Proč Jupiter nemá monumentální prstence jako Saturn? Kvůli svým velkým měsícům

  • Uran a hlavně Saturn mají mohutné prstence
  • Proč se na takové nezmůže i Jupiter?
  • Odpověď na tuto otázku hledali odborníci z americké University of California, Riverside

Všichni čtyři plynní obři Sluneční soustavy, tedy Jupiter, Saturn, Uran a Neptun, mají své prstence. Jenomže prstence Jupiteru a Neptunu jsou spíše jen karikaturou. Jsou tak nezřetelné, že jsou k jejich pozorování nutné ty nejvíce výkonné teleskopy, jaké mají astronomové k dispozici.

Hlavní prstenec Jupiteru byl objeven v roce 1979, během průletu meziplanetární sondy Voyager 1. Do té doby jsme o prstencích Jupiteru nevěděli. Zato Uran a hlavně Saturn mají prstence mohutné, nebo v případě Saturnu vyloženě výstavní. Proč se Jupiter nezmůže na pořádné prstence?

Odpověď na tuto otázku hledali odborníci z americké University of California, Riverside, Stephena Kane a Zhexing Li. Uskutečnili dynamické počítačové simulace, s jejichž pomocí studovali pohyby těles v okolí Jupiteru. Sledovali přitom pohyb měsíců i samotného Jupiteru.

Důvodem jsou velké měsíce

Nakonec dospěli k závěru, že se Jupiter nepyšní velkolepými prstenci kvůli svým velkým, takzvaným Galileovským měsícům. Ganymed, Callisto, Io a Europa jsou tak masivní, že jejich gravitační působení by velmi rychle zlikvidovalo jakékoliv větší prstence, pokud by vznikly. Vzhledem k tomu je Kane přesvědčen, že Jupiter pravděpodobně velké prstence neměl ani nikdy v minulosti.

Slavné Saturnovy prstence tvoří převážně led, který zřejmě částečně pochází z komet. Pokud by se podobné masivní prstence z ledu objevily u Jupiteru, gravitace Galileovských měsíců by „vytlačila“ led z oběžné dráhy kolem Jupiteru anebo by ho destabilizovala natolik, že by se srážel s okolními měsíci.

Velké měsíce Jupiteru jsou fascinující, velmi rozmanité a nesmírně zajímavé. Každý z nich představuje svébytný svět a všechny přitahují naši pozornost. Zároveň je ale velká škoda, že jejich existence brání vzniku velkých prstenců kolem Jupiteru.

Je to největší plynný obr Sluneční soustavy a jeho velké prstence by byly ještě větší než Saturnovy. Jupiter je rovněž z našeho pohledu nejbližší plynný obr, takže bychom velké prstence pozorovali ještě snadněji. Jak se ale zdá, o tuto nebeskou show budou ochuzeni i naši potomci ve vzdálené budoucnosti.

Diskuze (3) Další článek: Ochlazení počítačového trhu. Konec nedostatku, počkejte si na zásadní pokles cen

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Astronomie, Simulace, Sluneční soustava, Jupiter, Saturn, Uran, University of California, Stephen Kane, Velký měsíc, Karikatura, Evropa, Callisto, Ganymedes, Prstenec, Galileovský měsíc, Neptun, Riverside, Plynný obrSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Bojový vrtulník Raider X bude rychlý, obratný i odolný. Pro Pentagon ho vyvíjí Sikorsky a už ukázal prototyp

Bojový vrtulník Raider X bude rychlý, obratný i odolný. Pro Pentagon ho vyvíjí Sikorsky a už ukázal prototyp

** Pentagon hodlá nahradit své lehké víceúčelové vrtulníky Bell OH-58 Kiowa ** Za tímto účelem vznikl modernizační program Future Attack Reconnaissance Aircraft (FARA) ** V rámci něj vyvíjí společnost Sikorsky Aircraft Corporation vrtulník Raider X

Stanislav Mihulka
HelikoptéryVojenstvíPrototyp
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti