Technologie | Koronavirus

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

  • V čem spočívá nebezpečí nemoci COVID-19?
  • Jak se testuje její přítomnost v těle?
  • Jak se ničí UVC i ozónem a proč už CNN mluví o pandemii?

Itálie v pondělí večer vyhlásila plošnou karanténu a česká vláda následující den nařídila uzavření škol a omezení hromadných akcí nad 100 účastníků. To je příležitost k tomu, abychom si připomněli některé termíny, které se v posledních týdnech opakují ve veřejném prostoru stále dokola, i když ne vždy může být jasný jejich pravý význam.

Proč ten strach?

Začněme tím nejpodstatnějším – důvodem stále větších omezení v mnoha zemích Evropy a okolním světě. Byť jsou infekční nemoc COVID-19 a její společenské dopady často srovnávané s běžnou sezónní chřipkou, která každý rok zahubí 300-650 000 pacientů (CDC, 2017), ďábel je skryt v názvu viru, který ji způsobuje.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
COVID-19 v grafech. Další infografiku najdete v samostatném článku.

Říkáme mu obecně koronavirus, plné jméno SARS-CoV-2, tedy Severe Acute Respiratory Syndrome CoronaVirus 2, je ale mnohem přesnější, obsahuje totiž zmínku o těžkém akutním respiračním syndromu, který propukne u pacientů s komplikovaným průběhem nemoci.

Tito pacienti se pak zpravidla na poměrně dlouhou dobu neobejdou bez oxygenoterapie, plicního ventilátoru a plné péče personálu. Dokud je takových případů málo, zdravotnický systém si s nimi poradí, jakmile však jejich počet překoná určitou mez, zatíží i bohaté země s vyspělou zdravotní péčí. Aktuálně to v plné síle zažívá třeba Itálie.

Klepněte pro větší obrázek
COVID-19 a spotřeba ochranného materiálu lékaři podle WHO

Stručně řečeno, COVID-19 může alespoň částečně paralyzovat systém už při relativně malém množství pacientů s vážným průběhem a rychlým nárůstem nových případů, protože budou chybět technické i lidské kapacity.

Karantény a podobná omezení mohou růst zpomalit, vážné případy rozložit více v čase, a tak zbudou lůžka intenzivní péče a plicní ventilace jak pro nemocné samotným koronavirem, tak pro ostatní. 

Diskuze (72) Další článek: Experti prolomili šifrování ransomwaru PwndLocker. Zablokovaná data lze získat zpět i bez placení

Témata článku: Technologie, Koronavirus, Evropa, Wikipedia, Čína, Medicína, COVID-19, Antarktida, Respirátor, Itálie, Kauzy, Virus, UVC, WHO, Pandemie, University of Maine, CDC, Částice, Česká vláda, CNN, Cheng, Ozón


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 8

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

** Kvalitní drony začínají na 10 000 Kč ** Šli jsme na to jinak a koupili ten nejlevnější s kamerou ** I když je to čínský šmejd, je s ním zábava

Jakub Čížek | 35

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

** CZ.NIC začal prodávat svůj Turris MOX ** Z několika základních jednotek postavíte skoro cokoliv ** Kompletní Wi-Fi router, rozsáhlý switch i univerzální linuxový server

Jakub Čížek | 32