Proč se zatměla VY Canis Majoris, jedna z nejvíce extrémních hvězd ve vesmíru?

  • Hvězda VY Canis Majoris prochází obdobími stmívání a opětovného zjasňování
  • Právě teď je nápadně setmělá
  • Tento jev nakonec vysvětlilo pozorování Hubbleova vesmírného dalekohledu

Některé hvězdy jsou opravdu výjimečné. Bezesporu to platí pro podivuhodnou gigantickou hvězdu VY Canis Majoris. Je to červený veleobr monumentálních proporcí ze souhvězdí Velkého psa.

Jistě mnohé napoví přezdívka této hvězdy, které se někdy říká „Betelgeuse na steroidech“. Je mnohem větší, těžší a divočejší než Betelgeuse. Slunce je proti tomuto veleobru jen malé kosmické smítko.

Pokud by někdo tuto hvězdu posadil doprostřed Sluneční soustavy, tak by se rozkládala až k oběžné dráze planety Saturn. Září jako 300 tisíc Sluncí. Ale ne vždy.

Podobně jako Betelgeuse, i VY Canis Majoris prochází obdobími stmívání a opětovného zjasňování, ještě razantnějšími a delšími než v případě Betelgeuse. Právě teď je tato neuvěřitelná hvězda nápadně setmělá. Bývala viditelná pouhým okem, ale teď je k jejímu pozorování nutný teleskop.

Případ stmívání Betelgeuse nakonec vyřešilo pozorování Hubbleova vesmírného dalekohledu. Ukázalo se, že Betelgeuse vyvrhl velké množství hmoty, která nám zaclonila výhled. V případě VY Canis Majoris to podle všeho bude stejné, jen ještě v mnohem větším měřítku.

Objev nových struktur

Roberta Humphreys z americké University of Minnesota v Minneapolisu a její spolupracovníci rovněž pozorovali divokého veleobra Hubbleovým vesmírným dalekohledem. S jeho pomocí objevili v bezprostředním okolí VY Canis Majoris struktury, které jsou staré sotva století.

Klepněte pro větší obrázek
Foto:
NASA, ESA, R. Humphreys (University of Minnesota) a J. Olmsted (STScI)

A také jsou obrovské. Podle badatelů asi stokrát větší, než masy hmoty vyvrhované veleobrem Betelgeuse. Hmota takových mas prý může odpovídat více než dvěma Jupiterům.

Jak v případě Betelgeuse, tak i u VY Canis Majoris jde o hmotu vyvrhovanou v důsledku doslova zběsilé povrchové aktivity veleobrů. Možná je to specifická fáze vývoje velmi masivních hvězd. VY Canis Majoris se zřejmě zrodila před pár miliony let, jako superžhavá a jasná hvězda o hmotě 35 až 40 Sluncí.

Vědci odhadují, že o polovinu této hmoty už asi přišla. Zřejmě nevybuchne jako supernova, ale rovnou se zhroutí do černé díry. Najednou zmizí. Bude to nepochybně fascinující.

Titulní foto: Sephirohq, CC BY-SA 3.0

Diskuze (10) Další článek: Schváleno: Microsoft může získat herní studio Bethesda, zaplatí za něj 7,5 miliardy dolarů

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Astronomie, Dalekohledy, Slunce, Saturn, Sluneční soustava, ESA, Jupiter, Dalekohled, Roberta, Vesmírný dalekohled, Hvězda, University of Minnesota, Hubble, Steroidy, Betelgeuse, Stmívání, Hmota, Major, Dalekohledy na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Samsung má dlouhodobou vizi. Polovodičová divize prý dva roky neuvede žádný nový top čipset Exynos

Samsung má dlouhodobou vizi. Polovodičová divize prý dva roky neuvede žádný nový top čipset Exynos

** Samsung chystá změny v polovodičové divizi ** Má tři roky na to, aby v oblasti mobilních čipsetů dohnala konkurenci ** Do té doby zřejmě v Evropě zakotví Snapdragony

Martin Chroust
Mobilní čipsetyExynos
Fanouškovské Halo na Unreal Enginu 5 vypadá skoro lépe než originál
Michal Maliarov
Unreal Engine 5Video
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět