Vesmír | Satelit | DARPA

Projekt Blackjack: DARPA pracuje na vojenské verzi Muskova Starlinku

Foto: DARPA
Projekt Blackjack: DARPA pracuje na vojenské verzi Muskova Starlinku | Foto: DARPA

Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) se připravuje na zprovoznění sítě satelitů podobné Starlinku od SpaceX. Ta se podle dostupných informací bude jmenovat Blackjack.

Server C4ISRNET uvádí, že první satelit Blackjacku – Mandrake 1 – by měl být vypuštěn ještě letos. Přestože odborníky z DARPA stále ještě čeká mnoho práce, může jít o významný první krok směrem k nové globální vojenské komunikační síti.

„Blackjak usiluje o vývoj a validaci kritických prvků globálních vysokorychlostních autonomních sítí na nízké oběžné dráze Země,“ píše DARPA mj. ve svém prohlášení pro výše jmenovaný server.

Další tři satelity v roce 2021

Pokud vše půjde dobře, během příštího roku budou vypuštěny další tři satelity. Tato čtveřice bude následně sloužit především k demonstraci některých technologických schopností, kterými má disponovat kompletní síť.

„Je důležité, abychom dosáhli správného designu. Zaměříme se nejprve na busy (satellite bus, pozn. red.) a užitečná zatížení a pak na autonomní systém řízení misí, kterému říkáme Pit Boss,“ prozradil manažer programu Blackjack Paul Thomas.

„Předpokládáme, že příští léto začneme s integrací prvních dvou vojenských užitečných zatížení, která budou vypuštěna na konci roku 2021… a zbytek demonstrační dílčí konstelace Blackjacku bude následovat v roce 2022,“ dodal.

Diskuze (26) Další článek: Facebook zaplatí svým moderátorům odškodnění 52 milionů dolarů za psychickou újmu

Témata článku: Technologie, Vesmír, Země, SpaceX, Starlink, Vojenství, Satelit, DARPA, Komunikace, Armáda, Síť, Užitečné zatížení, Blackjack, Zatížení, Bus, Dar, Vojenská verze, Research Project Agency


Určitě si přečtěte

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 104

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4