Prodělaný covid je velmi silná ochrana. První data po věkových skupinách. A také čerstvá studie, která to potvrzuje

Prodělaný covid je velmi silná ochrana. První data po věkových skupinách. A také čerstvá studie, která to potvrzuje

V grafech si můžete po věkových skupinách prohlédnout počty lidí v Česku nakažených covidem, hospitalizovaných s touto nemocí a těžké případy na JIP. Sloupce jsou přepočítané na sto tisíc lidí, aby se skupiny daly porovnávat.

Oživeno 20. ledna 2022: Informace uvedené v tomto článku vycházejí z doby, kdy byla v České republice dominantní varianta koronaviru delta. U varianty omikron je riziko reinfekce výrazně vyšší.

Oživeno 13. prosince 2021: Ve spodní části článku najdete výsledky nové české studie srovnávající pokles účinku ochrany po vakcinaci a po prodělaném covidu.

Podobné grafy jsme už na VTM ukazovali několikrát. Teď je to ale poprvé, kdy jsme očkované a neočkované mohli rozdělit ještě podle toho, jestli covid dříve prodělali nebo ne. Dříve k takovému zobrazení nebyla dostupná data.

Klepněte pro větší obrázek
Srovnání počtu známých nakažených podle věku, proočkovanosti a prodělaného covidu.

Oba dva grafy s počty nakažených v předchozím obrázku vycházejí ze stejných dat. Ve spodním grafu jen pro lepší přehlednost vynecháváme největší skupinu neočkovaných lidí, kteří neprodělali covid. Jejich žlutý sloupec v horním grafu je výrazně vyšší a ostatním trochu zaclání.

Klepněte pro větší obrázek
Srovnání podle počtu hospitalizovaných

Ve druhém grafu byli hospitalizovaní s covidem. Opět ukazujeme i variantu bez žlutého sloupce, který je zde ještě výraznější. Do nemocnic se dostávají především nenaočkovaní lidé, kteří covid před tím neprodělali.

Klepněte pro větší obrázek
Srovnání podle počtu lidí na JIP

Na závěr jsme ukázali počty lidí na JIP. Zde leží v podstatě pouze neočkovaní, kteří covid neprodělali. Čísla u ostatních skupin jsou mizivá, po přepočítání na 100 tisíc lidí se pohybujeme v řádu jednotek nebo nízkých desítek. Už jsme v oblasti velkých potenciálních chyb, zůstali jsme proto jen u souhrnného grafu.

Co z toho plyne?

Výpočty, který jsme použili, ovliňuje velká řada neznámých. Liší se testování jednotlivých skupin. Je zde hodně lidí, kteří covid prodělali, ale neví se to o nich. Počet nemocných za tři týdny (18. listopadu až 8. prosince) porovnáváme k očkovaným a neočkovaným z 8. a 9. prosince, počet obyvatel Česka známe ke konci loňského roku. Během tří týdnů také hodně lidí zemřelo, další se naočkovali. Neřešíme dobu od ukončeného očkování ani od prodělaného covidu. V tabulce, ze které počítáme celkový počet pozitivních, nelze poznat řádky s reinfekcemi…

Tohle všechno a další hlediska se promítají do výsledků. Neměli bychom proto třeba hodnotit, že neočkovaných čtyřicátníků, kteří prodělali covid, je v nemocnici přesně 2,2× víc než očkovaných reinfekcí.

Má ale smysl porovnávat proporce

Současná vlna je epidemií neočkovaných, kteří covid neprodělali. Žluté sloupce v grafech budou ve skutečnosti nejspíš ještě vyšší. Teď je zmenšuje skupina lidí, kteří covidem prošli mimo systém a počítáme je mezi nenakažené.

Ochrana očkováním je u lidí, kteří covid neprodělali, vysoká. Vakcíny nechrání s jistotou proti nakažení, rozdíly u těžkých průběhů nemoci, které vyžadují hospitalizaci, jsou ale obrovské.

Ochrana lidí, kteří měli covid, je velmi vysoká. Nakažených i lidí v nemocnicích je u reinfekcí méně než těch, kteří jsou pouze očkovaní. To ovšem neznamená, že je výhodnější covid chytit, než se nechat naočkovat. Počet úmrtí souvisejících s covidem je vysoký a následky často dlouhodobé a nepříjemné.

Spojení očkování a prodělaného covidu je největší ochrana. U této skupiny jsou čísla po přepočítání na stejnou velikost populace nejnižší. Ani v tomto případě ale není ochrana stoprocentní, riziko reinfekce stále existuje.

Srovnání rizik vakcíny a covidu

Ze 14 milionů vakcín proti covidu podaných v Česku 6,4 milionu lidí (zdroj) je hlášeno podezření na 129 souvisejících úmrtí (zdroj). To je 9 podezření na milion dávek, případně 20 podezření na milion plně naočkovaných osob.

Vedle toho 2,3 milionů potvrzených případů covidu vedlo k 34 tisícům úmrtí (zdroj). To je 14 800 mrtvých na milion nakažených.

Po přepočítání na milion případů je úmrtí na covid 1626× víc než podezření na úmrtí souvisejících s očkováním (741× víc, když místo dávek počítáme s proočkovanými osobami).

V tomto dokumentu na Dropbox Paperu si můžete přečíst, z jakých dat jsme při výpočtech vycházeli, a jak jsme došli ke zde prezentovaným výsledkům.


Studie potvrzuje, že imunita získaná po infekci je silnější

Oživeno v pondělí 13. prosince: Včera vyšel preprint studie, která v České republice srovnává úrovně vyvanutí vakcinační a postinfekční imunity. Zde jsou závěry autorů studie z úvodního shrnutí:

Účinnost vakcíny proti jakékoli infekci potvrzené PCR klesla:

  • Comirnaty (Pfizer): z 87 % po 0–2 měsících od druhé dávky na 53 % po 7–8 měsících u vakcíny Comirnaty,
  • Spikevax (Moderna): z 90 % po 0–2 měsících na 65 % po 7–8 měsících u vakcíny,
  • Vaxzevria (AstraZeneca) z 83 % po 0–2 měsících na 55 % po 5–6 měsících u vakcíny.

U vakcíny Janssen Covid-19 jsme nezjistili žádný významný pokles, ale odhady jsou méně jisté. Účinnost vakcíny proti hospitalizacím a úmrtím klesala významně pomaleji s přibližně 15%, resp. 10% poklesem během prvních 6–8 měsíců. Podání posilovací dávky vrací ochranu na nebo nad odhady v prvních dvou měsících po podání 2. dávky.

Klepněte pro větší obrázek
Srovnání poklesu účinku ochrany jednotlivých vakcí (bloky) po měsících (sloupce) proti nakažení (modrá), hospitalizaci (červená) a úmrtí (černá)

U neočkovaných, ale dříve SARS-CoV-2 pozitivních jedinců klesla ochrana proti PCR potvrzené infekci SARS-CoV-2 z téměř 97 % po 2 měsících přes 90 % po 6 měsících až na 72 % po 18 měsících.

Klepněte pro větší obrázek
Srovnání poklesu účinku ochrany po prodělaném covidu

Interpretace autorů studie: Naše výsledky potvrzují slábnutí očkováním navozené imunity proti infekci a menší pokles ochrany proti hospitalizaci a úmrtí. Ukazuje se, že posilovací dávka obnovuje účinnost vakcíny zpět na úroveň pozorovanou brzy po ukončení základního očkovacího schématu. Imunita po prodělání infekce se v průběhu času rovněž snižuje.

Redakčně kráceno, pro hrubý překlad abstractu studie před editací jsme využili překladač Deepl.

Diskuze (240) Další článek: Apple vydal macOS Monterey 12.1. Dovolí společně sledovat filmy a poslouchat hudbu

Témata článku: Koronavirus, COVID-19, Očkování, Viry, SARS-CoV-2, Vakcinace, Srovnání, AstraZeneca, Pfizer, COVID, Věková skupina, Pokles, Úmrtí, Graf, Česká republika, Silná ochrana, JIP, Vakcína, Infekce, VTM, Ochrana, Sloupec, Data, Comirnaty, PosilovačIzrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Google spěchá se zprovozněním Android her ve Windows. Jaké budou minimální hardwarové požadavky?

Google spěchá se zprovozněním Android her ve Windows. Jaké budou minimální hardwarové požadavky?

** Google spustil betatestování služby Play Games ve Windows ** Konkurenci pro Amazon Appstore bude stačit Windows 10 ** Budete potřebovat 8jádrový procesor a alespoň 8GB RAM

Martin Chroust
Google PlayWindows
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Už nikdy nekopírujte a nevkládejte příkazy z webových stránek – můžete tak ohrozit Windows i Linux

Už nikdy nekopírujte a nevkládejte příkazy z webových stránek – můžete tak ohrozit Windows i Linux

** Kopírujete někdy příkazy z webových stránek? ** Pak byste toho měli hodně rychle nechat! ** Můžete totiž zkopírovat škodlivý kód

Karel Kilián
KódJavascriptBezpečnost
Oppo načrtlo budoucnost nositelností bez baterií. Energii jim obstará Bluetooth, Wi-Fi či mobilní signál

Oppo načrtlo budoucnost nositelností bez baterií. Energii jim obstará Bluetooth, Wi-Fi či mobilní signál

** Oppo nastínilo zajímavou mobilní budoucnost ** Prvky IoT a nositelnosti vůbec nebudou potřebovat baterii ** Energii získají z Bluetooth, Wi-Fi či ze signálu mobilní sítě

Martin Chroust
Nabíjení vzduchemStudieIoT