Přístroj Watergen Solar GENNY vyrábí pitnou vodu ze vzduchu. Pohání ho sluneční energie

Přístroj Watergen Solar GENNY vyrábí pitnou vodu ze vzduchu. Pohání ho sluneční energie

Jedním z mnoha vystavovatelů na letošním CESu je také izraelská firma Watergen, zaměřující se na výrobu pitné vody ze vzduchu. Tentokrát přivezla nový přístroj Solar GENNY, který je zcela soběstačný – energii ke svému provozu totiž získává ze slunečních paprsků.

Ačkoli zařízení působí na pohled tak trochu magickým dojmem, jeho princip je vlastně poměrně prostý. Funguje podobně, jako odvlhčovače vzduchu, které zachytávají vzdušnou vlhkost. Přístroj následně vodu vyčistí, vychladí a připraví k výdeji. Malým bonusem je vyčištění okolního vzduchu.

Co umí Watergen Solar GENNY?

Watergen GENNY dokáže tímto způsobem připravit až 13 litrů vody denně, přičemž je schopen pracovat v teplotách od 15 do 40 °C a funguje při relativní vlhkosti vzduchu vyšší než 25 %. Ke svému fungování potřebuje 9 kWh za den.

Watergen Solar GENNY 
Watergen Solar GENNY

Nejnovější verze, označovaná jako Solar GENNY, funguje na stejných principech, avšak spoléhá na energii ze slunce. Díky solárním panelům může vyrábět pitnou vodu i v oblastech bez elektrické sítě – například v rozvojových zemích nebo různých krizových zónách. Součástí balení jsou čtyři sedmimetrové solární panely, jejichž výrobu zajišťuje externí firma.

Cílem Solar GENNY je nejen eliminovat závislost na vodních zdrojích, ale i na plastových nádobách. Jednotka se snadno obsluhuje a udržuje – stačí ji připojit k solárním panelům a ona po zapnutí během několika hodin vytvoří vodu.

Ocenění za inovaci

„Nabízí všechny stejné výhody jako původní verze GENNY a je ideální pro použití v odlehlých lokalitách, vesnicích, parcích a zelených rezidencích, kde jsou nespolehlivé dodávky elektrické energie, případně není elektřina vůbec k dispozici,“ uvádí v tiskové zprávě Watergen.

Představu, jak takový přístroj vyřeší nedostatek vody například v Africe, však kalí několik faktů. Kromě poměrně velkých rozměrů je to především vysoká cena, která se (včetně nákladů na dopravu a instalaci) pohybuje mezi 5000 a 8000 americkými dolary, což je v přepočtu asi 114 až 182 tisíc korun.

Každopádně toto zařízení na CESu zaujalo natolik, že obdrželo od poroty cenu za inovace. Ocenění si zasloužilo především proto, že se jedná o nejúčinnější a svého druhu jedinečný generátor vody, který k výrobě využívá výhradně přírodní zdroje – vzduch a slunce. V současnosti se tak jedná o nejekologičtější řešení na trhu.

Určitě si přečtěte

Články odjinud