13
Fotogalerie

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

  • V čem spočívá nebezpečí nemoci COVID-19?
  • Jak se testuje její přítomnost v těle?
  • Jak se ničí UVC i ozónem a proč už CNN mluví o pandemii?

Itálie v pondělí večer vyhlásila plošnou karanténu a česká vláda následující den nařídila uzavření škol a omezení hromadných akcí nad 100 účastníků. To je příležitost k tomu, abychom si připomněli některé termíny, které se v posledních týdnech opakují ve veřejném prostoru stále dokola, i když ne vždy může být jasný jejich pravý význam.

Proč ten strach?

Začněme tím nejpodstatnějším – důvodem stále větších omezení v mnoha zemích Evropy a okolním světě. Byť jsou infekční nemoc COVID-19 a její společenské dopady často srovnávané s běžnou sezónní chřipkou, která každý rok zahubí 300-650 000 pacientů (CDC, 2017), ďábel je skryt v názvu viru, který ji způsobuje.

2020-03-09 C Počet testů v ČR.png2020-03-09 K Vyléčení, nakažení a mrtví.png2020-03-09 H Průběžná smrtnost.png
COVID-19 v grafech. Další infografiku najdete v samostatném článku.

Říkáme mu obecně koronavirus, plné jméno SARS-CoV-2, tedy Severe Acute Respiratory Syndrome CoronaVirus 2, je ale mnohem přesnější, obsahuje totiž zmínku o těžkém akutním respiračním syndromu, který propukne u pacientů s komplikovaným průběhem nemoci.

Tito pacienti se pak zpravidla na poměrně dlouhou dobu neobejdou bez oxygenoterapie, plicního ventilátoru a plné péče personálu. Dokud je takových případů málo, zdravotnický systém si s nimi poradí, jakmile však jejich počet překoná určitou mez, zatíží i bohaté země s vyspělou zdravotní péčí. Aktuálně to v plné síle zažívá třeba Itálie.

83eae6f7-0108-4009-9c69-607e3b7e3c55
COVID-19 a spotřeba ochranného materiálu lékaři podle WHO

Stručně řečeno, COVID-19 může alespoň částečně paralyzovat systém už při relativně malém množství pacientů s vážným průběhem a rychlým nárůstem nových případů, protože budou chybět technické i lidské kapacity.

Karantény a podobná omezení mohou růst zpomalit, vážné případy rozložit více v čase, a tak zbudou lůžka intenzivní péče a plicní ventilace jak pro nemocné samotným koronavirem, tak pro ostatní. 

Pokračování 2 / 5

Roušky, respirátory a FFP3

Snad nejcitovanějšími slovíčky posledních týdnů jsou hned za samotným koronavirem rouška, respirátor a zkratka FFP3, tedy evropské označení jejich úrovně ochrany.

Zatímco roušky v prvé řadě brání před šířením bacilů pacienta do okolí, čili si je na sebe vezmete třeba při jízdě k doktorovi v přeplněné MHD, respirátor je univerzální pomůcka, která nás chrání před prachovými částicemi a aerosoly třeba na stavbě a před mikroorganizmy v případě nasazení ve zdravotnictví.

e99c10f1-c499-466b-8026-b3f95c3b8a28
Různé konstrukční druhy respirátorů/masek od těch nejjednodušších vlevo nahoře po aktivně-okysličované masky vpravo dole (Zdroj: University of Maine)

Právě FFP3 respirátory zmizely z českých lékáren a e-shopů nejdříve. Co ta tři písmenka vlastně znamenají? Jedná se o zkratku Filtering Face Piece a číslo na konci představuje sílu ochrany.

Zatímco úroveň FFP1 by nás měla ochránit před 80 % pevných částic, FFP2 zhruba před 94 % a FFP3 konečně před 99 % částic včetně olejných aerosolů.

Označení však může být občas lehce zavádějící. České ochranné masky Respilon se například chlubí, že díky nanovlákenné membráně zachytí i částice o velikosti zhruba 30 nanometrů, což je mimochodem mnohem méně než tělo koronaviru, a přesto nedosahují kategorie FFP3. V čem je problém? Nejsou určené k záchytu kapiček olejů třeba při lakování, takže kritérium formálně nesplňují.

12f04b4d-5f81-495e-9219-7b85b45b83d6
Z čeho se skládá jednoduchý respirátor

K záchytu cizorodých látek se u těch nejjednodušších respirátorů používá jak samotná konstrukce filtru třeba se zmíněnou nanovlákennou membránou, skrze kterou by měly snadno projít molekuly vzduchu, nikoliv však prachové částice, pily a mikroorganismy, tak elektrostatická metoda, díky které se drobné částečky přichytí k filtru a neprojdou dál.

Pokračování 3 / 5

Jak se SARS-CoV-2 detekuje?

Metod je hned několik. Jelikož je jedním z možných příznaků zejména u těžších případů pneumonie, může pomoci výpočetní tomografie, která by ji měla objevit na snímku plic. Tuto metodu kvůli vysokému počtu nakažených nasadila třeba Čína, protože je relativně rychlá a jednoduchá.

c4123ee2-c1d0-42e5-b44b-8de0ef8d0e2e
Pokročilé stádium nemoci na CT snímku plic padesátileté ženy (Foto: Jin, Y., Cai, L., Cheng, Z. et al., CC BY 4.0 )

U bezpříznakových případů by však snímek z počítačové tomografie nemusel pomoci a pneumonii mohou zároveň vyvolat i další nemoci, takže při diagnostice převažují sofistikovanější testy.

Jeden z nich vyvinula berlínská fakultní nemocnice Charité při Humboldtově univerzitě a v biologickém vzorku (stěry z nosních sliznic) hledá projevy samotné ribonukleové kyseliny viru SARS-CoV-2.

S dalšími variantami přispěchaly ostatní laboratoře po celém světě, přičemž Světová zdravotnická organizace WHO poté nastavila jakýsi standardní manuál, jak postupovat. Technické instrukce zveřejnilo také americké Centrum pro kontrolu nemocí a prevenci CDC.

Stručně řečeno, laborant se pokouší v biologickém vzorku objevit genetické stopy některých proteinů a enzymů, které při množení vyrábí RNA viru SARS-CoV-2. I tato diagnostika proto potřebuje svůj čas, aby se virus dokázal v těle nešťastníka dostatečně namnožit a byl součástí stěru ze sliznic.

Do třetice se nabízí ještě metoda, která nehledá samotnou RNA koronaviru, ale naopak odpověď imunitního systému – protilátky. Ty se v těle mohou vyskytovat ještě relativně dlouhou dobu poté, co se již pacient vyléčil, aniž by tušil, že nějaký COVID-19 vůbec měl.

Pokračování 4 / 5

Jak se SARS-CoV-2 ničí?

Jak se začal koronavirus šířit světem, hledal se i způsob spolehlivé neutralizace míst, která mohl virus zasáhnout a kde by také mohl krátce přežít. Byť by se podle mnoha katastrofických filmů mohlo zdát, že se nejsnáze nakazíte na dálkovém letu, který hodiny sdílíte s nakaženými, ve skutečnosti to tak jednoduché není, první úrovní obrany je totiž úprava cirkulace vzduchu.

487adbf6-97de-43a6-a7b4-b073846f5d36
Cirkulace vzduchu uvnitř dopravního letadla

Vzduchotechnika letadel je vybavená filtry, které zachytí drtivou většinu částic. Vzduch samotný pak cirkuluje shora dolů, a nikoliv horizontálně napříč palubou, vždy jej tedy sdílí jen relativně malé množství cestujících.

Mikroorganizmy mohou přesto ulpět na sedačkách a stěnách, a tak se v posledních letech na scéně objevilo několik startupů, které chtějí klasické čistící prostředky nahradit něčím lepším. Jedním z nich je GermFalcon a jeho lehce bizarní zařízení. Připomíná palubní vozíček letušek, namísto nádob s kávou a sušenkami má ale po stranách ultrafialové zářiče. Vlnová délka 254 nm (UVC) by měla zajistit, aby nepřežil ani případný koronavirus.

9b067336-b94e-4a6c-857c-3d2c545b8184fa9f1a4c-487a-4e17-acde-f52b040a4eabe6d6fbdd-5dbd-46b7-b1c8-3b819d838954
Čištění palub letadel pomocí UVC zářiče GermFalcon

Další metodou očisty je ozón, který se k zabíjení mikrobů používá už desítky let. Během nákazy SARS na počátku století si hygienici ověřili, že ozón dobře ničí i jejího původce, a jelikož je současný koronavirus velmi podobný, funguje tato zbraň i na něj. V našich podmínkách už experimentuje s čištěním pomocí ozónu vháněného do vozu třeba ostravský dopravní podnik.

Pokračování 5 / 5

Epidemie, nebo pandemie?

„Epidemie představuje větší nahromadění výskytů onemocnění v časových a místních souvislostech. Epidemie extrémně velkého rozsahu zahrnující většinu světa se nazývá pandemie,“ píše se na české Wikipedii.
 

49652f33-0e1b-4bf7-9bd5-8fc1dd3eb699
Podle WHO se riziko pandemie velmi přiblížilo (Zdroj: WHO)

Infekční nemoc COVID-19 v posledních týdnech zasáhla už všechny světové kontinenty vyjma Antarktidy a celkový počet nakažených přesáhl 100 000, Světová zdravotnická organizace se však zatím slovíčku pandemie brání. Šéf WHO Tedros Adhanom nicméně ve včerejším tiskovém brífinku prohlásil: „The threat of a pandemic has become very real.“

Na stranu druhou, v tom, čím je nyní COVID-19, nemají jasno ani samotní epidemiologové, a tak už termín pandemie začínají používat některé mediální autority. Aktuálně k tomu přistoupila třeba americká CNN, která tento krok obhajuje ve svém tiskovém vyjádření.


Aktualizováno: Světová zdravotnická organizace 11. března označila COVID-19 za pandemii.

Určitě si přečtěte

Články odjinud