu, a také nezbytné umísťování americké vlajky. V rámci tréninku cvičí celou řadu dílčích činností, jako je výstup z modulu a opětovný návrat anebo aktivity na Měsíci za různých světelných podmínek.

Výsledky testů přispějí k plánování konkrétních misí a k jejich detailní přípravě, včetně realistické délky výprav na povrchu Měsíce.

Podvodní testy jsou velice užitečné. Jednotlivé nástroje je sice možné otestovat v počítačových simulacích nebo i v pozemském terénu, ale zásadní je jejich použití ve skafandrech pro výstup na měsíční povrch a v podmínkách snížené gravitace. Takové podmínky budou pro astronauty náročné a je nutné se na ně co nejlépe připravit.

Další věc je, že lidé byli na Měsíci naposledy před téměř 50 lety. Od té doby mají astronauté zkušenosti prakticky jen se skafandry v kosmických lodí a na palubě orbitální vesmírné stanice.

Operace na povrchu jiného vesmírného tělesa mají ale svá úskalí a specifika, s nimiž se astronauté musejí seznámit. Program Artemis rovněž nabídne astronautům pokročilé technologie a přístroje, které před 50 lety nebyly k dispozici.

Diskuze (7) Další článek: Nové Amazon Echo Show 10 se bude za vámi otáčet a menší Echo Dot vypadá jako chlupatá koule

Témata článku: Vesmír, Artemis, Měsíc, NASA, Voda, Povrch, Astronaut, Povrch Měsíce, Nástroj, Houston, Texas, Příprava, Skafandr, Jižní pól, Test


Určitě si přečtěte