Projekt Blackjack: DARPA pracuje na vojenské verzi Muskova Starlinku

Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) se připravuje na zprovoznění sítě satelitů podobné Starlinku od SpaceX. Ta se podle dostupných informací bude jmenovat Blackjack.

Server C4ISRNET uvádí, že první satelit Blackjacku – Mandrake 1 – by měl být vypuštěn ještě letos. Přestože odborníky z DARPA stále ještě čeká mnoho práce, může jít o významný první krok směrem k nové globální vojenské komunikační síti.

„Blackjak usiluje o vývoj a validaci kritických prvků globálních vysokorychlostních autonomních sítí na nízké oběžné dráze Země,“ píše DARPA mj. ve svém prohlášení pro výše jmenovaný server.

Další tři satelity v roce 2021

Pokud vše půjde dobře, během příštího roku budou vypuštěny další tři satelity. Tato čtveřice bude následně sloužit především k demonstraci některých technologických schopností, kterými má disponovat kompletní síť.

„Je důležité, abychom dosáhli správného designu. Zaměříme se nejprve na busy (satellite bus, pozn. red.) a užitečná zatížení a pak na autonomní systém řízení misí, kterému říkáme Pit Boss,“ prozradil manažer programu Blackjack Paul Thomas.

„Předpokládáme, že příští léto začneme s integrací prvních dvou vojenských užitečných zatížení, která budou vypuštěna na konci roku 2021… a zbytek demonstrační dílčí konstelace Blackjacku bude následovat v roce 2022,“ dodal.

Diskuze (26) Další článek: Facebook zaplatí svým moderátorům odškodnění 52 milionů dolarů za psychickou újmu

Témata článku: Technologie, Vesmír, SpaceX, Vojenství, Země, Starlink, Satelit, Armáda, Síť, Komunikace, DARPA, Bus, Dar, Zatížení, Research Project Agency, Vojenská verze, Užitečné zatížení, Čtveřice, Blackjack, Elon Musk, Musk, Satelitní komplety na Heureka.czZakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Muž se ztratil na Aljašce a byl nalezen živý a zdravý. Satelitní služba Applu zachránila prvního člověka

Muž se ztratil na Aljašce a byl nalezen živý a zdravý. Satelitní služba Applu zachránila prvního člověka

** Na světě je první případ záchrany satelitními službami Applu ** Na Aljašce se ztratil muž na sněžném skútru ** Díky satelitní komunikaci byl nalezen živý a zdravý

Martin Chroust
SatelitiPhone
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2