Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

  • Google má kvalitní družicové snímky Ruska
  • Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu
  • Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Google odtajnil ruské vojenské základny ve vysokém detailu, podívejte se na jeho mapy, šířilo se během svátečních dnů zprvu na Twitteru a posléze i na velkých zpravodajských webech. Jak už tomu ale občas bývá, nejspíše to byla jen internetová kachna.

Jakmile totiž prolétla prostorem, zareagoval samotný Google a skrze svůj twitterový účet @googlemaps vše dementoval s tím, že ruská vojenská zařízení na svých družicových snímcích od Maxaru nikdy a nijak neupravoval.

1 600 ruských vojenských staveb

Ruské stíhačky opravdu není třeba skrývat, je to totiž natolik rozsáhlé území, že jen málokdo tuší, co a kde má vlastně hledat. Naštěstí tu máme internetovou komunitu, která to vše zmapovala za nás a výsledky se už roky chlubí ve veřejných databázích.

Jednou z nich je sbírka Russian Military Installations v1.3, která čítá více než tisícovku ruských vojenských bodů zájmu.

Klepněte pro větší obrázek
Mapa bezmála 1 600 ruských staveb vojenského charakteru, jak je identifikovala komunita

Vše je k dispozici ve formátu KMZ, který otevřete ve webovém (nebo ještě lépe v desktopovém) 3D glóbu Google Earth. Pokud jste lenoši, kteří žádný KMZ stahovat nechtějí, připravil jsem pro vás vlastní mapu nad snímky Googlu, která čítá 1 600 údajných vojenských objektů v Rusku.

V tomto případě se ale jedná jen o neseřazený hrubý výčet puntíků nad mapou, Google My Maps totiž mají své množstevní limity na počet možných vrstev (potažmo skupin).

Ale dost řečí, pojďme se na některé z těch mnoha set objektů podívat v několika následujících kapitolách.

Diskuze (48) Další článek: Testovací 56jádrový Intel Xeon má TDP až 420 W. Teplota dosáhla na kritických 99 °C

Témata článku: Google, Vojenství, Mapy Google, Twitter, Mapy, Čína, Armáda, Rusko, Ukrajina, Zbraně, Kartografie, NATO, VARY, Mapa, Rak, Moskva, Bajka, Kaliningrad, Bajkal, Odkaz, KMZ, Družicový snímek, R + B, Dálný východ, Základna