Project Lyra: Astronomové touží prozkoumat mezihvězdný objekt ʻOumuamua

Mezihvězdný objekt ‘Oumuamua fascinuje a mate astronomy už od první chvíle, kdy byl před čtyřmi lety zaznamenán. Není tak divu, že někteří by se na něj rádi podívali pěkně zblízka.

Badatelé z britské neziskové organizace Initiative for Interstellar Studies proto navrhují vyslat sondu, která by nejprve dvakrát obletěla Zemi, pak Venuši a nakonec Jupiter. Díky tomu by získala hybnost potřebnou k tomu, aby ‘Oumuamuu dohonila.

Mise zvaná Project Lyra by mohla odstartovat v roce 2028, přičemž k setkání s dotyčným objektem by došlo o 26 let později v mezihvězdném prostoru.

Z čeho je ʻOumuamua vytvořen?

„Teorie vysvětlující povahu 1I/'Oumuamua zahrnovaly fraktální prachový agregát, vodíkový ledovec, dusíkový ledovec, mimozemskou sluneční plachtu, fragmenty slapově narušené planety a tak dále,“ připomněl tým.

Dokud však nebudeme moct provést důkladný průzkum, půjde stále jen o teorie. „Nyní víme, že taková mise je alespoň principiálně dosažitelná,“ řekl již před dvěma lety Adam Hibberd, který pro Project Lyra vyvinul software.

„Potenciální vědecká návratnost by byla obrovská a mohla by zásadně změnit chápání našeho místa ve vesmíru."

Diskuze (23) Další článek: Ani jeden prst nazmar. Skoro polovina čtenářů Živě píše všemi deseti

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Země, Astronomie, Jupiter, Ledovec, Lyra, Fragment, Sonda, Objekt, Astronom, Venuše, Nezisková organizaceMuž se ztratil na Aljašce a byl nalezen živý a zdravý. Satelitní služba Applu zachránila prvního člověka

Muž se ztratil na Aljašce a byl nalezen živý a zdravý. Satelitní služba Applu zachránila prvního člověka

** Na světě je první případ záchrany satelitními službami Applu ** Na Aljašce se ztratil muž na sněžném skútru ** Díky satelitní komunikaci byl nalezen živý a zdravý

Martin Chroust
SatelitiPhone
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Na muže doléhá globální krize plodnosti

Na muže doléhá globální krize plodnosti

** Za posledních čtyřicet let klesla plodnost mužů v ekonomicky vyspělých zemích o víc než polovinu ** Odborníci namítali, že nejde o globální fenomén, protože v Africe, Asii či Latinské Americe mužům spermie neubývají. ** Nová studie ale dokazuje pravý opak

Jaroslav Petr
Lidé