Přípravy na návrat na Měsíc jsou v plném proudu. I pod vodou

  • V NASA probíhají intenzivní přípravy na program Artemis
  • Nedílnou součástí výcviku jsou i populární testy pod vodou
  • Co všechno astronauté trénují?

V NASA probíhají intenzivní přípravy na program Artemis. V roce 2024 by se měli lidé vrátit na Měsíc a vstoupit na jeho povrch v oblasti jižního pólu. S pobytem na Měsíci už máme nějaké zkušenosti, přesto je ale nutné budoucí dobyvatele Měsíce pořádně vycvičit.

Takový výcvik probíhá ve středisku Johnson Space Center v Houstonu, Texas. Astronauté tam testují nástroje a vytvářejí postupy, které pak uplatní na Měsíci.

Nedílnou součástí výcviku jsou i populární testy pod vodou, které ve středisku probíhají v laboratořích Neutral Buoyancy Lab. Astronauti testují skafandry určené pro povrch Měsíce a společně s odborníky simulují a následně plní úkoly, jaké je budou čekat během mise programu Artemis.

Jak uvádí vedoucí aktivit astronautů na povrchu Měsíce Daren Welsh, jde o úvodní testy, které by měly přispět k vývoji zařízení i pracovních postupů, pro budoucí mise programu Artemis. Zároveň již prověřují nástroje v praktickém použití a sbírají poznatky od astronautů, kteří jim poskytují zpětnou vazbu.

Co všechno astronauté trénují?

Astronauté přitom trénují například sběr vzorků hornin na povrchu Měsíce, používání přistávacího modulu, a také nezbytné umísťování americké vlajky. V rámci tréninku cvičí celou řadu dílčích činností, jako je výstup z modulu a opětovný návrat anebo aktivity na Měsíci za různých světelných podmínek.

Výsledky testů přispějí k plánování konkrétních misí a k jejich detailní přípravě, včetně realistické délky výprav na povrchu Měsíce.

Podvodní testy jsou velice užitečné. Jednotlivé nástroje je sice možné otestovat v počítačových simulacích nebo i v pozemském terénu, ale zásadní je jejich použití ve skafandrech pro výstup na měsíční povrch a v podmínkách snížené gravitace. Takové podmínky budou pro astronauty náročné a je nutné se na ně co nejlépe připravit.

Další věc je, že lidé byli na Měsíci naposledy před téměř 50 lety. Od té doby mají astronauté zkušenosti prakticky jen se skafandry v kosmických lodí a na palubě orbitální vesmírné stanice.

Operace na povrchu jiného vesmírného tělesa mají ale svá úskalí a specifika, s nimiž se astronauté musejí seznámit. Program Artemis rovněž nabídne astronautům pokročilé technologie a přístroje, které před 50 lety nebyly k dispozici.

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2021
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Diskuze (7) Další článek: Nové Amazon Echo Show 10 se bude za vámi otáčet a menší Echo Dot vypadá jako chlupatá koule

Témata článku: Vesmír, NASA, Artemis, Měsíc, Voda, Test, Nástroj, Texas, Skafandr, Povrch, Povrch Měsíce, Astronaut, Příprava, Jižní pól, HoustonUž nikdy nekopírujte a nevkládejte příkazy z webových stránek – můžete tak ohrozit Windows i Linux

Už nikdy nekopírujte a nevkládejte příkazy z webových stránek – můžete tak ohrozit Windows i Linux

** Kopírujete někdy příkazy z webových stránek? ** Pak byste toho měli hodně rychle nechat! ** Můžete totiž zkopírovat škodlivý kód

Karel Kilián
KódJavascriptBezpečnost
Recenze hry Rainbow Six Extraction. Invaze mutantů, která vás nenadchne

Recenze hry Rainbow Six Extraction. Invaze mutantů, která vás nenadchne

Přeměnit mód v plnohodnotnou hru je celkem běžnou herní praxí. Ubisoft se pro to rozhodl v případě Rainbow Six Siege a ačkoli je výsledek zajímavý, moc vás nenadchne.

Vojtěch Matušinský
Rainbow Six ExtractionRecenze
Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Už jste také zařvali na nehostinné planetě bez možnosti pokračovat?

Michal Maliarov
IcarusSurvival
Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

** Voděodolnost dnes ještě stále není samozřejmost u všech telefonů ** Polití či utopení tak může telefon nenávratně zničit ** Poradíme, co v takových případech dělat a jak jej zachránit

Martin Miksa
Tipy a trikyVideo
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

** Mexické drogové kartely využívají pozoruhodné nekonvenční zbraňové systémy ** Patří mezi ně rovněž drony v mnoha podobách ** Nedávno zveřejněné video zachycuje útok dronu shazujícího malé bomby

Stanislav Mihulka
MexikoDrogyZbraně
Zapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu
Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje