Proč jsme dosud neobjevili mimozemšťany? Podle nové hypotézy možná sami sebe zničili

Dva vědci z NASA nedávno předložili zajímavou odpověď na otázku, proč jsme dosud ve vesmíru nenarazili na žádné jiné inteligentní formy života: již nejspíš samy sebe zničily.

V zásadě jde o další variaci na slavnou hypotézu „Velkého filtru“, podle níž se jiné vyspělé civilizace s největší pravděpodobností „odfiltrovaly“.

Autoři nové – dosud nerecenzované – studie poukazují rovněž na to, že ať už mimozemšťany zlikvidovalo cokoliv, logicky k tomu muselo dojít dříve, než byli natolik vyspělí, aby mohli kolonizovat další světy. Což mj. znamená, že stejně špatně bychom relativně brzy mohli skončit i my.

Existenční katastrofa může být za dveřmi

„Předpokládáme, že existenční katastrofa může být za dveřmi, protože naše společnost s průzkumem vesmíru exponenciálně postupuje vpřed,“ argumentují a dodávají:

„Působí to jako Veký filtr: fenomén fenomén, který vyhladí civilizace dříve, než by se mohly setkat, což může vysvětlit vesmírné ticho.“

Jak se tomuto pochmurnému osudu můžeme vyhnout? „Klíčem k tomu, aby lidstvo úspěšně prošlo takovým univerzálním filtrem, je... identifikace destruktivních] atributů v nás samých a jejich předběžná neutralizace,“ konstatovali badatelé.

Titulní ilustrační foto: Serendigity, CC BY-SA 2.0

Diskuze (17) Další článek: Edge bude vstřícnější k dotekovým obrazovkám. Microsoft testuje dotekový režim

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Mimozemský život, Filtr, Průzkum, Civilizace, Dveře, Mimozemšťané, Hypotéza, KatastrofaUnikát, univerzál a výkonný dříč. Test tabletu a počítače Microsoft Surface Pro 9

Unikát, univerzál a výkonný dříč. Test tabletu a počítače Microsoft Surface Pro 9

Tablet Surface dotahuje Microsoft pomalu k dokonalosti. Jeho devátá generace využívající nejnovější procesory Intel Alder Lake je toho důkazem.

Antonín Trčálek
Surface ProTestyMicrosoft
Strategie The Settlers: New Allies odhalila datum vydání. Vyjde i na konzole a český překlad nemá chybět

Strategie The Settlers: New Allies odhalila datum vydání. Vyjde i na konzole a český překlad nemá chybět

Pokračování série The Settlers už jsme tady měli mít dlouhou dobu. Ubisoft ale nakonec celý projekt značně předělal a výsledek nám předvedl s novým videem.

Martin Nahodil
The Settlers: New AlliesDatum vydání
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2