Artemis | Měsíc

Přípravy na návrat na Měsíc jsou v plném proudu. I pod vodou

  • V NASA probíhají intenzivní přípravy na program Artemis
  • Nedílnou součástí výcviku jsou i populární testy pod vodou
  • Co všechno astronauté trénují?

V NASA probíhají intenzivní přípravy na program Artemis. V roce 2024 by se měli lidé vrátit na Měsíc a vstoupit na jeho povrch v oblasti jižního pólu. S pobytem na Měsíci už máme nějaké zkušenosti, přesto je ale nutné budoucí dobyvatele Měsíce pořádně vycvičit.

Takový výcvik probíhá ve středisku Johnson Space Center v Houstonu, Texas. Astronauté tam testují nástroje a vytvářejí postupy, které pak uplatní na Měsíci.

Nedílnou součástí výcviku jsou i populární testy pod vodou, které ve středisku probíhají v laboratořích Neutral Buoyancy Lab. Astronauti testují skafandry určené pro povrch Měsíce a společně s odborníky simulují a následně plní úkoly, jaké je budou čekat během mise programu Artemis.

Jak uvádí vedoucí aktivit astronautů na povrchu Měsíce Daren Welsh, jde o úvodní testy, které by měly přispět k vývoji zařízení i pracovních postupů, pro budoucí mise programu Artemis. Zároveň již prověřují nástroje v praktickém použití a sbírají poznatky od astronautů, kteří jim poskytují zpětnou vazbu.

Co všechno astronauté trénují?

Astronauté přitom trénují například sběr vzorků hornin na povrchu Měsíce, používání přistávacího modulu, a také nezbytné umísťování americké vlajky. V rámci tréninku cvičí celou řadu dílčích činností, jako je výstup z modulu a opětovný návrat anebo aktivity na Měsíci za různých světelných podmínek.

Výsledky testů přispějí k plánování konkrétních misí a k jejich detailní přípravě, včetně realistické délky výprav na povrchu Měsíce.

Podvodní testy jsou velice užitečné. Jednotlivé nástroje je sice možné otestovat v počítačových simulacích nebo i v pozemském terénu, ale zásadní je jejich použití ve skafandrech pro výstup na měsíční povrch a v podmínkách snížené gravitace. Takové podmínky budou pro astronauty náročné a je nutné se na ně co nejlépe připravit.

Další věc je, že lidé byli na Měsíci naposledy před téměř 50 lety. Od té doby mají astronauté zkušenosti prakticky jen se skafandry v kosmických lodí a na palubě orbitální vesmírné stanice.

Operace na povrchu jiného vesmírného tělesa mají ale svá úskalí a specifika, s nimiž se astronauté musejí seznámit. Program Artemis rovněž nabídne astronautům pokročilé technologie a přístroje, které před 50 lety nebyly k dispozici.

Diskuze (7) Další článek: Nové Amazon Echo Show 10 se bude za vámi otáčet a menší Echo Dot vypadá jako chlupatá koule

Témata článku: Vesmír, Artemis, Měsíc, NASA, Voda, Astronaut, Skafandr, Houston, Povrch Měsíce, Test, Jižní pól, Texas, Příprava, Nástroj, Povrch


Určitě si přečtěte

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 42