Proč Němci vypnuli všechny jaderné elektrárny? Parlament schválil vytvoření vyšetřovacího výboru

Německý Bundestag schválil vytvoření vyšetřovacího výboru, který se bude zabývat postupem odstavení jaderných elektráren v zemi. Tento krok přichází poté, co se objevila obvinění z neprůhlednosti a možných pochybení v procesu rozhodování o ukončení využívání jaderné energie. Podrobnosti přináší zpravodajský portál Aussiedlerbote.

Výbor bude zkoumat politická a ekonomická rozhodnutí související s touto problematikou, aby zjistil, zda byly všechny kroky provedeny v souladu se zákonem a v nejlepším zájmu veřejnosti. Cílem je zajistit transparentnost a zodpovědnost při přechodu na alternativní zdroje energie.

Vytvoření vyšetřovacího výboru prosadili opoziční poslanci, zejména z frakcí CDU/CSU a AfD. Chtějí zjistit, zda ministr pro hospodářství a ochranu klimatu Robert Habeck a ministryně pro životní prostředí, ochranu přírody, jadernou bezpečnost a ochranu spotřebitele Steffi Lemke řádně zhodnotili možnost pokračování provozu jaderných elektráren.

Konec jaderných elektráren v Německu

Opoziční poslanci obviňují Habecka a Lemke z toho, že nezkoumali možnost pokračování provozu jaderných elektráren objektivně a s jednoznačnými výsledky. Andreas Lenz z CSU, který je jedním ze členů výboru, zdůraznil, že je nutné zajistit transparentnost a odpovědnost za rozhodnutí spojená s ukončením jaderné energie.

Ministryně životního prostředí Steffi Lemke se k vyšetřovacímu výboru staví s klidem a zdůrazňuje, že zřízení takových výborů je právem opozice. Tvrdí, že vláda od začátku transparentně odpovídala na všechny otázky parlamentu i veřejnosti a že jsou dostupné všechny důležité informace.

Německo ukončilo využívání jaderné energie po více než šedesáti letech v polovině dubna 2023, kdy byly trvale odstaveny poslední tři reaktory v zemi. Předtím federální vláda kvůli energetické krizi způsobené ruským útokem na Ukrajinu rozhodla o prodloužení jejich provozu o několik měsíců.

Zohlednili ministři všechna fakta?

Podle původních plánů mělo být využívání jaderné energie v Německu ukončeno ke konci roku 2022. Rozhodnutí o prodloužení provozu elektráren a odložení jejich odstavení vedlo k vášnivým debatám a sporům jak v rámci vlády, tak mezi opozicí.

Schválený vyšetřovací výbor je druhým výborem v tomto volebním období (vedle výboru pro stažení vojsk z Afghánistánu). Vyšetřovací výbory jsou považovány za nejsilnější nástroj opozice a jejich zřízení vyžaduje souhlas alespoň čtvrtiny členů Bundestagu.

První veřejné zasedání zahájila 4. července předsedkyně Bundestagu Baerbel Bas. Vyšetřovací výbor se mimo jiné zaměří na obvinění vůči ministru hospodářství Habeckovi a ministryně životního prostředí Lemke, že objektivně nezohlednili možnost pokračování provozu jaderných elektráren.

Diskuze (119) Další článek: Letošní červen opět přepisoval rekordy. Stal se v pořadí třináctým nejteplejším měsícem v řadě

Témata článku: , , , , , , ,