SpaceX instaluje motory do kosmické lodi Starship a má už téměř hotový tepelný štít

Aktualizace 6. září

SpaceX začala znovu instalovat tři ze šesti motorů Raptor, které budou pohánět Starship SN20 během prvního orbitálního letu. Kromě toho také pilně pracuje na tepelném štítu.

Jak upozorňuje Teslarati, situace kolem SN20 je poněkud chaotická a není tak úplně jednoduché odhadnout, co bude následovat. Zdá se však, že prototyp by konečně mohl být připravený na kryogenní test a také statický zkušební zážeh.

Co se týká výše zmíněného tepelného štítu, ten je v současnosti dokončený z cca 95 %. „Za poslední zhruba měsíc došlo k velkému pokroku při opravách rozbitých a uvolněných dlaždic,“ uvádí Eric Ralph z Teslarati.


Prototyp kosmické lodi Starship by mohl být připraven na orbitální let během několika týdnů. Plyne to z nedávného vyjádření Elona Muska.

CEO SpaceX na Twitteru uvedl, že v současné době se čeká v zásadě už jen na schválení regulačními orgány.

Připomeňme, že jmenovaná společnost potřebuje souhlas Federal Aviation Administration (FAA), která má na starosti řízení letového provozu ve Spojených státech. A FAA zatím stále provádí hodnocení.

Prozatím si můžete alespoň pustit povedené 360stupňové video z vesnice Boca Chica od Austin Desisto Photography:


Prototyp SN20 se připravuje na pokus o orbitální let. V současné době pokračuje instalace keramických „dlaždic“ tepelného štítu, tedy  Thermal Protection System (TPS). Očekává se, že za dva týdny bude loď schopna zahájit pozemní testy.

Klepněte pro větší obrázek

Elon Musk během nedávného rozhovoru s Timem Doddem prohlásil, že cílem tohoto letu je pouze dostat se na oběžnou dráhu aniž by došlo k explozi. Cokoliv dalšího bude vnímáno jako bonus.

„A upřímně řečeno… pokud booster odvede svou práci a něco se pokazí s lodí, stejně to budu považovat za velký pokrok,“ dodal.

CEO SpaceX však bude spokojený i v případě, že prototyp „jen“ vzlétne, aniž by došlo ke zničení tzv. Stage Zero. Jde o podpůrné konstrukce odpalovací rampy, které zahrnují např. držák, palivové nádrže a mnoho dalších věcí.

Musk vysvětlil, že zatímco booster lze nahradit poměrně jednoduše, postavit Stage Zero je mnohem komplikovanější.

Diskuze (22) Další článek: Řešení: Spočítali jste úhel a obvod trojúhelníku?

Témata článku: Technika, Vesmír, SpaceX, Twitter, USA, Elon Musk, Starship, Prototyp, TPS, Let, Tepelný štít, Dlaždice, Boca Chica, Štít, Orbit, HLA, Razítko40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Programujeme ZX Spectrum: Ten nejhloupější možný program v Basicu
Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuHistorieProgramování
Závody Forza Horizon 5 lákají na nový otevřený svět a různé biomy

Závody Forza Horizon 5 lákají na nový otevřený svět a různé biomy

Vývojáři z Playground Games ukazují nové Mexické zasazení závodního hitu Forza Horizon.

Oto Schultz
Forza Horizon 5VideoZávodní