NASA se obává exploze prototypu kosmické lodi Starship

Aktualizace 15. června

NASA opravdu nechce, aby prototyp kosmické lodi Starship explodoval na odpalovací rampě v Kennedy Space Center na Mysu Canaveral. Podle agentury Reuters by to teoreticky mohlo způsobit tak závažnou katastrofu, že USA by v jejím důsledku zůstaly odříznuté od přístupu k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Připomeňme, že SpaceX v Kennedy Space Center již rampu staví – a to v těsné blízkosti Launch Complex 39A.

Toto místo během programu Apollo sloužilo jako „Moonport" a nyní je jediné svého druhu na americké půdě, z nějž lze vyslat astronauty na výše zmíněnou ISS.

Z dostupných informací plyne, že Muskova společnost riziko případného výbuchu rozhodně nebere na lehkou váhu a v současnosti zkoumá způsoby, jak 39A učinit poněkud odolnějším.

„SpaceX s námi na těchto věcech spolupracuje," řekla Reuters šéfka vesmírných operací NASA  Kathy Lueders. „Protože je také v jejich nejlepším zájmu, aby nebylo přerušeno to, co je pro ně docela stálý zdroj příjmů."


Aktualizace 3. června

Prototyp kosmické lodi Starship zvaný SN24 úspěšně absolvoval kryogenní zkoušku. Na svém Twitteru o tom informoval Elon Musk.

CEO SpaceX rovněž prozradil, že již brzy spojí SN24 se Super Heavy Boosterem 7. Podle jeho vyjádření k tomu dojde za několik týdnů. „Všechny motory Raptor 2 potřebné k prvnímu orbitálnímu letu jsou dokončeny a instalují se,“ dodal.

SN24 byl transportován na odpalovací rampu v úterý 24. května. Předpokládá se, že v nadcházejících dnech podstoupí statický zážehový test svých tří motorů Raptor.

Federal Aviation Administration (FAA) nicméně opět odložila dokončení svého enviromentálního hodnocení. Z dostupných informací plyne, že dotyčný dokument nebude hotový dříve než 13. června.


Aktualizace 18. května

Elon Musk se nedávno setkal s indonéským prezidentem Joko Widodo. Během jejich rozhovoru se samozřejmě podávalo i občerstvení – a to na jedné z „dlaždic“ tepelného štítu kosmické lodi Starship.

Této kuriozity si všimli uživatelé Twitteru a jeden z inženýrů SpaceX následně potvrdil, že opravdu nešlo jen o podobně vypadající talíř.

Loni Musk uvedl, že tyto „dlaždice“ byly zahřívány pomocí několika výkonných svítilen, přičemž teplota horkých bílých částí dosáhla hodnoty kolem 1650 Kelvinů (cca 1 376 stupňů Celsia).

Při návratu z nízké oběžné dráhy by podle CEO SpaceX a Tesly povrch Starship (respektive jen asi 20 % povrchu) měl být vystaven maximální teplotě zhruba 1476 stupňů Celsia.

Pro úplnost dodejme, že Musk s Widodo probíral řadu zajímavých témat: od elektrických vozidel až po meziplanetární vesmírné lety. Indonésie je shodou okolností největším světovým producentem niklu, klíčové složky pro výrobu baterií pro elektromobily.


Aktualizace 11. května

Navzdory nekončícím průtahům ze strany Federal Aviation Administration (FAA), kerá stále není schopna dokončit své enviromentální hodnocení, je Gwynne Shotwell optimistka. Podle jejího názoru by prototyp Starship mohl letět na orbitu již v průběhu letošního léta.

Prezidentka a hlavní provozní ředitelka SpaceX rovnež uvedla, že přípravy jsou v plném proudu. V současnosti probíhají pozemní testy všech systémů, které budou během pokusu o dosažení oběžné dráhy použity.

Z nedávných významných událostí lze zmínit opravu vnitřní konstrukce Super Heavy Booster 7 a jeho následný transport zpět na odpalovací rampu.

Připomeňme, že Booster 7 je první, který bude vybaven 33 motory Raptor V2 poháněnými metanem. K poškození došlo, když týmy testovali jeho strukturální integritu pomocí hydraulických pístů simulujících tah, který vznikne po zažehnutí zmíněných motorů.

Server Tesmanian upozornil, že SpaceX nevypustila žádný prototyp Starship již dlouhých 11 měsíců. Doufejme tedy, že se dalšího startu skutečně dočkáme v létě.


Aktualizace 2. května

Dokončení environmentálního hodnocení, které SpaceX potřebuje k provedení pokusu o orbitální let prototypu kosmické lodi Starship, bylo opět odloženo. Informovala o tom Federal Aviation Association (FAA).

V e-mailu zaslaném novinářům dotyčný regulační orgán uvedl následující zdůvodnění: „SpaceX provedla ve své aplikaci několik změn, které vyžadují další analýzu FAA. Agentura nadále přezkoumává přibližně 18 000 připomínek široké veřejnosti.“

Podle Bloombergu toto rozhodnutí pravděpodobně souvisí s neustálými iteracemi a změnami designu Starship.

Výše zmíněného pokusu se tedy bohužel nedočkáme ani v průběhu tohoto měsíce. Připomeňme, že jde v pořadí již o čtvrté zpoždění zaviněné FAA. Ta navíc (jak ostatně sama upozornila) licenci ke startu nakonec vůbec vydat nemusí.


Aktualizace 12. dubna

Nadšenci do vesmírných letů žijící v blízkosti testovacích zařízení SpaceX v Boca Chica si nedávno všimli něčeho poměrně zajímavého: dveří nákladového prostoru, které jsou pravděpodobně určeny pro prototyp Starship 24.

Podrobností o tom, jak přesně Starship bude doručovat náklad na oběžnou dráhu, zatím nebylo zveřejněno mnoho. Začátkem tohoto roku Muskova společnost jednoduše oznámila, že dotyčná kosmická loď začne již být brzy využívána k vynášení satelitů Starlink.

Podle dostupných informací se SpaceX se za tímto účelem nejspíš rozhodla vyrobit mechanismus ve stylu dopravníkového pásu, který by měl být nainstalován uvnitř nákladového prostoru.

Jisté je momentálně jen to, že výše zmíněný prostor bude opravdu velký – musí totiž být schopen pojmout více než 100 tun užitečného zatížení.


Aktualizace 30. března

Federal Aviation Administration (FAA) oznámila, že dokončení environmentálního hodnocení, které SpaceX potřebuje k provedení pokusu o orbitální let prototypu Starshipu, bylo již potřetí odloženo.

Výše jmenovaná vládní agentura USA na tomto hodnocení  (tzv. programmatic environmental assessment, PEA) přitom pracuje již od konce června 2021, tedy téměř rok.

Podle aktuálních informací by celý proces mohl definitivně skončit 29. dubna. Nelze ovšem vyloučit další odklad. Co přesně je důvodem těchto průtahů bohužel není jasné.

Nejcennější dosud zveřejněnou informací podle serveru Teslarati je, že FAA již „reviduje Final PEA“, což teoreticky může znamenat, že v mezičase došlo k určitému pokroku. Vzhledem k okolnostem však zdůrazňujeme slovo „teoreticky“.


Aktualizace 24. března

Zdá se, že první pokus o orbitální let prototypu Starshipu nakonec nebude zahrnovat tzv. „žert 420“.

Elon Musk totiž jednomu ze svých fanoušků na Twitteru odpověděl, že neplánuje použít booster Super Heavy 4 a prototyp SN20 – tedy kombinaci, která by dohromady vytvořila právě výše uvedené číslo.

Zaujetí CEO SpaceX tímto číslem přitom sahá hluboko do minulosti. Například v září 2021 si jistý člověk všiml, že dva motory Raptor nainstalované vedle sebe na spodní straně prototypu Starshipu mají čísla RB4 a RB20.

Za připomenutí stojí rovněž tweet z roku 2018, v němž Musk uvedl, že uvažuje o převzetí Tesly do soukromých rukou, přičemž za jednu akci nabídnul... ano, 420 USD.

Mimochodem, tento příspěvek ho nakonec přišel pěkně draho. U.S. Securities and Exchange Commission (SESC) mu za něj totiž vyměřila pokutu ve výši 20 milionů USD.


Aktualizace 22. března

Dlouho očekávaný pokus o orbitální let prototypu kosmické lodi Starship zvaný SN 20 by mohl proběhnout již v květnu. Na Twitteru to v pondělí uvedl Elon Musk.

Z vyjádření CEO SpaceX rovněž plyne, že SN20 by v ideálním případě již měl disponovat motory Raptor 2, které jsou „mnohem schopnější a spolehlivější“.

Výše jmenovaná společnost se proto v současnosti zaměřuje právě na chrlení Raptorů 2. Podle Muska bude mít do příštího měsíce postaveno celkem 39 letuschopných kusů.

Co se týče stále probíhajícího hodnocení Federal Aviation Administration (FAA), zdá se, že závěrečná zpráva by mohla být zveřejněna do konce tohoto měsíce, konkrétně do pondělí 28.

SN20 před orbitálním letem také bude muset úspěšně absolvovat další testy. O všech důležitých novinkách vás pochopitelně budeme i nadále informovat.


Aktualizace 8. března

CEO SpaceX Elon Musk v pátek na Twitteru uvedl, že kosmická loď Starship (stejně jako projekt Starlink V2) bude mít „malé zpoždění“. Tentokrát je důvodem válka na Ukrajině.

Výše jmenovanou společnost totiž momentálně zaměstnává boj proti ruským kybernetickým útokům na satelity Starlink. Ty začaly poté, se Musk rozhodl Ukrajincům pomoct právě aktivací svého satelitního internetu.

„Některé terminály Starlink poblíž konfliktních oblastí byly několik hodin v kuse rušeny,“ napsal slavný vizionář v sobotu. „Naše nejnovější aktualizace softwaru rušení obchází“.

Připomeňme, že pokus o první orbitální let prototypu Starship byl odložen již několikrát – především kvůli nutnosti čekat na schválení ze strany Federal Aviation Administration (FAA).

V tomto případě však některá zahraniční média spekulují, že může jít o pouhou výmluvu. Podle jejich názoru totiž není příliš jasné, jak přesně mohou kybernetické útoky na Starlink způsobit zpoždění vývoje Starship.


Aktualizace 19. ledna

V testovacím zařízení společnosti SpaceX v texaském Boca Chica v úterý explodovala nádrž GSE-4 s tekutým dusíkem. Zatím není jasné, zda to byla nehoda či úmysl.

K efektnímu výbuchu došlo krátce poté, co byla GSE-4 naplněna a následně natlakována.

SpaceX obvykle pomocí těchto nádrží testuje strukturální integritu materiálu, který nakonec použije na kosmické lodi. V minulosti již několik takových nádrží vyhodila do povětří záměrně.

V tomto konkrétním případě se však v oblasti exploze nacházela auta i určitá zařízení. Pravděpodobnější tedy je, že šlo o neplánovaný incident.


Aktualizace 30. prosince

Prototyp kosmické lodi Starship do vesmíru jen tak nevyrazí. Federal Aviation Administration (FAA) přiznala, že dokončení hodnocení potřebného pro uskutečnění pokusu o orbitální let jí zabere ještě nejméně dva měsíce.

Původní plán přitom počítal s tím, že PEA (programmatic environmental assessment) bude hotové nejpozději 31. prosince. Nyní je však již jasné, že se to nestihne.

Příčinou tohoto zpoždění je dle FAA je nutnost přezkoumat „více než 18 000 veřejných připomínek“, které obdržela. Šestitýdenní období, během nějž tyto připomínky bylo možné zasílat, však skončilo 1. listopadu – tedy několik týdnů předtím, než dotyčný úřad zveřejnil výše uvedené datum 31. prosince.

Server Teslarati proto jeho vysvětlení označil za „poněkud urážlivé“ a dodal, že mnohem spíše jde o důsledek „pokračujících konzultací a koordinace s dalšími agenturami na místní, státní i federální úrovni“.


Aktualizace 23. prosince

Do základny SpaceX v jižním Texasu známé jako Starbase tento týden zavítali někteří členové týmu programu Artemis. Zajímalo je, jak pokračují práce na kosmické lodi Starship.

Ve stejný den pilot a astronaut Canadian Space Agency Joshua Kutryk sdílel letecký snímek Starbase a připsal k němu následující text: „Dnes ráno létáme po obloze nad Boca Chica s astronautkou NASA Jasmin Moghbeli a sníme o budoucnosti, v níž lodě plné lidí mohou z této pláže odlétat na Mars. (Podívejte se pozorně a uvidíte Starship).“

Moghbeli je jednou z astronautek Artemisu, které by se mohly zapsat do historie právě tím, že přistanou na Měsíci na palubě  Starship.

Victor Glover, který se mj. účastnil mise Crew-1 k Mezinárodní vesmírné stanici, si pak nenechal ujít příležitost navštívit továrnu na výrobu raket:

Aktualizace 20. prosince

Elon Musk se na Twitteru pochlubil dalším videem. To zachycuje část testu motorů Raptor určených pro kosmickou loď Starship.

Na dotyčných záběrech můžete vidět celkem devět motorů, které se synchronizovaně pohybují podle takřka taneční choreografie. CEO SpaceX rovněž uvedl, že každý z nich „produkuje 185 metrických tun síly“.

„Raptor 2, jehož výroba právě byla zahájena, udělá více než 230 tun nebo více než půl milionu liber,“ dodal.


Aktualizace 7. prosince

SpaceX na Mysu Canaveral zahájila výstavbu odpalovací rampy pro kosmické lodi Starship. Na Twitteru na to nedávno upozornil její šéf Elon Musk.

První zkušební orbitální let prototypu SN20 se však v Kennedyho vesmírném středisku neuskuteční. Podle dostupných informací stále platí, že proběhne v texaské základně SpaceX zvané Starbase.

Tyto ambiciózní plány ale může zkomplikovat nedostatek financí. Minimálně to plyne z nedávno uniklého e-mailu, který nejprve získal server Space Explored a později jeho platnost potvrdila televizní stanice CNBC.

Musk v něm svým zaměstnancům na rovinu oznámil, že SpaceX čelí riziku bankrotu. Důvodem je nedostatečný pokrok ve vývoji motoru Raptor, kvůli němuž muselo z firmy odejít několik vrcholových zaměstnanců.


Aktualizace 1. prosince

Fanoušek společnosti SpaceX Corey Bass vytvořil téměř fotorealistické video, které zachycuje let kosmické lodi Starship s boosterem Super Heavy na oběžnou dráhu Země.

Dotyčná animace rovněž ukazuje, jak by mohlo probíhat pozdější zachycení boosteru „hůlkami“ tzv. Mechazilly.

„To je důvod, proč je mnoho z nás posedlých hůlkami,“ zavtipkoval na Twitteru Chris Bergin z NASASpaceFlight.

Realita samozřejmě nakonec může být úplně jiná. Vzhledem k rizikům je totiž poměrně pravděpodobné, že minimálně první pokus o dosažení orbity skončí explozí.


Aktualizace 23. listopadu

Elon Musk během 183 mítinku Space Studies Board prohlásil, že k pokusu o orbitální let dojde v lednu, nebo možná v únoru. Důvodem je skutečnost, že SpaceX stále nemá souhlas Federal Aviation Administration (FAA).

Ta nedávno oznámila, že si klade za cíl dokončit environmentální hodnocení  Starbase do 31. prosince. Teprve poté bude SpaceX moci požádat o letovou licenci pro Starship.

„Dokončili jsme výrobu prvního orbitálního boosteru a první orbitální Starship a koncem tohoto měsíce budeme kompletní s odpalovací rampou a odpalovací věží a poté v prosinci provedeme spoustu testů a doufáme, že ke startu dojde v lednu,“ uvedl Musk podle serveru Tesmanian.

„S tímto prvním startem je spojeno velké riziko, takže bych neřekl, že bude pravděpodobně úspěšný, ale myslím, že uděláme velký pokrok,“ dodal.

Slavný vizionář rovněž odhalil, že v průběhu nadcházejícího roku by se mělo uskutečnit minimálně tucet zkušebních letů. Máme se tedy nepochybně na co těšit.


Aktualizace 16. listopadu

SN20 v pátek 12. listopadu zažehl všech 6 motorů Raptor (3 optimalizované pro práci ve vakuu a 3 pro práci v atmosféře) současně. Bylo to vůbec poprvé, kdy k něčemu takovému došlo.

Připomeňme, že při předchozích zkouškách, které proběhly v druhé polovině minulého měsíce, SN20 stále disponoval pouze třemi Raptory.

Nyní by již teoreticky mohlo následovat opětovné spojení SN20 s Boosterem, tedy prototypem pomocného raketového stupně Super Heavy. Termín očekávaného orbitálního letu ale stále zůstává nejasný.


Aktualizace 7. listopadu

SpaceX na svou základnu v jižním Texasu začala posílat tisíce tun raketového paliva. To naznačuje, že dlouho očekávaný orbitální let SN20 může být doslova za dveřmi.

Podle dostupných informací se již minulý měsíc poblíž odpalovací rampy začaly hromadit gigantické nádrže. A nyní přišla řada i na LOX, tedy kapalný kyslík.

„Domnívám se, že dosud dodaných ~1500 tun by naplnilo pouze jednu LOX nádrž Super Heavy asi na 60 procent cesty,“ uvedl mj. reportér Eric Ralph na Twitteru.

Připomeňme, že podle Elona Muska by měl být SN20 na pokus o dosažení oběžné dráhy připraven tento měsíc. SpaceX ovšem stále nemá souhlas regulačních orgánů.


Aktualizace 4. listopadu

Přípravy SN20 na orbitální let pokračují. Technici SpaceX během uplynulého víkendu dokončili instalaci všech šesti motorů Raptor poháněných metanem.

Podle serveru Tesmanian je to poprvé, kdy jsou všechny motory plně integrovány s palivovými ventily a systémy avioniky Starship, což naznačuje, že Muskova společnost je připraveno přejít do další fáze předletového testování.

Ta bude zahrnovat zkušební spuštění motorů, které by mělo proběhnout již příští týden. Uzavírky místních komunikací jsou naplánovány od pondělí 8. listopadu do středy 10. listopadu, vždy v rozmezí 10:00-18:00 hodin CT.


Aktualizace 26. října

SpaceX na Twitteru zveřejnila nové cca 90sekundové video nazvané „Brána na Mars“. Můžete v něm vidět jak se prototypy kosmických lodí Starship staví i jak později startují a bezpečně se vracejí zpět na povrch Země.

Jde o připomínku toho, jak daleko společnost pokročila v realizaci své vize. Zatím však bohužel stále není jasné, kdy dojde k prvnímu testovacímu letu na oběžnou dráhu.

Z aktuálních informací plyne, že Federal Aviation Administration (FAA) ještě nedokončila své enviromentální hodnocení.  V září navíc vyzvala širokou veřejnost, aby rovněž vyjádřila svůj názor na aktivity SpaceX v oblasti Boca Chica. Písemné komentáře lze na e-mail FAA zasílat až do 1. listopadu.

Elon Musk se nicméně optimisticky domnívá, že SN20 by mohla letět již příští měsíc:


Aktualizace 22. října

SpaceX po cca třech týdnech příprav konečně provedla statické zkušební zážehy prototypu SN20. První proběhl včera ve 2:16 CET a byl zaměřený na R-Vac, tedy Raptor optimalizovaný pro vakuum.

Jen o hodinu později pak došlo k dalšímu zážehu – tentokrát obou typů motorů (Raptor Vacuum a Raptor Center) současně.

To mj. znamená, že SN20 zvládla dva statické zkušební zážehy během 62 minut, což je nový rekord (ten dosavadní držel SN9, který dokončil dva tyto testy za 72 minut).


Aktualizace 14. října

Jak jsme již psali, SN20 bude disponovat celkem 6 motory Raptory: 3 pro atmosférický let a třemi optimalizovanými pro vakuum. Druhé zmíněné se označují jako R-Vac a byly navrženy speciálně pro pohon ve vesmíru.

Raptory R-Vac mají podle dostupných informací mnohem větší trysky než Raptory pro atmosférický let.

Nyní fotograf známý jako „Starship Gazer“ na Twitteru zveřejnil několik povedených snímků, z nichž plyne, že minimálně jeden motor optimalizovaný pro vakuum již byl nainstalován.

Z dopisu, který obdrželi obyvatelé vesnice Boca Chica od SpaceX, plyne, že statický zkušební zážeh je naplánovaný na dnešní den. O dalších novinkách vás budeme informovat.


Aktualizace 30. září

SN20 poprvé absolvoval kryogenní test, při němž byl dočasně naplněn stovkami tun kapalného dusíku. Elon Musk později na Twitteru potvrdil, že výsledky jsou dobré.

SN20 se tak mj. stal prvním prototypem, který touto zkouškou prošel s kompletním tepelným štítem tvořeným cca 15 000 dlaždicemi. A z doposud zveřejněných záběrů se zdá, že žádné z nich nespadly ani nepraskly.

Jasno však bude až poté, co se silnice znovu otevře a místní fotografové pořídí snímky SN20 ve vyšším rozlišení.

Pokud tedy nenastanou žádné nečekané komplikace, v nadcházejících dnech bychom se měli dočkat statického zkušebního zážehu.


Aktualizace 28. září

SpaceX v pondělí 27. září konečně zahájila zkoušky SN20. Pokud je jmenovaný prototyp kosmické lodi Starship úspěšně absolvuje, vyrazí vůbec poprvé do vesmíru.

Před tímto ambiciózním letem samozřejmě musí všemi nezbytnými testy projít rovněž booster Super Heavy, který by měl SN20 na oběžnou dráhu vynést.

Inženýři SpaceX nejprve vyzkoušeli Reaction Control System (RCS), což je sada trysek navržených k řízení/ovládání Starship ve vesmíru. Během tohoto procesu odpadlo několik dlaždic z tepelného štítu.


Aktualizace 6. září

SpaceX začala znovu instalovat tři ze šesti motorů Raptor, které budou pohánět Starship SN20 během prvního orbitálního letu. Kromě toho také pilně pracuje na tepelném štítu.

Jak upozorňuje Teslarati, situace kolem SN20 je poněkud chaotická a není tak úplně jednoduché odhadnout, co bude následovat. Zdá se však, že prototyp by konečně mohl být připravený na kryogenní test a také statický zkušební zážeh.

Co se týká výše zmíněného tepelného štítu, ten je v současnosti dokončený z cca 95 %. „Za poslední zhruba měsíc došlo k velkému pokroku při opravách rozbitých a uvolněných dlaždic,“ uvádí Eric Ralph z Teslarati.


Prototyp kosmické lodi Starship by mohl být připraven na orbitální let během několika týdnů. Plyne to z nedávného vyjádření Elona Muska.

CEO SpaceX na Twitteru uvedl, že v současné době se čeká v zásadě už jen na schválení regulačními orgány.

Připomeňme, že jmenovaná společnost potřebuje souhlas Federal Aviation Administration (FAA), která má na starosti řízení letového provozu ve Spojených státech. A FAA zatím stále provádí hodnocení.

Prozatím si můžete alespoň pustit povedené 360stupňové video z vesnice Boca Chica od Austin Desisto Photography:


Prototyp SN20 se připravuje na pokus o orbitální let. V současné době pokračuje instalace keramických „dlaždic“ tepelného štítu, tedy  Thermal Protection System (TPS). Očekává se, že za dva týdny bude loď schopna zahájit pozemní testy.

Klepněte pro větší obrázek

Elon Musk během nedávného rozhovoru s Timem Doddem prohlásil, že cílem tohoto letu je pouze dostat se na oběžnou dráhu aniž by došlo k explozi. Cokoliv dalšího bude vnímáno jako bonus.

„A upřímně řečeno… pokud booster odvede svou práci a něco se pokazí s lodí, stejně to budu považovat za velký pokrok,“ dodal.

CEO SpaceX však bude spokojený i v případě, že prototyp „jen“ vzlétne, aniž by došlo ke zničení tzv. Stage Zero. Jde o podpůrné konstrukce odpalovací rampy, které zahrnují např. držák, palivové nádrže a mnoho dalších věcí.

Musk vysvětlil, že zatímco booster lze nahradit poměrně jednoduše, postavit Stage Zero je mnohem komplikovanější.

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2022
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Diskuze (54) Další článek: Nejdřív pole na ploše, teď Microsoft vyhledávačem zaplňuje hlavní panel Windows 11

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,