Homeopatie představuje asi nejoblíbenější druh alternativní medicíny na světě. Přestože její základní principy – formulované německým lékařem a chemikem Samuelem Hahnemannem (1755-1843) – jsou natolik nesmyslné, že se od nich v mezičase distancovali i někteří samotní homeopaté, spousta lidí na ni nedá dopustit.
Níže uvedené video od týmu Kurzgesagt perfektně objasňuje, proč tomu tak je. Stručně řečeno, v 18. století byly lékařské postupy velmi odlišné od těch dnešních. Například po takovém pouštění žilou se stav pacientů nezřídka kdy nejen nezlepšil, ale naopak ještě zhoršil.
V takovémto kontextu se homeopatie pochopitelně jaksi „ztratila“. Užívání přípravků, které sice nic nedělaly, ale ani neškodily, prostě mohlo být pro nemocné mnohem lepší než jiné tehdy dostupné alternativy.
V současnosti už je samozřejmě situace značně odlišná, což ovšem nemění nic na tom, že globální trh s homeopatií by měl prý do roku 2024 dosáhnout 17 miliard dolarů. Z tohoto poznatku mj. plyne, že i placebo efekt lze velmi dobře zpeněžit.
Jak ale uvedeno i v inkriminovaném videu, homeopatie nás navzdory své nevědeckosti má co naučit. Tak třeba přístup jejich praktikantů v pacientech často zanechává mnohem lepší dojem, než přístup přepracovaných praktických lékařů á la „výrobní linka“.
Co dodat závěrem? Všichni máme možnost svobodně si zvolit způsob léčby, nicméně v případě řady diagnóz bychom měli být velmi, velmi opatrní. Protože „víra může hory přenášet, ale cukrová voda nemůže vyléčit rakovinu.“