Prodělání covidu-19 a očkování může zajistit dlouhodobou imunitu vůči koronaviru SARS-CoV-2

V podstatě od začátku pandemie onemocnění covid-19, způsobovaného koronavirem SARS-CoV-2, řeší odborníci otázku, jak dlouho vlastně trvá získaná imunita. Původní zprávy hovořily o pouhých 2 až 3 měsících, což znamenalo riziko, že se nemoc může vracet v opakujících se vlnách. Poslední studie však přinesly podstatně příznivější zprávy.

Vědci zjistili, že imunita vůči koronaviru může přetrvávat roky. Podle nejnovějších studií přežívají v kostní dřeni lidí, kteří byli infikováni virem nebo proti němu byli očkováni, důležité imunitní buňky. Uklidňují tak obavy, že imunita vůči viru je přechodná, jako je tomu u koronavirů způsobujících běžné nachlazení, informuje The New York Times.

Imunita na rok, možná i déle

Podle dvou nových studií trvá imunita vůči koronaviru SARS-CoV-2 nejméně rok, ale možná i celý život, a postupem času se zlepšuje – zejména po očkování. Tato zjištění mohou pomoci zažehnat přetrvávající strach, že ochrana proti viru bude jen krátkodobá.

Studie shodně naznačují, že většina lidí, kteří se zotavili z covidu-19 a byli později očkováni, nebude potřebovat přeočkování. Očkovaní lidé, kteří nikdy nebyli nakaženi, však přeočkování s největší pravděpodobností potřebovat budou, stejně jako část lidí, jež byli nakaženi, ale virus u nich nevyvolal silnou imunitní odpověď.

Obě zprávy se týkaly osob, které byly koronaviru vystaveny přibližně před rokem. Podle první studie, jež byla v pondělí publikována v časopise Nature, zůstávají v kostní dřeni buňky, které si „pamatují na virus“ a mohou v případě potřeby vytvářet protilátky.

Někoho bude nutné přeočkovat

Druhá studie, zveřejněná na webu BioRxiv, jež se zabývá biologickým výzkumem, zjistila, že tyto takzvané paměťové B-lymfocyty dozrávají a posilují se ještě nejméně 12 měsíců po první infekci. Dle imunologa Michela Nussenzweiga z Rockefellerovy univerzity v New Yorku jsou lymfocyty vytvořené v reakci na infekci virem SARS-CoV-2 a posílené očkováním natolik silné, že zneškodňují i mutace viru.

„Tyto práce jsou v souladu s rostoucím množstvím poznatků, které naznačují, že imunita vyvolaná infekcí a očkováním proti SARS-CoV-2 se zdá být dlouhodobá,“ konstatuje imunolog z Pensylvánské univerzity Scott Hensley. Dodal, že „Důvod, proč se běžnými koronaviry v průběhu života nakazíme opakovaně, může mít mnohem více co do činění s proměnami těchto virů než s naší imunitou.“

Nutno podotknout, že tyto výsledky studií nemusí platit pro imunitu získanou pouze z vakcín. Schopnost imunitního systému rychle a specificky rozpoznat v těle antigen, se kterým se již dříve setkal, a zahájit odpovídající imunitní reakci, po vakcinaci pravděpodobně funguje jinak než po přirozené infekci. To by mohlo znamenat, že lidé, kteří nemoc neprodělali, bude nutné přeočkovat. „To je věc, kterou budeme vědět velmi, velmi brzy,“ slibuje Michael Nussenzweig.

Diskuze (44) Další článek: Akira Ifukube: Google Doodle připomíná Japonce, který stvořil mnohem víc, než ikonický řev Godzilly

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,