Technologie | Věda | Výzkum

Proč je potřeba měnit břity v holicím strojku tak často? Vědci se podívali do mikroskopu a našli odpověď

Vědecké studie bývají z pohledu laiků často „odtržené od reality“ a mnohdy řeší otázky, kterým člověk bez patřičného vzdělání vůbec nerozumí. V tomto směru bude i pro „běžné smrtelníky“ zajímavý výzkum, jehož cílem bylo zjistit, proč se otupuje ostří žiletek.

S trochou nadsázky lze říci, že jedna z věčných otázek zní: proč utrácíme tolik peněz za žiletky? Mimo jiné proto, že je musíme často měnit – většinou nevydrží příliš dlouho a tupý břit vousy spíše trhá než řeže. Odborníci z Massachusettského technologického institutu (Massachusetts Institute of Technology; MIT) provedli novou studii, aby zjistili, proč se ostří žiletek rychle otupí.

Proč se tupí ostří žiletek?

Břity žiletek bývají, podobně jako například skalpely či nože, vyrobené z nerezové oceli. Jejich ostří jsou broušena pomocí tvrdších materiálů – například karbonu. Zatímco nože vyžadují pravidelné broušení, v případě žiletek to není možné.

Hlavním cílem studie bylo zjistit, proč se čepele otupují, když přicházejí do kontaktu s padesátkrát měkčím materiálem v podobě vousů. Experti použili holicí strojky na jedno použití k oholení vousů na obličeji a po každém holení pořídili pomocí elektronového mikroskopu snímky okraje žiletky. Zkoumány byly břity z různých komerčně nabízených strojků.

Jak je tedy možné, že se ostří otupí o relativně měkké vousy? Vědci zjistili, že během holení dochází k deformaci čepele, která má zásadnější vliv než prosté opotřebení hrany v průběhu času. Tímto namáháním totiž dochází ke vzniku trhlin.

Zákeřné mikrotrhliny

Jakmile se vytvoří počáteční trhlina, je pak čepel náchylná k další destrukci, vedoucí k rychlému otupení hrany břitu. Vědci tvrdí, že klíčovou roli hraje mikroskopická struktura čepele. Pokud struktura oceli není celistvá, je náchylnější k dalšímu poškození. Tím, jak se kolem počáteční trhliny hromadí další, dochází k otupení čepele.

Při vzniku trhlin hraje roli úhel, ve kterém čepel přichází do styku s vousy, a přítomnost defektů v mikroskopické struktuře oceli. Vědci jsou na základě dosavadních zjištění přesvědčeni, že výzkum může nabídnout vodítka, jak prodloužit ostrost ostří.

„Naším hlavním cílem bylo pochopit problém, který si více či méně uvědomuje každý: proč se žiletky stávají nepoužitelnými, když interagují s mnohem měkčím materiálem,“ uvedl profesor C. Cem Tasan. „Našli jsme hlavní příčiny, což nám umožnilo najít nový způsob zpracování, aby čepele vydržely déle.“

Diskuze (45) Další článek: Nvidia pořádá 1. září speciální událost. Představí grafické karty GeForce RTX 3000

Témata článku: Technologie, Věda, Výzkum, Holicí strojek, Strojek, MIT, Čepel, Vousy, Žiletka, Vědec, Trhlina, Ostří, Břit


Určitě si přečtěte

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 13

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 144

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39