Projekt CETI by nám mohl umožnit komunikovat s vorvani

Interdisciplinární tým vědců pracuje na ambiciózním projektu, jehož cílem je umožnit lidem dorozumívat se s vorvani. Upozornil na to Hakai Magazine.

Odborníci z tzv. CETI (Cetacean Translation Initiative) chtějí pomocí umělé inteligence dekódovat cvakavé zvuky, „codas“, které dotyčné velryby používají ke vzájemné komunikaci.

Zcela konkrétně využívají NLP (natural-language processing), což je podoblast AI zaměřená na zpracování psaného a mluveného jazyka. A dosavadní výsledky jsou prý slibné.

Chce to více dat

„Zdálo se, že to funguje velmi dobře, alespoň s některými relativně jednoduchými úkoly,“ řekl šéf strojového učení CETI Michael Bronstein.

Dalším pokrokům však stojí v cestě velká překážka: nedostatek dat. Z dostupných totiž informací plyne, že badatelé potřebují shromáždit celkem 4 miliardy „codas“.

Kromě toho je všechny následně budou muset dát do kontextu, bez něhož nemají žádný význam. Což bude v praxi vyžadovat roky výzkumu v přirozeném prostředí vorvaňů.

Foto: Gabriel Barathieu, CC BY-SA 2.0

Diskuze (5) Další článek: Aktualizace prohlížeče Chrome zalepuje dvě „zero-day“ zranitelnosti zneužívané k útokům

Témata článku: Umělá inteligence, Výzkum, Strojové učení, Zvířata, Komunikace, Data, NLP, CETI, ProjektZákladem obrany je rozpoznat problém. Tohle jsou největší bezpečnostní hrozby s ukázkami z praxe

Základem obrany je rozpoznat problém. Tohle jsou největší bezpečnostní hrozby s ukázkami z praxe

Existují desítky různých hrozeb a útoků. Často se třeba útočí na konkrétní hardware, specifickou verzi softwaru nebo máte to „štěstí“ a jste prostě slavní. Najdou se ale i zcela obecné hrozby, které se mohou a často i týkají každého z nás.

Jakub Michlovský
Fall Guys se na Xbox a Nintendo Switch letos ještě nepodívají

Fall Guys se na Xbox a Nintendo Switch letos ještě nepodívají

Studio se nechalo slyšet, že letos se rozšíření na další platformy nekoná.

Michal Maliarov
Fall Guys: Ultimate KnockdownBattle Royale
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna