Příští robotický rover, který bude jezdit po Marsu, dostal jméno Perseverance

NASA v přímém přenosu představila oficiální název průzkumného vozítka, které bude součástí mise Mars 2020. Po povrchu rudé planety bude jezdit robot jménem Perseverance, což v překladu do češtiny znamená vytrvalost či úpornost.

Jméno vzešlo z celostátní soutěže, vyhlášené v loňském roce, do které svými návrhy přispělo více než 29 tisíc studentů. Z došlých návrhů vybral tým 4700 dobrovolníků 155 semifinalistů, poté byl výběr zúžen na devět. Ve finále se ve veřejném hlasování utkala jména: Endurance, Tenacity, Promise, Perseverance, Vision, Clarity, Ingenuity, Fortitude a Courage. Nakonec zvítězil návrh studenta střední školy Alexe Mathera z Virginie.

Perseverance poletí na Mars

Úkolem roveru Perseverance bude vyhledávání, sběr a ukládání vzorků z povrchu rudé planety. Ty budou následně odeslány zpět na Zemi, kde mají být podrobeny analýze. Jejím cílem bude, mimo jiné, zjistit, zda v minulosti existovala na Marsu nějaká forma života.

Planetární sondu vynese raketa Atlas V 541 z floridského Mysu Canaveral mezi 17. červencem a 5. srpnem tohoto roku. Pokud bude možné odstartovat na začátku tohoto okna, měla by sonda přistát na Marsu 18. února 2021 v kráteru Jezero.

NASA již stihla na sociální síti Twitter založit účet @NASAPersevere, na kterém můžete průběžně sledovat dění kolem roveru Perseverance. Další informace pak najdete na oficiální stránce Mars Perseverance Rover na webu NASA.

Sedmý rover

Perseverance bude v pořadí sedmou robotickou sondou na Marsu. V roce 1971 měla na této planetě přistát dvě sovětská vozítka Prop-M, nicméně v jednom případě se přistání vůbec nezdařilo, ve druhém přestal modul Mars 3 komunikovat asi dvacet sekund po dosednutí.

První úspěch tak lze přičíst až roveru Sojourner, vysazený na povrch z lodě Mars Pathfinder 4. července 1997. Sojourner fungoval do 27. září 1997, kdy došlo ke ztrátě komunikace. Další modul s vozítkem Spirit přistál na Marsu 4. ledna 2004. Rover najezdil během šesti let 7,73 kilometrů, nakonec uvázl koly v písku a poslední komunikace s ním proběhla 22. března 2010.

V pořadí pátým návštěvníkem bylo Opportunity, jež na Marsu přistálo 25. ledna 2004. Tento rover drží dva rekordy – po povrchu rudé planety najezdil 45,16 kilometrů a vydržel fungovat téměř 15 pozemských let. Jeho činnost ukončila až písečná bouře, která zablokovala sluneční světlo potřebné k dobíjení baterií. Dosud funkční je rover Curiosity, který na Marsu funguje od 6. srpna, 2012.

Diskuze (3) Další článek: Nový Raspberry Pi Imager stáhne a nainstaluje systém v jednom kroku. Zvládne to i vaše babička

Témata článku: Vesmír, Země, Mars, Twitter, Raketa, Mimozemský život, Sluneční soustava, Perseverance, Planeta, Mar, Sojourner, Atlas, Modul, Endurance, Povrch, Rudá planeta, Sonda, Opportunity, Kráter Jezero, Curiosity, Bude, Virginie, Rover, Jez, Mars Pathfinder22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Battlefield 2042 je pro EA zklamáním. Zvažuje přechod na free-to-play model

Battlefield 2042 je pro EA zklamáním. Zvažuje přechod na free-to-play model

Poslední díl série Battlefield na tom není zrovna nejlépe. Zklamáním není jen pro hráče, ale i pro samotné vydavatelství.

Martin Nahodil
Battlefield 2042Spekulace
Elden Ring hlásí hotovo. V nové prezentaci ukazuje další záběry z hraní

Elden Ring hlásí hotovo. V nové prezentaci ukazuje další záběry z hraní

Už jen měsíc nás dělí od vydání očekávané novinky od studia FromSoftware. Spekulace o dalších odkladech se naštěstí nenaplnily.

Martin Nahodil
Datum vydáníElden Ring
Pět výmluv, které by fotograf nikdy neměl vyslovit

Pět výmluv, které by fotograf nikdy neměl vyslovit

Výmluvy často brání tomu, aby člověk hledal chyby u sebe a tím se zlepšoval. Pět špatných výmluv u fotografie shnuje ve videu Justin Mott.

Jan Pánek
Fotoškola
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix